MojAndroid

Európska únia robí v poslednej dobe rozruch aj v rámci technologických spoločností. Výnimkou nie je ani Google. Ten už od roku 2014 podlieha rozhodnutiu Európskeho parlamentu, že každý z jej občanov má právo “byť zabudnutý”. Google sa však tomuto nariadeniu nedávno vzoprel.

V globále sa im to už nepáči

Sú to už roky, čo Google musel súhlasiť s právom schváleným EÚ. Jedná sa o možnosť pobádať technologických gigantov, akým je aj Google, k úplnému zabudnutiu na základe žiadosti používateľa. Teraz už ale ide o celosvetové meradlo.

Google čelí "hrozbe" v podobe celosvetového práva byť zabudnutý
Google čelí “hrozbe” v podobe celosvetového práva byť zabudnutý

Google by mal byť po jeho schválení povinný vymazať nežiadúce stránky nielen v Európe, ale celosvetovo. Utorkový súdny proces zahŕňal 15 sudcov, množstvo vypočúvania a až 70 zainteresovaných strán. Vedenie spoločnosti sa vyjadrilo, že právo “byť zabudnutý” pre celý svet by sa mohlo v menej demokratických krajinách zmeniť na nástroj cenzúry.

Obmedzenie významu prehliadača?

“Prehovorili sme, pretože obmedzenie prístupu k zákonným a hodnotným informáciám je v rozpore s našou misiou ako spoločnosti a bráni nám v poskytovaní komplexnej vyhľadávacej služby, ktorú od nás očakávajú ľudia,” znie vyjadrenie generálneho poradcu Kenta Walkera.

Gigant obsiahol od roku 2014 už 2,4 milióna žiadostí o zabudnutie. Podľa správy, ktorú uverejnil vo februári vyhovel v 43 percentách. “Ale hrozba je omnoho väčšia než táto. Tieto prípady predstavujú vážny útok na právo verejnosti na prístup k zákonným informáciám,” dodáva Walker vo svojom blogu.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Google má v EÚ opäť problémy, čelí ďalšej pokute

Náš tip
EÚ chystá veľkú reformu týkajúcu sa využívania dronov

14.9.2018
Zdroj: Gizmodo

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+