MojAndroid

Určite to poznáte – hľadáte obrázok v službe Google a akonáhle ho nájdete, jediným kliknutím ho môžete zobraziť. Stačí naň potom kliknúť pravým tlačidlom a uložiť do počítača. Vybavené, stiahli ste si obrázok. Toto je praktika, ktorú používajú milióny ľudí po celom svete, no odteraz bude o čosi komplikovanejšia. Google z vyhľadávania odstránil tlačidlo “zobraziť obrázok”, ktoré priamo zobrazilo hľadaný obrázok a úplne preskočilo návštevu konkrétnej stránky.

Náročnejšie kradnutie fotiek

Kradnutie obrázkov z webu tak bude oveľa náročnejšie. Pri bežnom používaní má totiž takmer každý obrázok na webe konkrétnu URL, na ktorú vás toto tlačidlo v minulosti presmerovalo. Teraz sa k nej ale budete musieť dostať návštevou článku, resp. stránky, kde bol tento obrázok nájdený. Tu už prevádzkovateľ internetovej stránky môže podniknúť rôzne kroky, ktoré vám zabránia, resp. zvýšia náročnosť stiahnutia konkrétneho obrázku.

Google tak chce obmedziť kradnutie obrázkov na internete, na ktoré používatelia nemajú patričné oprávnenia. Ide o zaujímavý krok, ktorý je však postavený na rozumnom základe. Nová funkcia však ani zďaleka nie je dokonalá. V prvom rade, ak ste aspoň trochu skúsení, určite zvládnete kliknúť pravým tlačidlom myši na obrázok vo vyhľadávaní a zvoliť možnosť “otvoriť obrázok na novej karte”. Takto môžete bez problémov otvoriť obrázok tak, ako ste boli doteraz zvyknutí s tlačidlom “zobraziť obrázok”.

Nedomyslená funkcia

Okrem toho, zobrazovanie a sťahovanie obrázkov funguje naďalej rovnako na mobiloch, zmeny sa týkajú iba desktopového vyhľadávania. A posledným nedomysleným ťahom je odstránenie tlačidla “zobraziť obrázok” aj vtedy, keď si v Google vyfiltrujete obrázky “označené na opätovné použitie”. Tieto majú voľné autorské práva, a tak ich Google nemusí chrániť touto novou prekážkou.

16.2.2018
Zdroj: The Verge

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+