MojAndroid

Výrobcovia, ktorí vyrábajú a predávajú zariadenia so službami Google Play, musia dodržiavať prísne pravidlá. Zariadenia OEM výrobcov, ktorí pravidlá nedodržia, budú zbavené certifikácie na prístup do Obchodu Google Play. Konkrétne ide o povinnosť predinštalovať do zariadenia napríklad aplikácie Google Search či Google Chrome (a iné). Európska únia môže zabrániť tomu, aby spoločnosť Google vyžadovala takéto pravidlá.

Náš tip
Google má ambiciózne plány s umelou inteligenciou Duplex

Na žaloby a pokuty sú v Googli zjavne zvyknutí

Google bude za tieto požiadavky opäť čeliť pokute zo strany EÚ. Očakáva sa, že pokuta môže dosiahnuť sumu niekoľko miliárd dolárov. Toto však nie je prvý raz, čo má Google v EÚ problémy. V roku 2016 bola spoločnosť žalovaná za zneužívanie svojho monopolného postavenia na trhu. Neskôr zas spoločnosť dostala pokutu vo výške 2.7 miliardy dolárov za manipuláciu s výsledkami nákupného vyhľadávania. Teraz čelí problémom za “vydieranie” OEM výrobcov. Ak nepredinštalujú Google aplikácie na svoje smartfóny s Androidom, tak smartfón nebude môcť “používať” Obchod Google Play, a tým pádom nebude môcť získavať či kupovať iné aplikácie.

Spoločnosť Google bude čeliť pokute, ale tiež bude musieť zmeniť taktiku predinštalovania vlastných aplikácií. Pre niektorých používateľov je síce veľmi pohodlné a výhodné mať základné Google aplikácie priamo v novom smartfóne, avšak Google sa pomocou Google Search snaží na používateľov smerovať cielenú reklamu (čo tvorí skutočné zisky spoločnosti). To isté platí aj pre prehliadač Google Chrome – ak by sa používatelia obrátili na alternatívne prehliadače, potom by Google nemohol zhromažďovať údaje o ich zvykoch prehliadania internetu.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+