MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát: Klasika s pokročilými funkciami

Fotoaparát je jedným z komponentov, kde Huawei šetril najviac – teda aspoň v porovnaní s lepšie vybaveným P9. Už tu nenájdete duálny fotoaparát s novým čiernobielym režimom a optikou Leica, ktorý charakterizuje práve vlajkovú loď Huaweiu. Tu výrobca použil iba jeden snímač s rozlíšením 13 Mpix, ktorý ponúka priemernú kvalitu fotografií. Pri dobrom svetle tak budete schopní vytvárať pekné a dostatočne detailné zábery so všetkými chybami, ktoré prinášajú lacnejšie modely smartfónov – pomalšie zaostrovanie, menší dynamický rozsah, ako aj chýbajúca optická stabilizácia. S klesajúcou intenzitou osvetlenia súvisí aj narastajúci šum a možnosť, že fotografia bude neostrá a rozmazaná. Väčšina toho platí aj pre video, ktoré je možné natáčať v maximálnom rozlíšení Full HD. Jeho kvalita nás moc nenadchla, keďže farby sú vyblednuté a pri nepriaznivých svetelných podmienkach trpí obraz aj preexponovaním.

Čím nás fotoaparát P9 Lite zaujal, sú jeho režimy a podpora manuálneho nastavenia. To nie je u iných modelov strednej triedy samozrejmosťou. V profesionálnom režime môžete zmeniť nielen citlivosť ISO, ale aj čas uzávierky, vyváženie bielej a kompenzáciu expozície. Ani v P9 lite nechýbajú špeciálne efekty pre zachytenie stôp svetiel, pohybujúcej sa vody, nočnej oblohy či kreslenie svetlom. Istú slobodu máte aj v nastaveniach videa, kde môžete zvoliť vyváženie bielej, expozíciu, aj typ automatického zaostrovania.

Výdrž batérie

Huawei P9 Lite je vybavený batériou s kapacitou 3000 mAh. Dá sa povedať, že ide o akýsi nadštandard triedy, v ktorej sa kapacita vo väčšine prípadov pohybuje pod touto hranicou. Dostatočne veľká batéria, ako aj energeticky menej náročné komponenty, sa pozitívne prejavili na výdrži na jedno nabitie. Tá nás skutočne milo prekvapila. S Huawei P9 Lite nebude problémom pri menej náročnom používaní dosiahnuť aj trojdňovú výdrž. Na svoje si prídu aj náročnejší používatelia, ktorým by mal telefón bez zbytočných obmedzení vydržať celý deň prevádzky. Presvedčili sme sa o tom aj my pri našom testovaní. Zatiaľ čo pri sporadickejšom víkendovom využívaní a pripojení na WiFi sme pohodlne bez nabíjania prežili aj štyri dni, tak pri náročnejšom využívaní sme bez obmedzení vydržali jeden deň. Pod náročnejším používaním rozumieme nonstop pripojenie do mobilného internetu, synchronizovanie dvoch e-mailových účtov, chatovú komunikáciu, približne dve hodiny streamovania hudby cez Spotify, 2 hodiny zapnutej navigácie Google mapy, telefonovanie a taktiež používanie internetového prehliadača a fotoaparátu. V takomto režime Huawei P9 Lite dokázal so 4 hodiny a 37 minút zapnutým displejom fungovať takmer 24 hodín. Ak budete smartfón využívať len príležitostne, môže sa výdrž vyšplhať aj na viac ako 100 hodín s displejom aktívnym po dobu minimálne 3 hodín.

Pri slabšom využívaní sme bez problémov dosiahli výdrž na úrovni 4 dní. Stále nám ostávalo 30% batérie

Výdrž je možné predĺžiť aj vďaka dvom šetriacim režimom – Ultra a Inteligentný. Režim Ultra ponechá aktívne iba základné funkcie hovorov a správ, Inteligentný režim automaticky upraví využívanie procesoru a siete pre vyvážený výkon. Výdrž môže ovplyvniť aj počet aplikácií v tzv. chránenom režime, ktoré majú povolené fungovať aj v pohotovostnom režime. Sú to napríklad aplikácie ako Facebook Messenger, Hangouts a podobne, pri ktorých je dôležité, aby upozornenia chodili aj pri vypnutej obrazovke.

Záverečné hodnotenie: Huawei P9 Lite môže byť Bestseller

Huawei P9 Lite má podobne ako predchodca dobré predpoklady na to, aby sa stal bestsellerom. Výrobca zvolil vyvážený pomer ceny a výkonu, pričom šetrenie sa veľmi neodrazilo na používateľskom zážitku. Samozrejme, nemôžete očakávať takú kvalitu ako v prípade vlajkových lodí. Fotoaparát produkuje snímky priemernej kvality, displej je tiež skôr priemerom triedy, a to isté platí aj o konštrukčnom spracovaní. Na druhej strane ponúka skvelú výdrž batérie, rýchle reakcie, pekný dizajn a dobre vybavené používateľské prostredie. Za cenu na úrovni 230 eur (single SIM) alebo 245 eur (dual SIM) má síce P9 Lite vo svojej kategórii veľkú konkurenciu, no cestu k úspechu mu vydlaždil už model P8 Lite. Z jeho populárnosti bude nepochybne čerpať, a preto má P9 Lite našliapnuté na to, aby sa znova stal bestsellerom roka.

[taq_review]

Plusy

  • Konštrukčné spracovanie, atraktívny dizajn
  • Rýchle reakcie
  • Výdrž batérie
  • Dostupný aj v dual SIM verzii

Mínusy

  • Hybridný slot pre dual SIM verziu – možno využiť len pamäťovú kartu alebo nanoSIM
  • Nepodporuje OTG

Huawei P9 Lite-1

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
2.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+