MojAndroid

Koncom minulého roku sme vás informovali o projekte, ktorý prinesie lepšie využitie technológií pre nevidiacich používateľov. Túto jedinečnú aplikáciu má na starosti Szymon P. Peplinski, ktorý priniesol doposiaľ nevídanú formu interakcie pre používateľov so zrakovým postihnutím.

Rozpoznávanie emócií chýba nevidiacim pri bežnom rozhovore

Podľa autora boli hlavnou motiváciou k vytvoreniu aplikácie práve problémy, ktoré majú nevidiaci v bežnom živote. Dnes už existujú rôzne technologické pomôcky, ktoré nevidiacim uľahčujú rôzne činnosti aj čo sa týka komunikácie s ostatnými ľuďmi. Jednou z najväčších bariér je pre nevidiacich práve fakt, že nemôžu vidieť emócie druhých ľudí.

Tie sú pritom pre plnohodnotnú konverzáciu kľúčové. Ide o najzákladnejší spôsob vyjadrovania pocitov, ktoré sú v nás vžité od mala – naučili sme sa ich oveľa skôr ako hovorenú reč, a tak ich používame veľmi aktívne, aj keď si to možno neuvedomujeme.

Aplikácia ťaží z vysokého výkonu a umelej inteligencie

Aplikácia rozpoznáva sedem základných emócií – šťastie, smútok, prekvapenie, strach, znechutenie, opovrhnutie a hnev. Autor pri jej dizajnovaní použil najmä kontrastnú žltú a čiernu farbu. Práve žltá farba je tá, ktorú farboslepí používatelia alebo tí, ktorí strácajú zrak, vidia najlepšie.

Dôležitú úlohu zohráva aj hardvér a softvér smartfónu Huawei Mate 20 Pro: “Všetko je to možné vďaka čipu Kirin 980 a jeho dvom NPU jednotkám, ktoré dokážu rozpoznať až 4500 obrázkov za minútu,” udáva Peplinski. “Keď namierite telefón na jedného alebo viacerých ľudí, aplikácia registruje ich tvár a až do vzdialenosti troch metrov neustále registruje akékoľvek drobné zmeny na týchto tvárach a používateľa aplikácie informuje zavibrovaním. Následne aplikácie porovnáva tieto výrazy so siedmymi základnými emóciami. Každý emócia má preddefinovaný zvukový signál, ktorým používateľa informuje o tom, ako sa osoba tvári,” dodáva autor.

Samozrejme, vývoj takejto komplexnej aplikácie nie je úplne jednoduchý. “Nič pri vývoji nebolo jednoduché, pretože až doposiaľ neexistovala žiadna aplikácia ako Facing Emotions. Až doposiaľ aplikácie rozpoznávali nanajvýš úsmev, prípadne analyzovali tvary – Mate 20 Pro to však posúva na nový level. Najväčší problém bol vytvoriť referenčnú databázu pre učiace sa algoritmy. Museli sme extrahovať sedem základných emócií z tisícov tvári a naučiť sa rozpoznať ich navzájom od seba. Najťažšie bolo rozpoznávanie drobných rozdielov medzi niektorými emóciami, ako napríklad znechutenie a opovrhnutie. Databázy museli byť dostatočne obsiahle a presne definované, aby odstránili nejasnosti v algoritmoch,” hovorí Peplinski.

Podarená aplikácia, ktorá funguje aj v praxi

Sme veľmi radi, že moderné technológie môžu slúžiť aj na takéto dobré účely. Aplikácia Facing Emotions je voľne dostupná v obchode Play a vyskúšali sme ju aj my v redakcii. Funguje naozaj veľmi dobre a prekvapila nás najmä rýchlosť, s akou dokáže rozpoznať emóciu. Iste, nefunguje vždy na 100 %, ale fantasticky sa jej darí rozpoznať najmä radosť, smútok a hnev, čo je pri konverzácii extrémne dôležité. Ak vlastníte smartfón Huawei Mate 20 Pro, aplikáciu si môžete vyskúšať aj vy prostredníctvom widgetu nižšie.

Verzia: 1.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.0
Aktuálna cena: Zdarma
18.1.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+