MojAndroid

HTC Sense nie je nadstavbou, ktorá by prinášala novinky iba v oblasti používateľského prostredia na Androide. Ak svoj smartfón so Sense používate predovšetkým na prehrávanie hudby či videí, tak vám určite prídu vhod aj multimediálne funkcie, ktoré táto nadstavba ponúka. Tešiť sa môžete napríklad na graficky dobre spracovaný a funkciami nabitý hudobný prehrávač, galériu a s ňou spojené funkcie fotoaparátu. Najväčším lákadlom, na ktoré spoločnosť HTC poukazovala aj vo svojich reklamách, je HTC Zoe. Čo to je a aké možnosti skrýva, sa dozviete práve v tejto časti seriálu o HTC Sense.

HTC Sense

Hudobný prehrávač

Začneme hudobným prehrávačom, ktorý HTC predinštalovalo do smartfónov s HTC Sense. Tento ponúka prehľadné používateľské prostredie s triedením skladieb do niekoľkých kategórií, podľa interpretov, albumov, skladieb a naposledy prehrávaných položiek. Samozrejmosťou je možnosť vytvárať vlastné playlisty alebo fronty, z ktorých sa budú skladby postupne prehrávať. Priamo z aplikácie je možné skladbu orezať a nastaviť ako zvonenie, zobraziť sa dajú aj texty piesní. Posledná menovaná funkcia však nefunguje vždy a je závislá od rozsiahlosti databázy. Priamou súčasťou aplikácie je aj vlastný vizualizér. Tento podporuje niekoľko scén a zobrazuje nielen obal albumu, ale aj údaje o albume, názve skladby a interpretovi.

HTC_SENSE_1 HTC_SENSE_2 HTC_SENSE_5

Hudobný prehrávač nezostáva len pri lokálne uložených obaloch albumov. Tieto totiž dokáže k jednotlivým skladbám stiahnuť automaticky z databázy Gracenote. K dispozícii sú aj ďalšie funkcie, vďaka ktorým zistíte napríklad podrobnosti o prehrávanom súbore, využiť je možné aj rozpoznávanie skladieb pomocou aplikácie Soundhound. Odkaz na jej spustenie sa nachádza v menu prehrávača. Prítomná je tiež podpora náhodného prehrávania, opakovania skladieb, či ovládania z uzamknutej obrazovky. Spomenúť treba aj schopnosť spustiť skladby na vzdialených zariadeniach pomocou DLNA protokolu. Táto možnosť je integrovaná priamo v hudobnom prehrávači, takže už nebudete potrebovať žiadne dodatočné aplikácie. Aktivovať ju môžete aj posunom troch prstov dopredu po displeji.

HTC_SENSE_3 HTC_SENSE_8 HTC_SENSE_10

Čo nám v prehrávači chýbalo, je vlastný ekvalizér s možnosťou zvýraznenia alebo potlačenia niektorých frekvenčných pasiem. HTC namiesto toho pridáva vo väčšine svojich zariadení podporu pre BeatsAudio, ktorá sa dá zapnúť alebo vypnúť v nastaveniach smartfónu. Ide v podstate o prednastavené nastavenia zvukového výstupu, ktoré potešia predovšetkým nadšencov silných basov.

Galéria

Galéria od HTC patrí k tým zaujímavejším častiam systému. Práve smartfón je častokrát nástrojom, ktorý slúži na zachytenie zážitkov a rôznych životných situácií. HTC si je toho vedomé a vidieť, že na galérii obrázkov a fotografií si dalo záležať nielen po dizajnovej, ale aj funkčnej stránke. Albumy sú zobrazené v dostatočne veľkých náhľadoch, rozdelených do niekoľkých kategórií podľa toho, odkiaľ fotografie pochádzajú – či boli vytvorené fotoaparátom alebo sú uložené na sociálnych sieťach. Tie galéria od HTC podporuje v pomerne hojnom počte a tešiť sa tak môžete na to, že si v nej zobrazíte napríklad zábery uložené na DropBoxe, Drive, Facebooku, Google+ alebo Flickeri. Galéria zároveň poslúži aj na prehrávanie videí a podobne ako v hudobnom prehrávači, ani tu nechýba podpora DLNA zariadení.

HTC_SENSE_11 HTC_SENSE_12 HTC_SENSE_13

Albumy a fotografie nemusíte zobrazovať len v klasickom náhľade podľa časovej postupnosti v akej boli vytvorené. Na výber tu nájdete aj ich triedenie podľa udalostí alebo umiestnenia, ktoré vám uľahčí nájsť napríklad len tie snímky, ktoré vznikli na dovolenke pri mori alebo počas výletu v inej lokalite. K dispozícii je dokonca mapa, v ktorej sa zobrazia navštívené miesta s informáciou o počte vytvorených fotografií. Čím bližšie ju priblížite, tým presnejšia bude ich lokalizácia a vy tak zobrazíte len zábery z tých miest, ktoré vás najviac zaujímajú. Ak sa v Galérii objavili albumy, ktoré chcete skryť, môžete tak spraviť v jej nastaveniach.

HTC_SENSE_15 HTC_SENSE_16

S galériou je spojená aj ďalšia funkcia, ktorú HTC nazvalo Video Highlights, známa aj pod názvom Zaujímavé videá. Tieto sú k dispozícii v každom albume alebo triedení, a slúžia na automatické vytvorenie tematických videí s efektmi a hudbou. Ich dĺžka sa dá nastaviť, no je obmedzená trvaním hudobnej skladby, ktorá sa da skrátiť v nastaveniach. K dispozícii je 12 motívov, ktoré obsahujú rôzne prechodové animácie, ako aj ďalšie farebné filtre a efekty. Vytvorené videá je po uložení možné zdieľať klasicky e-mailom, prostredníctvom sociálnych sietí alebo vlastnej služby nazývanej HTC Share. Táto uľahčuje zdieľanie Zaujímavých videí tak, že poskytuje odkaz s prepojením na web, na ktorom ich je možné sledovať. HTC Share sa však obmedzuje iba na 250 MB úložného priestoru a teda poslúži skôr len ako dočasné úložisko.

HTC_SENSE_19 HTC_SENSE_20

HTC Zoe

HTC Zoe je špeciálny režim fotoaparátu, ktorý vytvára trojsekundové útržky – tzv. Zoes. Tieto Zoes sa potom zobrazia unikátnym spôsobom, ktorý oživí celú fotogalériu a premení tradičné úložisko nehybných obrázkov na pohyblivú galériu. Aktivovaním HTC Zoe sa vytvorí naraz 20 snímkov v plnom rozlíšení a jedno krátke 3 sekundové 1080p video. Fotoaparát v skutočnosti vytvorí 5 snímkov ešte pred stlačením spúšte a ďalších 15 po tom, ako zapnete snímanie. Mať zapnutú funkciu okamžitého odovzdania v aplikáciách Dropbox alebo Google+ pri tejto funkcií preto veľmi neodporúčame.

HTC_SENSE_25 HTC_SENSE_24 HTC_SENSE_23

HTC tiež pridalo niekoľko spôsobov, ako upraviť vytvorené fotografie a Zoes. Svoje snímky tak môžete vylepšiť pridaním rôznych efektov a rámov. Samozrejmosťou je prítomnosť nástrojov na transformáciu (otočenie, orezanie, prevrátenie, vyrovnanie) a retušovanie obrazu. Toto je zamerané predovšetkým na úpravu tvárí, pri ktorých je možné použiť nástroje pre vyhladenie pokožky, osvetlenie, zmenu obrysu tváre, zväčšenie očí, jas oka, odstránenie efektu červených očí alebo redukciu lesku pokožky. Pri HTC Zoe alebo sekvenčných snímkoch môžete navyše vytvoriť fotografiu, na ktorej sa budú všetci usmievať, odstrániť rušivé objekty, ktoré sa počas snímania objavili v zábere alebo zostaviť fotografiu zloženú z niekoľkých snímkov. Napríklad ak pomocou Zoe odfotíte svojich priateľov, pomocou nástroja “Vždy sa umievať”, môžete pre každú tvár na fotografií vybrať úsmev z niektorých 20 dostupných snímkov. Pri sekvenčnom zábere ich môžete zas spojiť niekoľko do jediného záberu. K dispozícii je dokonca aj možnosť tvorby animovaných gifov alebo spomaleného videa. Ako tieto funkcie fungujú, môžete vidieť aj na videách nižšie.

Súčasťou HTC Sense je fotoaparát, ktorý sa z modelu na model môže funkčne odlišovať. Na high-end smartfónoch by mal však ponúknuť všetky funkcie, ktoré HTC v nadstavbe ponúka. Okrem toho, že sa dá nastaviť kvalita fotografií a videa, tak je k dispozícii aj niekoľko režimov snímania a možnosť manuálne nastaviť ISO, expozíciu, kontrast, nasýtenie, ostrosť a vyváženie bielej. Fotoaparát podporuje funkcie ako samospúšť, samospúšť pri detekcii úsmevu, zisťovanie tvári, geoznačkovanie alebo zablokovanie preostrovania pri natáčaní videa. K dispozícii je aj HDR režim, ktorý je možné zapnúť ako pri fotografiách, tak aj pri videu (musí podporovať zariadenie). Navyše môžete vytvárať aj spomalené videá, HD videá pri snímkovacej frekvencii 60 FPS, či pridať efekty so živým náhľadom pri fotografovaní. Samozrejmosťou je podpora súvislého snímania a vytvárania záberov počas natáčania videa. HTC One Max dokonca pridáva aj ďalší režim, tzv. dual shot mód, ktorý umožní vytvorenie fotografie alebo videa nakrúteného z oboch snímačov zariadenia súčasne. Pohľad z prednej alebo zadnej kamery bude zmenšený a vy ako fotograf sa tak môžete stať priamou súčasťou snímky. Malý detail na koniec. Prepínanie medzi hlavným a predným fotoaparátom sa realizuje pomocou posunutia prsta zhora nadol a naopak.

HTC-One_screen_57 HTC-One_screen_62

To je z dnešnej časti seriálu HTC Sense všetko. V budúcej časti si povieme zas niečo o ďalších funkciách a vychytávkach, ktoré nadstavba výrobcu HTC ponúka.

26.11.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+