MojAndroid

Technologický gigant sa angažuje v rôznych smeroch. Niet sa čomu čudovať, veď spoločnosť Google má obrovské množstvo prostriedkov, ktoré sa navyše snaží investovať do rozumných oblastí. Jednou z nich je aj medicína, kde sa aktuálne snaží presadiť divízia Google X. Z jej útrob vyšiel aj nový koncept diagnostikovania chorôb pacientov pomocou miniatúrnych magnetov. Tie by kolovali v krvi človeka, pričom každá takáto častica by mala šírku iba jednej tisíciny červenej krvinky.

Tieto magnetické častice by putovali telom človeka, pričom ich pohyb by bol sledovaný nositeľným zariadením na tele užívateľa. Podľa aktuálnych informácií je ale reálna možnosť využitia tejto technológie najskôr o päť rokov. Vedci zatiaľ musia odhaliť, aký povrch budú tieto častice musieť mať, aby boli schopné na seba naviazať hľadané prvky v tele. Tiež ešte nie je jasné, aký počet častíc bude potrebný implantovať do krvi človeka, aby mohli byť pri diagnostike úspešné.

Vedci pracujúci na tomto projekte si uvedomujú jeho potenciál. Ich hlavným cieľom je pomôcť diagnostikovať zákerné choroby rýchlejšie a jednoduchšie a v konečnom dôsledku tak zachrániť životy mnohých pacientov. Aktuálne pracuje na projekte až 100 zamestnancov Google, pričom výsledok ich práce musí byť nie len efektívny a funkčný, ale aj bezpečný. Google bude musieť preukázať, že použitie takýchto technológií je pre človeka bezpečné, no potvrdiť bude musieť aj to, že budú tieto miniatúrne častice dostatočne efektívne v klinických testoch.

Odhalenie choroby, ako napríklad rakovina, by malo byť v princípe jednoduché. Bunky postihnuté touto chorobou totiž vylučujú proteíny a cukry, ktoré zdravá bunka nevylučuje. Ich lokalizácia pomocou nano častíc by bola jednoduchá, no vedci musia najskôr zistiť, aký povrch častíc je potrebný na to, aby na seba naviazal tieto proteíny a cukry. V súčasnosti sú tiež obmedzené naše znalosti o týchto látkach, ktoré bude nutné do použitia technológie rozšíriť a zdokonaliť.

Zdroj: Wall Street Journal via The Verge

29.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+