MojAndroid

Pamätáte sa ešte na Android Market? Predchodca súčasného obchodu Play bol modernejšou verziou obchodu s aplikáciami nahradený už pred niekoľkými rokmi, no napriek tomu stále žil v starších verziách systému Android. Práve to teraz končí, no táto správa sa dotkne iba veľmi malej časti používateľov systému Android.

Prichádza koniec Android Marketu

Konkrétne sa jedná o verzie systému Android 2.1 Eclair a nižšie. Až doteraz bol Android Market jedinou formou oficiálnej inštalácie aplikácií na zariadenia s týmito systémami, no od 30. júna nebude k dispozícii ani ten. Google tak oficiálne zruší podporu akéhokoľvek oficiálneho inštalovania aplikácií pre tieto zariadenia. Samotní používatelia pritom nebudú na zmenu upozornení ani notifikáciou.

Google má pre tento krok veľmi jednoduché odôvodnenie. Od predstavenia systému Eclair prešlo už sedem rokov a takmer žiadni vývojári už tieto verzie Androidu nepodporujú. Zároveň predstavuje pre Google údržba Android Marketu nejaké náklady, ktoré teraz už nie sú vôbec opodstatnené. Aj keď sa ešte nájdu vo svete funkčné zariadenia s týmito systémami, takmer nikto ich nepoužíva ako svoje primárne zariadenia a väčšinou iba ležia niekde v zásuvkách bez energie a bez toho, aby boli vôbec v posledných rokoch zapnuté.

Ešte chvíľu bude existovať

Napriek tomu Android Market ešte bude chvíľu existovať na niektorých starších verziách systému. Je ale veľmi pravdepodobné, že po Androide Eclair budú nasledovať ďalšie verzie, ktoré už tiež do veľkej miery nie sú podporované vývojármi aplikácií.

Zdroj: Android Developers Blog via Techno Buffalo

22.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+