MojAndroid

Profesionálni aj amatérski fotografi majú počas leta o dôvod naviac fotiť so svojím smartfónom. Celosvetová súťaž Huawei Next Image je v plnom prúde a na jej víťaza čaká 10 000 EUR. Okrem toho sa však hrá aj o ďalšie hodnotné vecné ceny. Súťaží sa pritom v šiestich kategóriách, pričom jednou z nich je aj kategória Nature. V nej sú zoskupené fotky zachytávajúce flóru, faunu a krajinu v jej prirodzenej podobe.

Ako spraviť originálnu fotografiu prírody a vyhnúť sa klišé?

Ak máte pocit, že ste už všetky fotografie niekde videli a radi by ste sa niečím odlíšili, nebojte sa skúšať nové veci. Zahoďte predsudky a pri vytváraní fotografií sa napríklad otočte k slnku čelom. V prípade, že bude obloha čistá, zábery budú dýchať jedinečnou atmosférou. Ak navyše chytíte váš smartfón pod správnym uhlom, cez fotografovaný objekt budú prechádzať zaujímavé dúhové odlesky. Tie vznikajú z odrazu slnečný lúčov od senzoru fotoaparátu.

Ešte zaujímavejšie však môžu zábery zhotovené naproti slnku vyzerať v prípade, že bude prevažne zamračené. Vtedy aktivujte na svojom telefóne HDR režim, umiestnite ho do správnej kompozície a počkajte kým slnko, alebo aspoň jeho časť, vykukne spoza mračien. Rovnako môžete našu najbližšiu hviezdu “zakryť” za vami vyhliadnutý objekt. Ak nájdete napríklad peknú slnečnicu a umiestnite ju pred slnko, bude vyzerať akoby žiarila. To isté sa dá aplikovať pri hocijakom vrchu alebo skale.

Ak chcete do súťaže Huawei Next Image prispieť špičkovou fotkou skúste sa zamerať aj na potok prípadne vodopád. V najideálnejšom prípade by malo ísť o vodný tok, ktorý tečie búrlivejšie. Smartfón umiestnite tesne nad vodu, vďaka čomu budú snímky vyzerať, akoby boli vytvorené priamo z hladiny. Nebojte sa ani makro fotografií. Tie dnes totiž dokáže vo veľmi dobrej kvalite vytvoriť aj váš smartfón. Fotografovaný objekt by ste mali umiestniť len kúsok od jedného zo 4 rohov fotografie, aby bolo v pozadí krásne vidieť rozmazané okolie.

No a nakoniec vám odporúčame pri fotografovaní fauny čakať na tú správnu príležitosť. Ak viete na akých miestach sa pohybuje divá zver, za výhru 10-tisíc eur sa oplatí na tomto mieste stráviť chvíľku času. Keď nastane tá správna príležitosť a nejaký obyvateľ lesa sa k vám priblíži, podržte tlačidlo spúšte dlhšie. Miesto jednej fotografie sa tak rýchlo za sebou bude zhotovovať celá ich séria. Za vašu trpezlivosť následne môžete získať odmenu v podobe prekrásneho záberu. V prípade, že však niekde zazriete medveďa, tak nefoťte, ale utekajte.

Ako využiť vlastnosti smartfónov Huawei P20 a P20 Pro pri fotografovaní krajiny?

Dvojica najlepších fotomobilov súčasnosti, Huawei P20 a P20 Pro, disponujú viacerými šikovnými vlastnosťami, ktoré využijete práve pri fotografovaní prírody. Ako prvú vám odporúčame využiť umelú inteligenciu týchto telefónov, ktorá pri fotografovaní premýšľa za vás. Ak sa teda dostanete do lesa, fotoaparát automaticky detekuje scénu a zvýrazní zelenú farbu. Podobne dokáže identifikovať scénu pri fotografovaní krajiny a následné automatické úpravy budú vyzerať naozaj skvostne.

Vyššie zmienené fotografie proti slnku sa vám budú taktiež vytvárať najlepšie na týchto dvoch telefónoch. Ich fotoaparáty majú totiž výnimočný dynamický rozsah, vďaka čomu neurobia zo lnka len veľkú rozmazanú machuľu, ale dokážu ho zachytiť v plnej kráse. No a pri zaznamenaní zurčiaceho potoka alebo vodopádu využijete zase špeciálny efekt s názvom hodvábna voda. Ten zvýši uzávierku fotoaparátu a tečúca voda bude pôsobiť ako rozmazaná hodvábna látka.

Ak fotografujete zvieratá, špeciálnu zmienku si zaslúži 3-násobný bezstratový a 5-násobný hybridný ZOOM, ktorý ponúka fotoaparát smartfónu P20 Pro. S jeho pomocou môžete zachytiť zvieratá či hmyz na väčšiu vzdialenosť a nemusíte sa k nej blížiť s obavou, že ju vyplašíte. V neposlednom rade môžete využiť aj režim panorámy, ktorý dokáže zachytiť celú krajinu vôkol vás.

Prečo fotografovať so smartfónom Huawei?

Odpoveď je veľmi jednoduchá – pretože môžete vyhrať fantastické ceny. Globálna súťaž Huawei Next Image odmení najlepšiu fotografiu sumou 10 000 EUR! Neváhajte preto a nahrajte aj vaše fotografie zhotovené smartfónom Huawei priamo na webstránku súťaže, no nezabudnite ich umiestniť do správnej kategórie – Nature. Okrem toho ale Huawei odmení aj najlepšiu slovenskú fotografiu.

Tú je potrebné nahrať zároveň do našej FOTOmánie, kde nájdete rovnomennú kategóriu a do tej fotografiu umiestnite. Okrem odmien v celosvetovej súťaži tak hráte aj o najlepšiu slovenskú fotografiu, za ktorú víťaz získa nový smartfón Huawei P20. V oboch prípadoch môžete fotografie nahrávať do 20. augusta, takže máte dosť času na to, aby ste prihlásili svoje najlepšie fotografie z celého leta.

Huawei má ale riešenie aj pre tých, ktorí nemajú k dispozícii smartfón tejto značky a nevedia sa tak do súťaže zapojiť. Stačí, keď vyplníte formulár nižšie a možno práve vás vyžrebujeme a vy získate smartfón Huawei P20 alebo P20 Pro na týždeň. Vďaka tomu budete môcť objaviť všetky jeho fotografické schopnosti a keďže ide o jedny z najlepších fotomobilov súčasnosti, automaticky získavate výhodu v súťaži.

Formulár už neprijíma ďalšie príspevky.
31.7.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+