MojAndroid

Spoločnosť IBM patrí k najväčším priekopníkom a hýbateľom dejinami osobných počítačov. Na práve prebiehajúcej konferencii IBM Think 2018 spoločnosť ukázala ďalší historický míľnik, keď predstavila najmenší počítač na svete. Je naozaj malý, pretože jeho rozmer je 1 x 1 milimetrov. To je zhruba veľkosť zrnka kryštalickej soli. Počítač je tvorený niekoľkými tisíckami tranzistorov, pamäťou SRAM, fotovoltaickou bunkou a napájacou jednotkou. Na komunikáciu s okolitým prostredím sa využíva LED technológia a fotodetektor. IBM vraví, že výpočtový výkon by mal zodpovedať čipom x86 z roku 1990 a mal by mať dostatočný výkon na spustenie pôvodnej verzie hry Doom.

Pokiaľ pôjdeme do hĺbky a pozrieme si nároky na hardvér tak zistíme, že hra požaduje minimálne parametre procesorov 386 v kombinácii so 4 MB pamäte RAM. Cena výroby jedného takéhoto počítača bude podľa IBM menej než 10 centov, no napriek tomu bude obsahovať niekoľko stoviek tisíc tranzistorov, ktoré budú schopné monitorovať, analyzovať, komunikovať a tiež spĺňať rôzne zadania. Môžu sa tešiť aj ľudia, ktorí ťažia kryptomeny, pretože čip bude podporovať blockchain. Tiež bude schopný spracovávať základné operácie umelej inteligencie alebo sledovať doručovanie zásielok, poprípade odhaliť ich stratu či odcudzenie.

21.3.2018
Zdroj: TheVerge

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+