Honor 8 Pro je riešením, ak hľadáte funkciami nabitého obra | RECENZIA

Dcérska spoločnosť Huaweiu prináša v poslednom období naozaj zaujímavé smartfóny. Jedným z posledných modelov v portfóliu tejto spoločnosti je aj Honor 8 Pro, ktorý sme získali na test do našej redakcie. Hoci ide o rozmerovo väčšie zariadenie, rozhodne vám má čo ponúknuť a v prípade, že hľadáte nový tabletofón, by ste tento model nemali prehliadnuť.

KONŠTRUKCIA | Smartfón do dvoch rúk

Honor 8 Pro je naozaj veľký smartfón. S rozmermi 157 x 77,5 x 7 mm ho do jednej ruky zoberie len ozajstný obor, no v dnešnej dobe to už nemožno pokladať za negatívum. Množstvo používateľov vyhľadáva práve takto veľké zariadenia. Displej má uhlopriečku 5,7 palca a ochránený je starším odolným sklom Corning Gorilla Glass 3. Počas testovania sme si však nevšimli na konštrukcii žiadne škrabance ani iné mechanické “neduhy”.

Atypickým prvkom konštrukcie je rozhodne dvojitá šošovka fotoaparátu. Zatiaľ čo v Huawei zariadeniach nesie označenie “Leica”, v prípade Honor smartfónov tu toto označenie chýba. V zadnej časti sa nachádza aj snímač odtlačkov prstov, tlačidlo vypínania nájdete už klasicky vpravo, kde sa nachádza aj ovládanie hlasitosti. USB-C port je v spodnej časti zariadenia. Tam sa nachádza aj hlasný reproduktor, ktorý mal priemerne kvalitný výstup.

Teší nás, že Honor ani v tomto prípade neodstránil zo zariadenia 3,5 mm audio jack, a tak si svoju obľúbenú hudbu môžete prehrať aj cez klasické káblové slúchadlá. Celá konštrukcia je vyrobená z kovu a vďaka “matnej” povrchovej úprave sa drží výborne v ruke. Pochváliť musíme aj kvalitu snímača odtlačkov, ktorý fungoval naozaj promptne a presne. Ani raz sa nám nestalo, že by nedokázal rozpoznať náš odtlačok.

DISPLEJ | LTPS IPS LCD s výbornými farbami

Spoločnosť Honor sa rozhodla do svojho modelu Honor 8 Pro umiestniť 5,7-palcový LTPS IPS LCD displej. Ten ponúka veľmi dobré farebné podanie, ktoré prejavom pripomína miestami až AMOLED jednotku, pričom výhrady nemáme ani k rozlíšeniu, ktoré v tomto prípade bolo 1440 x 2560 pixelov. Ako sme už spomínali, o ochranu sa stará staršie odolné sklo Gorilla Glass 3. Ako vždy, aj tentokrát vám odporúčame dokúpiť k zariadeniu fóliu alebo odolné sklo.

Displej Honoru 8 Pro ponúka výborné pozorovacie uhly, vysokú svietivosť a naozaj rýchle odozvy. Hoci niektorí hovoria o tom, že farby tohto displeja sú ladené skôr do modrého odtieňa (sú chladnejšie), my sme tento pocit nemali. Navyše, Honor ponúka v tomto zariadení možnosť upraviť si farebný odtieň zobrazovania, takže si každý z používateľov môže zmeniť farebný odtieň podľa seba.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

VÝKON A PAMÄŤ | 6 GB RAM a vlastný procesor

O výkon tohto zariadenia sa stará procesor HiSilicon Kirin 960, ktorý má 8 výpočtových jadier (4×2,4 GHz Cortex-A73 & 4×1,8 GHz Cortex-A53) a pomocou mu je aj grafický čip Mali-G71 MP8. Čo je ale lepšie, je prítomnosť 6 GB RAM, ktorá postačí ešte veľmi dlho aj tomu najnáročnejšiemu používateľovi. O tom, že toto zariadenie ponúka naozaj vysoký výkon, vás presvedčia aj výsledky benchmarkov, ktoré prikladáme nižšie.

Počas nášho testovania sme sa nestretli s tým, že by zariadenie zamŕzalo, spomalilo sa alebo nepresne reagovalo na naše dopyty. Rovnako sme sa nestretli so zahrievaním počas dňa, to sa objavilo len sporadicky, a to najmä pri natáčaní 4K videa a pri nabíjaní zariadenia. To je ale jav, ktorý je bežný pri každom zariadení. Čo sa pamäte týka, nami testovaný model ponúkal 64 GB úložisko. Pre používateľa bolo dostupných okolo 50 GB miesta, čo však nie je problémom, pretože vnútornú pamäť je možné rozšíriť aj o kapacitu pamäťovej karty (do veľkosti 256 GB). Tá sa vkladá do druhého slotu na SIM kartu.

OPERAČNÝ SYSTÉM | Android 7.0 a EMUI 5.1

Operačným systémom nového Honoru 8 Pro je Android 7.0 s nadstavbou EMUI 5.1. Rovnakú kombináciu nájdete aj v najnovších zariadeniach Huawei a výrobca sa tým vôbec netají. Honor 8 Pro tak ponúka identický systém ako iné zariadenia Huaweiu (Honoru), len so zanedbateľnými rozdielmi.

Operačný systém tohto zariadenia natívne neobsahuje appdrawer, teda menu s aplikáciami. Všetky ikony aplikácií nájdete priamo na domácej obrazovke. V prípade záujmu však môžete v nastaveniach aktivovať aj menu s aplikáciami. Teší nás, že aj v tomto zariadení je už “tradičná” notifikačná lišta so skratkami pre rýchle ovládanie funkcií, no chýbali nám niektoré gestá, ako napríklad možnosť stiahnuť notifikačnú lištu potiahnutím prsta po obrazovke dole, či prebudenie zariadenia dvojitým poklepaním.

Zmenu oproti Huawei zariadeniam nenájdete ani medzi predinštalovanými aplikáciami. SMS, dialer, aj všetky ďalšie základné aplikácie ponúkajú rovnaký dizajn a funkcie ako ich sesternice a bratranci od Huaweiu. V menu nájdete aj niekoľko predinštalovaných titulov, ktoré možno označiť za bloatware, no tie sa dali väčšinou odinštalovať alebo vypnúť.

Honor chce, aby ste nový Honor 8 Pro používali aj na prezeranie virtuálnej reality. Aj samotné balenie zariadenia sa dá využiť ako základné VR okuliare. Okrem toho medzi aplikáciami nájdete titul Jaunt VR pre zobrazovanie videa a ďalšieho multimediálneho obsahu vo VR, či hru Galaxy on Fire 3, čo je prvá 3D hra postavená na novom engine Vulkan.

Celkovo je systém tohto zariadenia jednoduchý, ponúka rôzne možnosti prispôsobenia a nemali sme k nemu väčšie výhrady. Samozrejmosťou je možnosť nahradiť ho alternatívnou aplikáciou, napríklad titulom Nova Launcher, ktorý ponúka vzhľad natívneho Androidu a prináša gestá, ktoré nám v natívnej nadstavbe Honoru chýbali.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

FOTOAPARÁT | 2 šošovky, 2-násobná radosť

Honor 8 Pro vo svojej zadnej časti ukrýva hneď dve šošovky fotoaparátu. Obidva snímače majú rozlíšenie 12 Mpix a ponúkajú clonu f/2.2. Spoločnosť im robí aj dvojitý LED blesk, ktorý vám pomôže pri fotení v zhoršených svetelných podmienkach. Čo sa softvérovej výbavy týka, Honor 8 Pro ponúka rovnaké možnosti ako Huawei zariadenia s duálnym Leica fotoaparátom. Používateľ si tak môže užiť pri fotení kopec zábavy. O najväčšiu sa postará zrejme variabilná clona, ktorá je síce softvérovou funkciou fotoaparátu, no ponúka pomerne pekný efekt rozmazaného pozadia (bokeh). Samozrejmosťou je aj možnosť snímať fotografie v čiernobielom režime, či využiť ďalšie efekty a možnosti fotoaparátu.

Čo sa videa týka, to dokáže Honor 8 Pro zachytiť v rozlíšení 2160p pri 30 FPS alebo 1080p pri 60 FPS. Fotoaparátu chýba optická stabilizácia, čo sa prejavuje najmä na pohyblivých záberoch kamery, no inak nemáme ku kvalite videozáznamu žiadne výhrady. Honor 8 Pro ponúka softvérovú stabilizáciu obrazu, no tá je dostupná len pri Full HD videu a treba ju zapnúť v nastaveniach fotoaparátu (prednastavene je vypnutá). Predná kamera má 8 Mpix rozlíšenie a kvalitou nijako nezaostáva za konkurentmi. Poteší aj softvérovým vylepšením obrazu, ktoré odstráni napríklad drobné nedostatky vašej pokožky.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

PRIPOJENIE | Nechýba ani infraport

Honor 8 Pro ponúka naozaj nabitú výbavu, čo sa týka pripojenia. Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac s funkciami dual-band, DLNA a WiFi Direct dopĺňa aj Bluetooth 4.2 (A2DP, LE), NFC, či dokonca infraport v hornej časti konštrukcie, ktorým môžete ovládať vaše domáce spotrebiče. Honor vám k tomu predinštaloval do zariadenia aj špecializovanú aplikáciu. Na navigovanie môžete využiť A-GPS, GLONASS alebo BDS. Káblové pripojenie zas zabezpečuje USB Type-C 1.0 konektor s podporou funkcie USB On-the-go, vďaka ktorej ku tomuto smartfónu môžete pripojiť aj externé zariadenia (napríklad klávesnicu alebo USB).

Čo sa mobilných sietí týka, Honor 8 Pro ponúka 2 sloty na SIM karty s tým, že jeden zo slotov je možné využiť aj na vloženie pamäťovej karty. Prenosové rýchlosti mobilných sietí predstavujú 42,2/5,76 Mbps v prípade 3G sietí a 600/150 Mbps v prípade LTE-A (3CA) Cat12 sietí. S mobilným pripojením sme nemali absolútne žiadny problém, Honor 8 Pro podporuje aj 800 MHz pásmo 4G sietí, a tak ho môžete využívať aj vo vidieckych oblastiach so slabším pokrytím.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

BATÉRIA | Nadpriemerná kapacita

Batéria v smartfóne Honor 8 Pro má kapacitu 4000 mAh a považujeme ju za nadštandardnú. Počas nášho testovania sme dokázali na jedno nabitie fungovať s týmto zariadením takmer dva dni, pričom čas zapnutého displeja (SoT) bol zakaždým väčší ako 3 hodiny. Hoci nejde o rekord medzi tabletofónmi, stále ide o nadpriemernú hodnotu. Pokiaľ patríte medzi náročných používateľov, ktorí nabíjajú svoje zariadenie už poobede, s Honorom 8 Pro by sa vám to nemalo stávať. Pri väčšom vyťažení zariadenie zvládne na jedno nabitie fungovanie počas celého dňa s viac ako 4 hodinami zapnutého displeja.

Samozrejmosťou je aj prítomnosť šetriacich režimov. Režim úspory energie zredukuje činnosť aplikácií na pozadí, vypne efekty systému a vypína napríklad načítavanie e-mailov na pozadí. Šetriaci režim ultra slúži v krízových situáciách a používateľovi umožní používať len základné funkcie a aplikácie zariadenia. Dokáže však predĺžiť fungovanie na jedno nabitie až o niekoľko desiatok hodín.

HODNOTENIE | Honor 8 Pro

Honor 8 Pro je naozaj výborne vybaveným zariadením. Ponúka dostatok výkonu, pekný displej aj kvalitný fotoaparát. Jeho nevýhodou sú väčšie rozmery, no práve tie niekto vyhľadáva. Operačný systém sa od toho v Huawei zariadeniach odlišuje len drobnosťami a ponúka bohatú ponuku nastavení a možností. Aj napriek tomu mu ale vyčítame niekoľko chýbajúcich gest, či absenciu menu s aplikáciami. To sa však dá vyriešiť alternatívnym launcherom.

Za veľkú výhodu tohto zariadenia považujeme okrem iného aj jeho batériu, ktorá vydrží na jedno nabitie priemernému používateľovi aj dva dni. Navyše, výrobca do zariadenia implementoval aj šetriace režimy a rýchle nabíjanie. A čo je najdôležitejším parametrom tohto modelu? Rozhodne to je jeho cena, ktorá sa aj pri použití 8-jadrového procesora a 6 GB RAM neprehupla v slovenských e-shopoch cez hranicu 600 EUR. Pokiaľ teda hľadáte funkciami nabitého obra, do vášho výberového konania by ste rozhodne mali zaradiť aj tento model.

Plusy

  • displej,
  • výkon,
  • batéria,
  • fotoaparát.

Mínusy

  • rozmery
  • chýba akákoľvek odolnosť voči vode či vlhkosti.


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
Disqus Comments Loading...