Huawei P9 Lite: Bestseller ako vyšitý | RECENZIA

Huawei P8 lite patril donedávna k skutočným bestsellerom nielen u našich mobilných operátorov. Dôvodom je najmä dobrá výbava a pekný vzhľad smartfónu, ktorý sa navyše predáva sa veľmi priaznivú cenu. Iný nemá byť ani jeho nástupca Huawei P9 lite, ktorý oproti svojmu predchodcovi prináša viacero vylepšení, no stále za rovnako lákavú cenu. Práve tá je jedným z hlavných lákadiel novinky, ktorú by sme už dnes mohli označiť za kandidáta na bestseller najbližších mesiacov.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konštrukcia: Prémiové spracovanie

Huawei P9 lite sa v mnohých smeroch inšpiroval svojim drahším súrodencom P9. Dizajn je preto až na niektoré detaily takmer na nerozoznanie. To, že ide o lacnejší variant vlajkovej lode Huawei, spoznáte na prvý pohľad podľa chýbajúceho duálneho fotoaparátu na zadnej strane, ako aj odlišného farebného spracovania. Pri dôkladnejšej obhliadke však rozdielov nájdete viac. Celokovové telo nahradil rám z hliníka a plastový zadný kryt, ktorý výrobca po krajoch zaoblil. Oproti P9 nie sú prechody tak hladké a plynulé. No a krokom späť je tiež použitie microUSB konektora, ktorý nahradil USB C z P-deviatky.

Pri pohľade na prednú stranu je P9 lite rovnaká ako P9 a prípadne rozdiely by ste hľadali len veľmi ťažko. 5,2-palcový displej tu chráni odolné sklo a svoje miesto si tu tradične našli aj telefónny reproduktor, senzory a predná kamera. Notifikačná LED dióda je umiestnená v pravom hornom rohu, je však pomerne nevýrazná a počas dňa slabo viditeľná. Vhod príde najmä večer, kedy vás bude diskrétne informovať o zmeškaných udalostiach.

Rozmiestnenia ovládacích prvkov a konektorov je totožné s Huawei P9. Tlačidlo zapnutia a ovládanie hlasitosti sú situované na dosah palca na pravej strane, zatiaľ čo slot pre nanoSIM a pamäťovú kartu je osadený naľavo. 3,5 mm audio jack pre pripojenie slúchadiel nájdete navrchu. Mriežka reproduktora a microUSB konektor sa tradične nachádzajú v spodnej časti.

Ako sme už spomínali, zadná strana je z väčšej časti vyrobená z odolného polykarbonátu s matným povrchom. Jediná lesklá časť je v okolí fotoaparátu. Tá je pokrytá lesklým plastom, resp. sklom – presný druh materiálu sme nevedeli identifikovať. V zadnom kryte je rovnako ako na P9 umiestnený snímač odtlačkov prstov, ktorý by mal používať rovnaký senzor. Z nejakého dôvodu sa nám však nepozdávalo jeho ohraničenie. Pri odomykaní sa nám totiž stávalo, že sme prstom netrafili presne do časti snímača, ktorý odtlačok následne vyhodnotil nesprávne. Nestávalo sa to síce veľmi často, no predsa by sme uvítali ostrejšie hrany alebo lepšie zapustenie, ktoré by nám ho pomohlo hmatom lepšie nájsť snímač odtlačkov. Inak ale rozpoznávanie odtlačkov funguje spoľahlivo a najmä rýchlo.

Huawei P9 lite hodnotíme na výbornú. Skvelo sadne do ruky a ponúka aj prémiové konštrukčné spracovanie. Tým sa síce nemôže rovnať klasickej P-deviatke, no vzhľadom na cenu je na tom viac než dobre. Vyslovene chyby sme na P9 lite nenašli.

Čítačka odtlačkov a jej funkcie

Okrem toho, že si pomocou snímaču odtlačkov prstov viete zabezpečiť svoj P9 lite, tak snímač ponúka aj niekoľko nadštandardných funkcií. Dokáže rozpoznávať základné gestá, ako je pohyb prsta alebo jeho podržanie. Stlačením a podržaním tak môžete napríklad zodvihnúť prichádzajúci hovor alebo zastaviť budík. Posunutím zhora nadol sa dá stiahnuť notifikačná lišta, pohybom doľava alebo doprava môžete zas jednoducho prehliadať fotografie v galérii, a to bez toho, aby ste sa museli dotýkať displeja. Vhod príde aj možnosť zamknúť aplikácie pomocou odtlačku prsta, čo môžete urobiť z aplikácie Správca telefónu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej

Použitý 5,2-palcový displej s Full HD rozlíšením kvalitou odpovedá svojej triede. Ponúka dobrú farebnú vernosť, pozorovacie uhly, ako aj maximálny jas, ktorý zabezpečí bezproblémovú prácu na priamom slnku. Zobrazenie čiernej a bielej nedosahuje kvalít P-deviatky, no určite nie sú sklamaním. Väčšina používateľov sa tak nad kvalitou zobrazenia, aj vzhľadom na nižšiu cenu zariadenia, ani nebude pozastavovať.

Huawei P9 Lite ponúka aj niekoľko nastavení. Pomerne presne sa dá nastaviť teplota farieb, ktorá sa okrem prednastavených profilov (natívne, teplé a studené) dá zvoliť aj v podobe diagramu farebného priestoru. Farby tak môžu byť tónované viac do červenej, zelenej, modrej, žltej alebo inej farby. Samozrejmosťou je aj automatická regulácia jasu, ktorá funguje dobre a spoľahlivo.

Dostatočná výbava aj výkon

Huawei osadil P9 Lite vlastným procesorom HiSilicon Kirin 650, ktorý ponúka až 8 jadier v rozložení 4+4 (štyri pracujú s maximálnou frekvenciou 2 GHz, tie zvyšné sú taktované do 1,7 GHz). Procesoru sekunduje operačná pamäť RAM s kapacitou 3 GB (na Slovensku sa predáva verzia s 2 GB pamäte RAM), čo maximálne postačuje aj pre prácu s viacerými aplikáciami na pozadí. Výkonu je dostatok, a hoci vo svojej kategórii je skôr podpriemerom triedy, tak pre väčšinu úkonov bude postačovať. Dokazujú to aj benchmarky AnTuTu a 3D Mark, v ktorých sme namerali hodnoty na úrovni 55 315, resp. 11 545 bodov. To sú mimochodom výsledky, ktoré sú  v porovnaní s P8 lite takmer dvojnásobkom.

S Huawei P9 Lite si teda bez obmedzení pozriete Full HD videá, plynulo zobrazíte webové stránky a na obmedzenia by ste nemali naraziť ani pri práci so systémom. Hoci niektoré úkony trvajú dlhšie ako u vlajkových lodí, tak P9 Lite to vzhľadom na nižšiu cenu nemáme vôbec za zlé. Horšie na tom budú graficky náročné hry, pri ktorých môže už dochádzať k renderovaniu menej kvalitnej grafiky a pri náročnejších scénach aj k sekaniu samotnej hry. Aj napriek tomu by ste si ale mali zahrať väčšinu hier, ktoré nájdete v obchode Play.

Interná pamäť má kapacitu 16 GB, pre používateľa je však prístupných len niečo cez 10 GB. Využiť môžete aj rozšírenie prostredníctvom pamäťových kariet microSD. Aj to ale platí len v prípade, že nedisponujete dual SIM verziou, v ktorej by ste využívali aj druhú SIM – P9 Lite disponuje totižto hybridným slotom, v ktorej je jeden slot určený buď pre pamäťovku alebo SIM kartu. Žiaľ, P9 Lite nepodporuje rozšírenie pomocou externých úložísk, ktoré by bolo možné pripojiť k microUSB konektoru.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Multimédiá

Huawei sa svojou multimediálnou výbavou neodlišuje od iných zariadení vo svojej cenovej kategórii. P9 lite však musíme pochváliť za použitie hlasného reproduktora, ktorý ponúka decentnú kvalitu aj pri vyšších hlasitostiach. Prehrávanie cez 3,5 mm audio jack je taktiež bezproblémové a poskytuje aj dostatok výkonu.

Huawei do P9 Lite predinštaloval niekoľko multimediálnych aplikácií. Ponúkajú pekné používateľské prostredie a niekoľko štandardných funkcií. Nechýba Huawei galéria vybavená rôznymi nástrojmi pre úpravu fotografií, či možnosťou ich zoradenia podľa viacerých kritérií. Vo výbave nájdete tiež videoprehrávač a aplikáciu Hudba, ktorá ponúka základnú funkcionalitu hudobných prehrávačov.

Operačný systém

Huawei P9 Lite je aj po stránke operačného systému a nadstavby na nerozoznanie od P-deviatky. Disponuje Androidom 6.0 Marshmallow a používateľských prostredím EMUI, ktoré poskytuje väčšinu funkcií drahšieho súrodenca. Aj preto budú nasledovné riadky veľmi podobné s tými, ktoré nájdete aj v recenzii na Huawei P9.

Launcher od Huawei nedisponuje množstvom nastavení ani funkcií, nastaviť môžete akurát animáciu prechodu, tapetu, či veľkosť mriežky obrazovky. K dispozícii je aj podpora motívov, ktoré je možné sťahovať a nastavovať v aplikácií Motívy. Na výber máte niekoľko desiatok tém, z ktorých si vyberie skutočne každý. Ak nie, tak stále máte na výber alternatívne aplikácie, pomocou ktorých si prostredie Huawei P9 Lite upravíte presne podľa seba.

P9 Lite - domovská obrazovka

Notifikačný panel s odkazmi na rýchle nastavenia vyzerá rovnako ako v predchádzajúcej generácii. Huawei pri stiahnutí panelu umožňuje tiež možnosť inteligentnej voľby, ktorá pri prijatí upozornení a potiahnutí nadol zobrazí notifikačný panel a pri žiadnych nových upozorneniach len panel s odkazmi na rýchle nastavenia funkcií telefónu. Na výber tu nájdete ale aj sťahovanie lišty podľa polohy potiahnutia. Pri jej aktivácii zobrazíte panel s upozorneniami potiahnutím lišty na ľavej strane, naopak, potiahnutím na pravej strane sa zobrazí panel s rýchlymi nastaveniami.

Huawei P9 Lite - panel rýchlych ovládacích prvkov

Pomerne podrobne sa dajú nastaviť aj notifikácie, ktoré sa majú v paneli upozornení zobrazovať, prípadne to, či chcete nechať zobraziť aj ikony upozornení, zostávajúcu kapacitu batérie alebo názov operátora. Nevýhodou je, že sa nedá meniť usporiadanie ani typ rýchlych ovládacích prvkov. No a na škodu je podľa nás aj chýbajúca možnosť na prepínanie zobrazenia posledných spustených aplikácií. Tie sú totižto po stlačení multitaskingového tlačidla usporiadané vedľa seba a nie nad sebou tak, ako to je v čistom Androide. Prepínanie aplikácií je, aspoň z našich osobných skúseností, pomalšie a menej prehľadné, keďže za vybranou aplikáciou musíte viac rolovať.

Huawei poteší aj pokročilými nastaveniami módu Nerušiť, kde si môžete detailne naplánovať obdobia, kedy nechcete byť rušení upozorneniami. Aj tie si môžete dodatočne nastaviť, či zvoliť prioritné upozornenia, pre ktoré režim Nerušiť nebude platiť. V nastaveniach nechýbajú ani také vychytávky, ako napríklad konfigurovateľný panel s navigačnými tlačidlami, či špeciálne plávajúce tlačidlo s extra funkciami. Nastaviť si môžete aj inteligentné gestá a k dispozícii je aj rozhranie pre ovládanie jednou rukou, čo využijú používatelia s menšími dlaňami. Nechýba ani ovládanie hlasom, ktoré reaguje aj v stand-by režime zariadenia, avšak len na hlasové príkazy v angličtine. V prípade Huawei P9 lite je však podporovaný len príkaz pre rýchle vytočenie kontaktov. Funkcie ako nájdenie telefónu alebo zodvihnutie prichádzajúceho hovoru pomocou hlasu tu chýbajú.

V P9 lite chýba ovládanie mobilu hánkami prstov, pomocou ktorých je možné na klasickej P9 vytvoriť napríklad screenshot obrazovky alebo spustiť niektorú z používateľom definovaných aplikácií. Absentuje aj väčšina gest pre ovládanie zariadenia pohybmi. Podporované je len stlmenie zvonení prichádzajúcich hovorov alebo budíkov preklopením telefónu displejom nadol.  

Huawei do P9 predinštaloval aj niekoľko zaujímavých aplikácií. Asi tou najužitočnejšou je Správca telefónu, ktorý spája funkcie viacerých nástrojov, menovite optimalizáciu systému, správcu prenosu dát, filter hovorov a SMS správ, zámok aplikácií, či správcu batérie, ktorý ponúka niekoľko rôznych šetriacich režimov. K dispozícii sú aj ďalšie doplnky, ako fitness tracker, baterka, zrkadlo, nahrávanie zvuku, kompas, správca súborov, poznámky a predpoveď počasia.

Celkovo hodnotíme operačný systém a nadstavbu ako vydarenú. Osobne sa nám nepáči ukladanie aplikácií priamo na plochu a do priečinkov, ako ani vzhľad ikon, ktoré podľa nás už nezodpovedajú dnešným štandardom. Tie od Huawei-u sa nám jednoducho nepáčili. Aj to bolo jedným z hlavných dôvodov, prečo sme neskôr začali používať Nova Launcher. Trochu otravné sú tiež hlásenia správcu telefónu, ktorý nás zo začiatku informoval o aplikáciách, ktoré na pozadí spotrebovávajú najviac energie, a pri niektorých situáciách aj o nezmyselnom prekrývaní aplikácií, s ktorým sme sa u žiadneho iného výrobcu nestretli.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát: Klasika s pokročilými funkciami

Fotoaparát je jedným z komponentov, kde Huawei šetril najviac – teda aspoň v porovnaní s lepšie vybaveným P9. Už tu nenájdete duálny fotoaparát s novým čiernobielym režimom a optikou Leica, ktorý charakterizuje práve vlajkovú loď Huaweiu. Tu výrobca použil iba jeden snímač s rozlíšením 13 Mpix, ktorý ponúka priemernú kvalitu fotografií. Pri dobrom svetle tak budete schopní vytvárať pekné a dostatočne detailné zábery so všetkými chybami, ktoré prinášajú lacnejšie modely smartfónov – pomalšie zaostrovanie, menší dynamický rozsah, ako aj chýbajúca optická stabilizácia. S klesajúcou intenzitou osvetlenia súvisí aj narastajúci šum a možnosť, že fotografia bude neostrá a rozmazaná. Väčšina toho platí aj pre video, ktoré je možné natáčať v maximálnom rozlíšení Full HD. Jeho kvalita nás moc nenadchla, keďže farby sú vyblednuté a pri nepriaznivých svetelných podmienkach trpí obraz aj preexponovaním.

Čím nás fotoaparát P9 Lite zaujal, sú jeho režimy a podpora manuálneho nastavenia. To nie je u iných modelov strednej triedy samozrejmosťou. V profesionálnom režime môžete zmeniť nielen citlivosť ISO, ale aj čas uzávierky, vyváženie bielej a kompenzáciu expozície. Ani v P9 lite nechýbajú špeciálne efekty pre zachytenie stôp svetiel, pohybujúcej sa vody, nočnej oblohy či kreslenie svetlom. Istú slobodu máte aj v nastaveniach videa, kde môžete zvoliť vyváženie bielej, expozíciu, aj typ automatického zaostrovania.

Výdrž batérie

Huawei P9 Lite je vybavený batériou s kapacitou 3000 mAh. Dá sa povedať, že ide o akýsi nadštandard triedy, v ktorej sa kapacita vo väčšine prípadov pohybuje pod touto hranicou. Dostatočne veľká batéria, ako aj energeticky menej náročné komponenty, sa pozitívne prejavili na výdrži na jedno nabitie. Tá nás skutočne milo prekvapila. S Huawei P9 Lite nebude problémom pri menej náročnom používaní dosiahnuť aj trojdňovú výdrž. Na svoje si prídu aj náročnejší používatelia, ktorým by mal telefón bez zbytočných obmedzení vydržať celý deň prevádzky. Presvedčili sme sa o tom aj my pri našom testovaní. Zatiaľ čo pri sporadickejšom víkendovom využívaní a pripojení na WiFi sme pohodlne bez nabíjania prežili aj štyri dni, tak pri náročnejšom využívaní sme bez obmedzení vydržali jeden deň. Pod náročnejším používaním rozumieme nonstop pripojenie do mobilného internetu, synchronizovanie dvoch e-mailových účtov, chatovú komunikáciu, približne dve hodiny streamovania hudby cez Spotify, 2 hodiny zapnutej navigácie Google mapy, telefonovanie a taktiež používanie internetového prehliadača a fotoaparátu. V takomto režime Huawei P9 Lite dokázal so 4 hodiny a 37 minút zapnutým displejom fungovať takmer 24 hodín. Ak budete smartfón využívať len príležitostne, môže sa výdrž vyšplhať aj na viac ako 100 hodín s displejom aktívnym po dobu minimálne 3 hodín.

Pri slabšom využívaní sme bez problémov dosiahli výdrž na úrovni 4 dní. Stále nám ostávalo 30% batérie

Výdrž je možné predĺžiť aj vďaka dvom šetriacim režimom – Ultra a Inteligentný. Režim Ultra ponechá aktívne iba základné funkcie hovorov a správ, Inteligentný režim automaticky upraví využívanie procesoru a siete pre vyvážený výkon. Výdrž môže ovplyvniť aj počet aplikácií v tzv. chránenom režime, ktoré majú povolené fungovať aj v pohotovostnom režime. Sú to napríklad aplikácie ako Facebook Messenger, Hangouts a podobne, pri ktorých je dôležité, aby upozornenia chodili aj pri vypnutej obrazovke.

Záverečné hodnotenie: Huawei P9 Lite môže byť Bestseller

Huawei P9 Lite má podobne ako predchodca dobré predpoklady na to, aby sa stal bestsellerom. Výrobca zvolil vyvážený pomer ceny a výkonu, pričom šetrenie sa veľmi neodrazilo na používateľskom zážitku. Samozrejme, nemôžete očakávať takú kvalitu ako v prípade vlajkových lodí. Fotoaparát produkuje snímky priemernej kvality, displej je tiež skôr priemerom triedy, a to isté platí aj o konštrukčnom spracovaní. Na druhej strane ponúka skvelú výdrž batérie, rýchle reakcie, pekný dizajn a dobre vybavené používateľské prostredie. Za cenu na úrovni 230 eur (single SIM) alebo 245 eur (dual SIM) má síce P9 Lite vo svojej kategórii veľkú konkurenciu, no cestu k úspechu mu vydlaždil už model P8 Lite. Z jeho populárnosti bude nepochybne čerpať, a preto má P9 Lite našliapnuté na to, aby sa znova stal bestsellerom roka.

[taq_review]

Plusy

  • Konštrukčné spracovanie, atraktívny dizajn
  • Rýchle reakcie
  • Výdrž batérie
  • Dostupný aj v dual SIM verzii

Mínusy

  • Hybridný slot pre dual SIM verziu – možno využiť len pamäťovú kartu alebo nanoSIM
  • Nepodporuje OTG

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
Disqus Comments Loading...