Väčšina používateľov Android zariadení do nich nemusí inštalovať antivírusové programy ani iné bezpečnostné aplikácie. Tvrdí to spoločnosť Google prostredníctvom Adriana Ludwiga, šéfa bezpečnosti operačného systému Android.
Ludwig, ktorý zastáva post hlavného inžiniera pre bezpečnosť Androidu, vo svojom vyhlásení uviedol, že bezpečnostný softvér, nainštalovaný v telefóne alebo tablete pravdepodobne v skutočnosti neposkytuje žiadnu reálnu ochranu. „Myslím si, že platiť za produkt, ktorý vám v skutočnosti zrejme neposkytne žiadnu ochranu, nie je rozumným znížením rizika. Ľudia však kupujú veci z rozličných dôvodov,“ uviedol Ludwig.
Ako zdôraznil, každá Android aplikácia je skontrolovaná automatickým systémom, ktorý ju preverí z hľadiska možných hrozieb. Až potom je publikovaná v obchode Google Play. Hrozba škodlivých aplikácií na mobilných operačných systémoch je tak podľa neho výrazne nadhodnotená a riziko, že si takúto aplikáciu nainštalujete priamo z obchodu Play, naozaj malé. Väčšina ľudí sa podľa neho v praxi s ohrozením zo strany škodlivej aplikácie nestretne.
Uvedené vyhlásenia Ludwig uviedol v rozhovore, ktorý sa odohral deň pred konaním konferencie Google I/O a okrem iného v ňom spochybnil tvrdenia o bezpečnostných rizikách Androidu oproti iným systémom. Podľa jeho názoru spoločnosti zaoberajúce sa internetovou a elektronickou bezpečnosťou častokrát prezentujú svoje štatistiky zavádzajúcim spôsobom. Ich čísla napríklad neukazujú, koľko používateľov bolo v skutočnosti zasiahnutých škodlivými aplikáciami, správy sa namiesto toho zameriavajú na celkové počty existujúcich potenciálne škodlivých aplikácií, avšak bez toho, aby uviedli, či boli skutočne inštalované a aké škody spôsobili. Podľa Ludwiga je to pre bezpečnostné spoločnosti oveľa výhodnejšie, pretože počet potenciálne škodlivých aplikácií nikdy neklesá a vďaka tomu môže z tohto uhla pohľadu situácia vyzerať hrozivo. Práve to má pomáhať bezpečnostným spoločnostiam predávať ich produkty.
„Myslím si, že viac ako 99 percent používateľov nebude mať nikdy žiaden úžitok z antivírusového programu,“ povedal Ludwig. „V skutočnosti nie je žiadny dôvod inštalovať niečo také v snahe zvýšiť úroveň bezpečnosti, ktorú poskytujeme,“ doplnil. Uznal však, že v niektorých prípadoch môže antivírusový program varovať pred niektorými hrozbami. „Ak by som pracoval v oblasti, ktorá by si vyžadovala tento typ ochrany, tak by to malo zmysel. Potrebuje však priemerný používateľ Androida inštalovať antivírusový program? Určite nie,“ uzavrel Ludwig.
Bezpečnosť Androida je už dlhší čas spornou oblasťou a existujú na ňu protichodné názory. Tim Cook, šéf spoločnosti Apple, označil na konferencii WWDC Android za „toxický guľáš“ a ukázal niekoľko grafov, ktoré mali demonštrovať, že väčšina malvéru na mobilných zariadeniach sa nachádza práve na tomto OS. Jeho tvrdenia však odmietol okrem iných aj šéf Androidu a projektu Chrome Sundar Pichai a samotná spoločnosť Google už aj v minulosti odmietla nutnosť mať na Androide nainštalovaný antivírus.
Zdroj: smh.com.au
Presne tak. Nemam prvy mobil s Androidom, na kazdom unlock bootloader, root a stale nieco instalujem z neznamych zdrojov a este som nic nemal a ani o nikom nepocul.
Našťastie ani ja =)
Nikdy nevieš či nemáš nejaký ten bitcoin miner :D Ale ono pokiaľ stále čítaš čo aplikácia môže tak nemáš problém.
ak mas root tak ti citanie nepomoze …
Nechapem. Tym chces povedat ze ked mam root-nuty telefon, tak kazda aplikacia ma automaticky root prava? Nepis sem hluposti a nesir bludy ked o tom nic nevies
Da sa povedat ze to hovoris hluposti lebo ked davas root pravo tak to ukazuje ci to chces prijmut alebo zamietnut a niekedy sa da nastavit Dr to automaticky prijme alebo zamietne.
aplikacii od cloveka ktory sa nabural do telefonu na urovni hardware aby ho dokazal rootnut a danu aplikaciu sprostredkovava zadarmo a relativne anonymne (so zodpovednostou za skody ktorej sa zodpoveda) veris viac ako facebooku? oh c’mon …
Nedám každej aplikácií okamžite root práva.
By som chcel vedieť, či sa niekomu oplatí ťažiť BitCoin na 512MB RAM =D
ale ta takých tisíc alebo dvetisíc zariadení keĎ to chytí :)
Spravne, ziadny antivirus na Androide netreba. Ale je pravda ze instalovat z neznamych zdrojov sa obavam, to je ako pustat neznamy exe z mailu na PC.
Ja si dávam na takéto veci trošku pozor… Nesťahujem to, čo sa mi nepozdáva… A to, čo sa mi vidí dôveryhodné, tak sťahujem cez počítač (ktorý sa s pojmom .apk nestretol) a ešte ho prebehnem počítačovým ESET-om (áno, Windowsácky ESET na kontroluje aj Android vírusy (ja som bol tiež prekvapený))… A pri najhoršom (čo sa mi ešte nestalo) obnovím starú zálohu cez recovery =) A to mám aj root =)
Ujo Ludwig ma mozno pravdu no nebezpecnejsie ako malware je urcite samotny Google a app developers. Staci si uvedomit ake prava davame aplikacii kt. prave chceme instalovat.
Ja viem ake, a preto ani googlu vsetky nepovolujem. Ale stve ma, ze ked chcem pouzit gps ale ine tak musim dat suhlas atd
Hmmm. A čo tak kontrola prezeranych web stránok na phishing. Na to je asi Google kontrola aplikácií krátka, nie?
Google chrome ma integrovanu ochranu pred nebezpecnymi strankami.
áno aj podľa mňa sú antivirove programy na androide zbytočné. Nikdy som žiadny nepoužil a nepoužijem. Zbytočne zaberá miesto a ram a je to na nič….
Přesně, na starém telefonu jsem asi 1,5 roku měl Avast! Mobile security a ani jednou mi nic nenahlásil a to jsem pár stovek aplikací za tu dobu nainstaloval. Proto jsem ho do nového telefonu už ani nedával. Stačí číst před instalací aplikace její oprávnění a potenciálně nebezpečné neinstalovat. Asi tak 50% všech aplikací které jsem chtěl nainstalovat jsem nakonec nenainstaloval právě kvůli oprávněním.
Z toho mi vyplyva ze 50% si nenainstaloval pretoze boli potenc hrozba..sam si to takto vysvetlil, to je doost vysoke cislo
myslel to tak, ze aplikacie chceli opravnenia, ktore by im boli na oko zbytocne, napr fotak by chcel posielat SMS…
presne tak, zbytocnost.