Na 56. sympóziu o batériách v Japonsku sa blysla najmä spoločnosť Huawei. Tá totižto ukázala svetu novú generáciu Li-Ion batérií, ktoré vznikli v ich dielňach. Tie sú v otázke nabíjania 10-krát rýchlejšie ako dnes dostupné Li-Ion akumulátory a mnohí odborníci hovoria o malej revolúcii v batériovom priemysle.
Huawei sa tu prezentoval videom, na ktorom sú dva typy batérií. Jedna má 600 mAh a na 68% kapacity sa nabije za 2 minúty. Táto batéria by sa mohla používať napríklad v inteligentnom príslušenstve. Druhou, väčšou batériou, je akumulátor s kapacitou 3000 mAh, ktorý sa dokáže na 48% kapacity nabiť za 5 minút čistého času. Len pre porovnanie, najnovšia technológia Quick Charge 3.0 od Qualcommu potrebuje na nabitie podobnej kapacity batérie až 30 minút. Huawei hovorí, že za novou technológiou batérií stoja heteroatómy z uhlíkových anód, ktoré by mohli byť katalyzátorom pre zachytenie a prenos lítia cez uhlíkové väzby. Priznáme sa, že po chemickej stránke tejto inovácii moc nerozumieme, ale sme radi, že Huawei reálne vytvoril v oblasti mobilných batérií praktickú inováciu. Uvidíme, kedy sa táto novinka dostane aj reálne do zariadení.
Zdroj: AndroidPolice
Pekné bodaj by to huawei napchal do svojich fonov všade kde sa len dá :)
Bodaj by to Huawey napchal do vsetkych elektromobilov.
Kedy sa dostane do zariadení? Nikdy ako všetky ostatné zázračné technológie, o ktorých sa píše v posledných rokoch.
Ostatné zázračné technológie boli väčšinou vytvorené na univerzitách a v spoločnostiach ktoré telefóny nevyrábajú. Huawei je 3. najväčší výrobca smartfónov takže sa dá predpokladať že by túto technológiu po pár testoch a úpravách aj využil. Mal by dosť veľkú konkurenčnú výhodu.
Presne tak. Osobne tomuto dávam veľkú nádej. Dobre ze s tým prišiel výrobca telefónov. Určite sa toho chytia aj ostatný výrobcovia aby im náhodou niečo neušlo. Napríklad ako virtuálna realita.
Ale co na to povie zivotnost?
Rád by som vedel , či to neovplyvní negatívne životnosť batérii.
Mne je úplne jedno koľko sa nabíja. Skôr mi záleží, koľko vydrží.
no neviem, ale ako modelar sa uz niekolko rokov stretavam s baterkami, ktore maj rychlost nabijania 5C, cize nabitie na 50% vychadza na zhruba za tych 5min….
takze tato sprava mi pride len ako nejake uputanie pozornost na huawei nez nieco originalne.
mimochodom je to cele nanic, pretoze rychle nabijanie ma vzdy negativny vplyv na zivotnost a pri dnesnom trende neumoznit vymenu bateriek som radsej ak sa zariadenie nabija co najdlhsie.
No len aké rozmery majú tie LiPo :)
pomer kapacita/objem je velmi podobny dnesnym baterkam v mobiloch, ved je to predsa rovnaka technologia.
inak je sranda, ze tento pomer sa s dobou meni len velmi pomaly.
To snáď nemôžeš myslieť vážne. Ten pomer je diametrálne odlišný, viď napríklad:
http://hobbyking.com/mobile/viewproduct.asp?idproduct=9496&type=&idparentcat=
Áno je to 2S, ale stačí hrúbku deliť dvomi a máš rozmer jedného článku.
Okrem iného, technológia to taktiež nie je úplne rovnaká. V mobiloch sa zväčša používajú lítiové akumulátory s vyšším nominálnym napätím.
vsetky li-pol a li-ion maju konkretne nominalne napatie (okolo 3.4V), rozdiel napatia je len v pocte clankov zapojenych do serie ak si prepocitam objem baterky pre modelarov a objem baterky pre mobily a porovnam s konkretnymi kapacitami, tak vzdy dostanem podobne vysledky (ano, mozno mobily su na tom troska lepsie, lebo niesu dimenzovane na tak velke nabijacie a hlavne vybijacie prudy, ale vzdy je to dost podobne).
ale ako pre modelarske tak aj pre akekolvek ine, vzdy plati pravidlo ze cim rychlejsie nabijas, tym viac skracujes zivotnost.
Nominálne napätie lítiových akumulátorov (1 článok) sa líši a dosahuje hodnoty 3,6V (plne nabitý 4,1V), 3,7V (plne nabitý 4,2V) a 3,8V (plne nabitý 4,3V). Kde si prišiel na hodnotu 3,4V?
Porovnám objem aku z LG G3 s tou Turnigy, na ktorú som vyššie postol odkaz:
Objem aku LG G3 3,8V @ 3000mAh – cca 14,6 cm3
Objem Turnigy 7,4V @ 3000mAh – cca 92,5 cm3 (1 článok cca 46,2 cm3)
Neviem podľa čoho si prepočítal tie objemy, ale mne vyšlo, že tá Turnigy má 3-krát väčší objem ako aku z LG G3 :) Ešte stále si stojíš za tým, že sú takmer podobné výsledky?
No ja by som uprednostnil skor baterie s kapacitou aspon 10x vyssou ako dnesne. To by som potom kludne vydrzal aj niekolkohodinove nabijanie, ak by baterka vydrzala pri beznom uzivani aspon tyzden…