MojAndroid

Google Mapy už niekoľko rokov umožňujú bezplatnú navigáciu s hlasovým asistentom v offline režime. Tak ako v iných navigáciách, aj v ich prípade je cieľom pomôcť používateľovi dôjsť k stanovenému cieľu čo najrýchlejšie a najbezpečnejšie. Podľa portálu NYTimes by však niektoré trasy v Google Mapách mohli byť smrteľné nebezpečné.

Google Mapy navigovali turistov po nebezpečných úsekoch

Nebezpečnými samozrejme nie sú klasické trasy automobilom, ale niektoré pešie trasy pre turistov. Napríklad turistov, ktorí sa chcú vydať na najvyšší vrch Škótska a ďalšie vrcholy v tejto oblasti, navigujú Google Mapy cez potenciálne nebezpečné trasy pre neskúseného bežného turistu.

Škótska charitatívna organizácia John Muir Trust tvrdí, že turisti, ktorí si naplánujú túru na vrch Ben Nevis podľa Google navigácie, sú vedení nebezpečnou oblasťou. Tá môže byť rizikom aj pre skúsených horolezcov. Vrch Ben Evis s výškou 1345 metrov síce každý rok zdolajú tisíce turistov, ale výstup nie je jednoduchý a hora si už vyžiadala viacero obetí.

Problémom je, že služba Google nasmeruje niektorých návštevníkov na parkovisko v Upper Falls, pravdepodobne preto, že je to najbližšie parkovisko k vrcholu. To však nie je správna trasa a často narazíme na skupiny neskúsených turistov smerujúcich k Steall Falls alebo na južné svahy Ben Nevis v domnienke, že to je trasa na vrchol.

Nathan Berrie z organizácie John Muir Trust

Príkladov nebezpečných turistických trás je aplikácii Google Mapy viac. Napríklad trasa, ktorú Mapy Google navrhli pre horu An Teallach, vedie používateľov priamo cez útes. Odborníci horolezcom odporúčajú, aby si informácie overovali z viacerých zdrojov, prípadne sa poradili s miestnym sprievodcom.

Google na kritiku zareagoval a vyzýva skúsených turistov na spätnú väzbu

Spoločnosť Google už na kritiku zareagovala a potencionálne nebezpečné trasy opravila. Priznáva však, že sa môžu v Google Mapách objaviť aj ďalšie. Preto vyzýva všetkých skúsených turistických sprievodcov a horolezcov, aby podobné odhalené prípady nebezpečných trás hlásili na zákazníckej podpore služby.

Google Mapy viedli používateľa k miestu vrcholu najbližšou trasou, pri ktorej je vyznačené, že sa jedná o ťažkú ​​trasu. Aby sme ale pomohli nováčikom a aj skúsenejším turistom, zmenili sme navigáciu k návštevníckemu centru, kde sa môže každý opýtať na najlepšiu možnosť cesty.

hovorca spoločnosti Google

Náš tip
Test Huawei Watch 3 Pro: Rýchlejšie, lepšie, no stále s nedostatkami
24.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+