MojAndroid

Virtuálna realita, ako ju poznáme doteraz ,by mala získať nový rozmer vďaka tzv. virtuálnemu retina displeju (virtual retinal display (VRD)), na ktorom pracuje startup s názvom Avegant. Zariadenie určené pre spotrebiteľský trh bude predávané pod názvom Glyph a už 22. januára by sa mala objaviť na platforme Kickstarter, kde startup plánuje získať potrebné financie na dokončenie výskumu a následné zahájenie výroby. Displej tohto druhu poskytuje podľa informácií šialene ostrý a realistický obraz aj zo zdrojov s nízkym rozlíšením, pričom obraz sa premieta resp. odráža priamo do každého oka pomocou zoskupenia dvoch miliónov micro-zrkadiel.

Avegant Glyph

Zariadenie môžete vidieť v krátkej video prezentácii portálu The Verge nižšie, no jedná sa o hrubý prototyp, pričom finálny produkt bude ponúkať vizuálny aj zvukový vnem. Na obrázku vyššie je zobrazený render zariadenia, ktoré na prvý pohľad vyzerá ako slúchadla pričom avizovaný displej je ukrytý v moste. Týmto sa stáva akýmsi dvojúčelovým produktom, takže keď nemáte náladu sledovať obraz, môžete ho využil len ako štandardné slúchadlá.

Produkt by mal byť dostupný niekedy v 1Q roka 2014 s možnosťou predobjednávok na Kickstarteri za 499 dolárov. Podľa dostupných informácií bude obsahovať aj vstavanú batériu, čo umožní jeho využitie na cestách. Zariadenie dokáže pracovať s 240 Hz obsahom a bude ho možné pripojiť k širokej škále DVD prehrávačov, notebookov, smartfónov alebo herných konzol. Okrem toho, že ponúka pohodlné pozeranie filmov alebo seriálov, umožňuje aj sledovanie pohybu hlavy pre virtuálne prostredia.

Podľa vyjadrení zahraničných médií prekonal VRD svojou kvalitou obrazu všetky ostatné produkty z tejto kategórie. Replikovať obraz pomocou iného média je prakticky nemožné, takže bez reálnej skúsenosti je len veľmi ťažké veriť, akých výsledkov Glyph dosahuje. Práve to bude veľkou výzvou autorov projektu z marketingového hľadiska. Zariadenie sa v predstihu objaví na veľtrhu CES 2014, kde si ho budú môcť účastníci vyskúšať.

Zdroj: engadget 1, 2

19.12.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+