MojAndroid

Huawei nové hodinky predstavuje pomerne často. Keďže na našom trhu to má so smartfónmi náročné, potenciál vidí práve v nositeľných zariadeniach. A mne sa to páči, pretože hodinky od Huawei patria medzi moje obľúbené. Historicky ponúkajú dlhú výdrž, dobre odladený systém a všetky športové funkcie, ktoré potrebujem. Presne toto platí pre GT sériu, ktorá sa teraz rozrástla o dva nové modely – dámsky a pánsky. Práve ten dámsky má byť pre výrobcu zaujímavejším, trh s dámskymi hodinkami až taký veľký nie je. Oplatí sa nové hodinky kúpiť, prípadne vymeniť svoje staršie za novinku? Toto je recenzia Huawei Watch GT 4, v ktorej sa pokúsim odpovedať na všetky otázky, ktoré by ste mohli mať.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí:

Tabuľka s parametrami

Rozmery 41,3 x 41,3 x 9,8 mm
Hmotnosť 37 gramov
Materiály Kovový rám, telo z nehrdzavejúcej ocele, spodná časť so senzormi z kompozitného materiálu z polymérových vlákien
Remienok 18 mm štandard
Displej 1,32″, AMOLED, 466 x 466 pixelov, 352 ppi
Batéria 323 mAh
Čas nabíjania približne 100 minút
Výdrž batérie 7 dní
Ostatné Bluetooth 5.2, NFC, GPS, mikrofón, reproduktor, vodoodolnosť 5 ATM, IP68,

Kompaktné, ľahké a atraktívne smart hodinky

Nové hodinky po konštrukčnej stránke dospeli. Stále tu máme vodoodolnosť 5 ATM (IP68), takže s nimi môžete bez problémov aj plávať. Dámsky variant je menší a tenší, no to sa neprejavilo na veľkosti displeja. Ten má stále rovnaký priemer, takže sa zmenšil rámik okolo neho. Hodinky vyzerajú naozaj veľmi atraktívne a budú ozdobou na dámskej ruke.

recenzia Huawei Watch GT 4
Huawei Watch GT 4

Hlavným dizajnovým prvkom má byť úchyt remienka, ktorý je pevne zabudovaný do hodiniek. To znamená, že nech si zvolíte akýkoľvek remienok, základná dizajnová línia hodiniek zostane zachovaná. Displej je úplne zarovnaný s povrchom a je rovný, osobne odporúčam zakúpiť si nejaký druh ochrany – fóliu alebo tvrdené sklo, keďže ho nechráni žiadna vyvýšená luneta.

Huawei Watch GT 4 remienky
Všetky tri remienky pekne pokope | Zdroj: Huawei

Samotné telo sa skladá z viacerých materiálov. Rámik je kovový, ostatok tela je z nehrdzavejúcej ocele. Spodná časť, ktorá obsahuje snímače, je z “kompozitného materiálu z polymérových vlákien.” Inak povedané, akýsi kvalitnejší plast.

recenzia Huawei Watch GT 4

Na ruke sedia hodinky veľmi dobre, sú príjemné, ľahké a malé. A čo je najdôležitejšie, vyzerajú naozaj dobre. Dizajn je síce jednoduchý, no svoj účel spĺňa do bodky.

Recenzia Huawei Watch GT 4: Displej sa drží zavedených štandardov

Hodinky disponujú veľmi pekným AMOLED displejom, ktorý je výborne čitateľný aj na priamom slnečnom svetle. Má priemer 1,32″ a je samozrejme dotykový. Nechýba ani automatické nastavenie jasu, takže tu máme veľmi dobrý základ. Nič iné som však od hodiniek od Huawei nečakal.

recenzia Huawei Watch GT 4 displej
Displej je dobre čitateľný aj na priamom slnku

Rozlíšenie displeja je veľmi jemné, 466 x 466 pixelov, čo dáva hustotu 352 pixelov na palec. Ak to preložím do ľudskej reči, pri používaní nebudete vidieť žiadne pixely, obraz bude pekne ostrý a čitateľnosť textu bezproblémová.

Starý známy systém so všetkými jeho výhodami… aj nevýhodami

Operačný systém HarmonyOS v odľahčenej verzii je už starý známy. Základom je domovská obrazovka alebo ciferník. Huawei v tomto smere zapracoval a pridal aj niekoľko nových, dokonca aj takých, v ktorých si môžem sám nastaviť informácie, ktoré budú zobrazovať. Inak povedané, vybrané ciferníky sú “customizovateľné.” Ide o príjemný posun vpred. Rovnako sú aj interaktívne, takže ak na ciferníku ťuknem napríklad na informáciu o krokoch, automaticky sa dostanem na obrazovku, ktorá s krokmi súvisí.

recenzia Huawei Watch GT 4
Základný ciferník

Okrem ciferníka tu sú aj ďalšie vybrané obrazovky a sám si môžem zvoliť, ktoré sa mi budú zobrazovať. Do menu aplikácií sa dostanem už tradične stlačením hlavného ovládacieho tlačidla – korunky. Ďalšie jej stlačenie ma dostane na ciferník. Korunka sa však dokáže aj točiť, takže pre posúvanie sa v jednotlivých podzložkách menu nemusím použiť len dotykový displej. Otáčanie kolieska je spojené aj s jemným vibrovaním.

recenzia Huawei Watch GT 4
Jedna z nových obrazoviek (widgetov)

Pod ním sa nachádza akčné tlačidlo, ktoré v prednastavenom režime spúšťa menu športových aktivít. Ja si však v nastaveniach môžem zvoliť spustenie prakticky čohokoľvek po jeho stlačení.

Pochváliť musím rýchlosť systému, ktorá je príkladná. Všetko funguje pekne a rýchlo, nič neseká. Aj to je jedna z výhod uzatvoreného systému, ktorý môže byť lepšie optimalizovaný. V porovnaní s plnohodnotným HarmonyOS pre hodinky je tu aj menej animácií, čo taktiež pridáva na plynulosti.

Nevýhodou je zase absencia niektorých pokročilých funkcionalít, napríklad plnohodnotného obchodu s aplikáciami. Prostredníctvom obchodu v aplikácii (v telefóne) síce viem nainštalovať nejaké aplikácie tretích strán, no napríklad s takým systémom Wear OS sa to nedá porovnať ani zďaleka.

Sledujú všetko, na čo si spomeniete

Senzorová výbava v hodinkách Huawei Watch GT 4 je naozaj skvelá. Začína to nepretržitým celodenným sledovaním srdcového tepu, nechýba informácia o srdcovom tepe v pokoji, detekcia tuhosti ciev chýba.

Senzor merania srdcového tepu TruSeen 5,5+ bol vylepšený a Huawei sa chváli, že je veľmi presný. Aj v porovnaní s konkurenciou. Či už ide o silový tréning, skákanie cez švihadlo, plávanie alebo šprint, ponúknuť by mal čo najpresnejšie výsledky.

Sledovať si môžete aj teplotu pokožky. Táto informácia vám samozrejme nepovie, či máte zvýšenú teplotu, keďže telo je v oblasti rúch chladnejšie. V každom prípade, môže vás varovať pri prichádzajúcej chorobe alebo pred náhlou zmenou v súvislosti s telom, čo sa môže určite hodiť. Hladinu kyslíka v krvi vedia hodinky sledovať neustále, EKG ale odmerať nevedia.

recenzia Huawei Watch GT 4
Huawei Watch GT 4

Sledovanie spánku TruSleep 3.0 je tu opäť na vysokej úrovni a získate neuveriteľné množstvo dát. Hodinky vás učia, ako lepšie spať a vysvetlia jednotlivé fázy spánku. Okrem dĺžky spánku a jednotlivých spánkových fáz vidím aj svoje skóre. To je vyčíslené v bodoch od 0 do 100 a napovie mi, ako dobre som spal. Taktiež vidím, ktoré oblasti môjho spánku boli v poriadku a v ktorých by som sa mal ešte zlepšiť.

Recenzia Huawei Watch GT 4: Skvelý parťák na športovanie

Športovanie s Huawei hodinkami je stále veľmi príjemné, a to najmä vďaka funkciám, ktoré ponúkajú. Rovnako je na tom aj najnovší model. V prvom rade tu máme viac ako 100 športových režimov, ktoré dokážu sledovať. Niektoré z nich vedia detegovať aj automaticky, takže si ich nemusíte zapínať pred samotným cvičením. Po určitom čase a vás opýtajú, či cvičíte (napríklad chodíte) a vám už len stačí potvrdiť, že áno.

recenzia Huawei Watch GT 4
Výber športovej aktivity

Počas športovania mám k dispozícii obrovské množstvo rôznych údajov. Nechýbajú informácie o srdcovom tepe, prejdených kilometroch, počte krokov, kadencii a tak ďalej. Naozaj som tu nenašiel snáď jedinú informáciu, ktorú by som potreboval, no nebola by tu. Výsledky cvičenia si viem pozrieť nielen v hodinkách, ale hlavne v aplikácii v smartfóne, kde je to všetko pekne prehľadné. Opäť musím spomenúť funkciu s názvom Dynamické sledovanie, ktorá automaticky po odcvičení dokáže vytvoriť zaujímavé video z cvičenia.

Používatelia sa potešia aj jednoduchému prepojeniu s aplikáciou Strava. Stačí ísť do nastavení, prihlásiť sa do svojho Strava účtu a aktivity budú automaticky synchronizované. Je to funkcia, ktorá Huawei hodinkám dlho chýbala a bolo potrebné riešiť to aplikáciami tretích strán, teraz je to všetko jednoduché a intuitívne.

Vylepšený bol aj GPS prijímač, takže sledovanie aktivity by malo byť podľa Huawei ešte presnejšie. Ak ste počas behu (napríklad pod mostom) zaznamenávali výpadky signálu, to by sa už nemalo stávať. Hodinky rozdeľujú výkon GPS tak, aby bol využitý efektívne. To znamená, že ak z nejakej strany signál neprijímajú, sústredia sa viac na stranu, ktorá signál má. Je to energeticky efektívnejšie, no hlavne lepšie z pohľadu presnosti.

A ono to aj funguje celkom dobre. Počas testu som mal k dispozícii aj pánsky model, ktorý bol v tomto smere úplne perfektný. Počas turistiky GPS signál nevypadol ani raz. Dámska verzia však mala trochu problémy, čo sa prejavilo v nepresnom odmeraní vzdialenosti. Za vinu to dávam predprodukčnému softvéru, hodinky som testoval pred oficiálnym predstavením. Ďalšie tréningy ale už boli z pohľadu GPS v poriadku.

Prepojenie s telefónom a notifikácie

Smart hodinky majú byť predĺženou rukou smartfónu. A to Huawei Watch GT 4 robia perfektne. Príjem notifikácií je spoľahlivý a sám si viem určiť, z ktorých aplikácií mi budú prichádzať. Na správy je dokonca možné aj odpovedať, ale len pomocou preddefinovaných slov alebo viet. Tie si môžem sám upraviť v telefóne. Taktiež môžem odpovedať smajlíkom, avšak klasická klávesnica či diktovanie správ tu chýba úplne. Aspoň že upozornenia správne ukazujú aj smajlíky, to dakedy predchádzajúce hodinky od Huawei nevedeli.

Spojenie s telefónom zastrešuje aplikácia Huawei Zdravie. Odporúčam stiahnuť ju z obchodu AppGallery, kde nájdete najnovšiu verziu. Ak hodinky používate s iPhonom, v App Store by najnovšia verzia mala byť. Áno, hodinky sú kompatibilné nielen s Android telefónmi, ale aj iPhonmi. To však nie je žiadnou novinkou.

Počas testovania som využíval beta verziu aplikácie, pretože finálna ešte k dispozícii nebola, keďže hodinky som mal ešte pred ich oficiálnym predstavením. K aplikácii ale nemám veľmi čo dodať. Ak ste už niekedy používali Huawei hodinky, budete v nej ako doma. Ak ste ich nemali, veľmi rýchlo sa zorientujete. Menu je prehľadné, jednotlivé položky si môžem upraviť podľa seba. Výhodou je, že jedna aplikácia slúži na spárovanie zariadenia, ale zastrešuje aj klasickú zdravotnú aplikáciu. Takto to mám všetko pekne pod jednou strechou. Mimochodom, dáta je možné synchronizovať so službami Strava, komoot, Runtastic a nechýba ani podpora Petal máp priamo od Huawei.

V ponuke je aj možnosť telefonovať. Samotné číslo vytáčať síce neviem, no ak ho mám uložené v kontaktoch a synchronizované s hodinkami, viem konkrétnu osobu vytočiť z hodiniek. Telefonovanie funguje cez Bluetooth, keďže eSIM hodinky nepodporujú. Samotná kvalita hovoru je presne taká, ako by som od hodiniek očakával. Na núdzové telefonovanie, ideálne v tichom prostredí, plne postačuje. Prichádzajúci hovor viem samozrejme prijať aj odmietnuť len pomocou hodiniek.

Nadštandardná výdrž a pohodlné bezdrôtové nabíjanie

Séria Watch GT od Huawei tradične patrí medzi smart hodinky, ktoré ponúkajú dlhú výdrž na jedno nabitie. GT 4 v tomto smere nadväzuje na predchádzajúce modely. Aj napriek tomu, že hodinky ponúkajú niekoľko nových funkcionalít a o niečo väčší displej, stále si dokázali udržať výbornú výdrž.

V tomto prípade sa bavíme o týždni bez nabíjačky, čo je na takto malé zariadenie veľmi slušné. Pánska verzia, mimochodom, ponúka až dvojtýždňovú výdrž, no aj to je logické. Tieto hodinky sú výrazne väčšie a obsahujú väčšiu batériu. Dámska verzia disponuje batériou s kapacitou 323 mAh, pánska má 524 mAh akumulátor.

Huawei Watch GT 4
Huawei Watch GT 4

Dámska verzia naozaj vydrží jeden celý týždeň bez nabíjačky. Ak by ste sa veľmi snažili, ešte nejaký deň-dva navyše by ste dosiahnuť vedeli. Táto výdrž platí pre bežné používanie. Ak budete s hodinkami pravidelne cvičiť a využívať GPS, výdrž sa môže skrátiť aj o niekoľko dní.

Počas testovania mi hodinky vydržali takmer 6 dní bez nabíjačky, pričom nijako som sa neobmedzoval. Párkrát som si sledoval aj športovú aktivitu, najmä chôdzu, bolo to však kvôli samotnému testu a GPS funkcionalite.

Nabíajnie je už štandardne bezdrôtové, nabíjacia kolíska prichádza v balení. Celkové nabitie z 0 na 100 % trvá približne hodinu a pol. Ide o klasické bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi, takže hodinky môžete nabíjať aj inou nabíjačkou, ktorá podporuje tento štandard.

Recenzia Huawei Watch GT 4: Záverečné hodnotenie

Huawei Watch GT 4 sú pre mňa jedny z najlepších smart hodiniek pre ženy. Vynikajú krásnym dizajnom, výbornou funkcionalitou a veľmi príjemnou cenou. Dámy si môžu vybrať z troch verzií, ktoré sa líšia remienkom a cenou. Veľkou výhodou týchto hodiniek je veľmi dobrá výdrž batérie.

recenzia Huawei Watch GT 4
Huawei Watch GT 4

Tieto hodinky budú nielen skvelým módnym doplnkom, ale zastanú aj všetky dôležité smart funkcie. Či už ide o príjem notifikácií, možnosť telefonovať, sledovanie športových aktivít alebo aj menštruačného cyklu, čo je skvelou pomôckou pre nežnejšie pohlavie. Nevýhody týchto hodiniek budú brať do úvahy najmä dámy, ktoré riešia smart technológie a vyznajú sa do nich. Ide napríklad o možnosť inštalovať aplikácie a podobne.

Huawei Watch GT 4: Cena a konkurencia

Hodinky prichádzajú na slovenský trh vzhľadom na parametre za veľmi príjemnú cenu. Začínajú na 249 € za model s koženým remienkom. 299 € stoja hodinky s milánskym kovovým remienkom a dvojitým magnetom, najdrahšia verzia s kovovým remienkom, ktorú som testoval aj ja, má odporúčanú cenu 399 €.

Za podobnú cenu už dnes zoženiete napríklad aj predchádzajúci model Huawei Watch GT 3 Pro 43 mm, ktorý je v ponuke aj s luxusným keramickým remienkom. Tieto hodinky však svoj predaj začínali na sume 559 eur.

damske smart hodinky
Huawei Watch GT 3 Pro v dámskom prevedení

Zaujímavou alternatívou môžu byť hodinky Google Pixel Watch 41 mm, ktoré sú tiež elegantné a kompaktné, no navyše ponúkajú plnohodnotný operačný systém Wear OS 3 so všetkými jeho výhodami, no slabou výdržou batérie

Za zmienku tiež stojí Fitbit Versa 4, smart hodinky s dobrou výdržou a skvelými športovými funkciami, ktoré navyše zvládajú aj bezkontaktné platby cez NFC.

 • Kvalitná konštrukcia
 • Množstvo športových režimov, niektoré dokážu zisťovať aj automaticky
 • Nadštandardná výdrž batérie
 • Atraktívny dizajn
 • Zaujímavá cena
 • Zvládnu aj telefonovanie
 • Vylepšené senzory

 • Nevýhody súvisiace s uzatvoreným systémom
 • Nemožnosť odpovedať na správy pomocou klávesnice
 • Chýba eSIM
 • Takmer žiadne aplikácie tretích strán v obchode
 • Nevedia odmerať EKG
14.9.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+