MojAndroid

Do Google centra v Mountain View v Kalifornii dorazil maskot najnovšej verzie Androidu, ktorý potvrdzuje jeho názov – Jelly Bean. Google zatiaľ neprezradil žiadne podrobnosti. To by sa však už čoskoro malo zmeniť, keď dnes o 18:45 o 20 hodine a 45 minúte nášho času začne na vývojárskej konferencii Google I/O 2012 v San Francisscu prvá prednáška o Androide s názvom ” What’s New in Android?” (Čo je nové v Androide?). V krátkosti si napíšme najočakávanejšie novinky, ktoré môžeme dnes a v najbližších dňoch na Google I/O očakávať.

LIVE STREAM

http://www.youtube.com/watch?v=_PmU9mpdnqM&feature=player_embedded

Nexus tablet

O Nexus tablete sme už písali niekoľkokrát, no len predvčerom sme sa dozvedeli presnejšie technické špecifikácie zariadenia. Nexus tablet pod záštitou spoločnosti Google má vyrobiť Asus a jeho hlavnou výhodou má byť skvelý pomer cena/výkon. Podľa dostupných informácií bude tablet vyrábaný v dvoch verziách s internou pamäťou 8 a 16GB, pričom ich cena bude 199$ a 249$ – niektoré zdroje dokonca udávajú ešte nižšiu cenu v rozmedzí od 130 do 210$. Sedem palcový tablet bude podľa nepotvrdených informácií vybavený nasledovnými parametrami:

  • 7 palcový 1280×800 IPS displej
  • Android 4.1 Jelly Bean
  • 1.3GHz Quad-Core Tegra 3 CPU
  • NVIDIA GPU
  • 1GB RAM
  • Interná pamäť 8GB / 16GB
  • 1.2MP predná kamera
  • 8 hodínová výdrž batérie
  • Wi-Fi a/b/g/n
  • NFC

Podľa analytikov zo spoločnosti Gartner sa má tento rok predaj tabletov takmer zdvojnásobiť a predať by sa mohlo viac ako 118 miliónov kusov. Je tak najvyšší čas, aby Google prišiel s vlastným referenčným zariadením pre najpopulárnejší operačný systém súčasnosti.

Android Jelly Bean

Ďalšou verziou mobilného operačného systému  od Google bude Android Jelly Bean, ktorého názov potvrdil aj najnovší maskot v Googleplexe v Kalifornii. Zatiaľ nevieme aké číselné označenie si táto verzia privlastní – do úvahy prichádzajú verzie 4.1 alebo 5.0. Od Androidu Jelly Bean neočakávame veľké inovácie v dizajne používateľského prostredia, ako to bolo v prípade Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich.  Namiesto toho predpokladáme, že Google prinesie v novej verzii ďalšie vylepšenia súčasnej verzie ICS a dočkáme sa pravdepodobne aj finálnej verzie internetového prehliadača Chrome, ktorý by mohol nahradiť súčasný natívny prehliadač Androidu. Informácie o novinkách, ktoré Google predstaví sú však veľmi strohé, preto si počkajme na Google I/O, kde sa dozvieme ďalšie podrobnosti.

Google Assistent

Hlasový asistent od Google, Google Assistant, by podľa správ z WSJ mohol byť predstavený už na Google I/O. Vlastným hlasovým asistentom v súčasnosti disponuje napríklad aj najnovšia vlajková loď Samsungu, no špekulácie hovoria aj o pripravovanom hlasovom ovládaní od HTC. Prvé správy naznačovali, že Google Assistent sa do telefónov s Androidom dostane na konci roka, no na konferencii v San Franciscu by mohli byť demonštrované jeho prvé funkcie. Nie je ale úplne vylúčené ani to, že hlasový asistent od Google už bude priamou súčasťou nového Androidu Jelly Bean.

Google+

Je to už rok čo bola spustená sociálna sieť Google+. Hoci táto mladá sociálna sieť zatiaľ neslávi tak veľké úspechy, Google sa nevzdáva a bude sa ju snažiť aj naďalej propagovať a rozširovať. Predpokladá sa, že spoločnosť ponúkne rozšírené API (Application programming interface), ktoré budú môcť vývojári použiť pri integrácii funkcií z Google+ do svojich aplikácií.

Nová cloudová služba

Na Google I/O sa tiež očakáva, že Google odhalí svoje najnovšie plány s cloudovými službami. Čo sa Google Drive týka, podľa prednášok na Google I/O môžeme usúdiť, že Google bude chcieť dostať svoje cloudové riešenie pre dáta a dokumenty aj do ďalších aplikácií a služieb tretích strán.

Nezabudnite, že konferencia začína už dnes večer a že ju môžete sledovať aj naživo prostredníctvom live streamu z Youtube. My budeme konferenciu sledovať, takže sa môžete tešiť aj na aktuálne informácie priamo z našej stránky.

Zdroj: phonearena, mashable

27.6.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+