MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Operačný systém: Klasika od Samsungu + DeX

Operačným systémom Samsungu Galaxy Tab S4 je Android 8.1 Oreo, ktorý je prekrytý nadstavbou od výrobcu s názvom Samsung Experience. Pokiaľ ste už v ruke držali nejaký tohtoročný smartfón od Samsungu, budete sa v systéme cítiť ako doma. Všetko je prakticky rovnaké, no samozrejme väčšie. Ako sme už pri Samsungu zvyknutí, zariadenie ponúkne pokročilý multitasking. Okrem štandardného prepínania aplikácií, aké poznáme aj zo smartfónov tu však nájdeme aj možnosť mať zapnuté dve okná a pracovať s nimi súčasne. Medzi nimi je, samozrejme, možné presúvať súbory či text. Keď k tomu pridáme zaujímavé funkcie pera S Pen, máme pred sebou naozaj silného pracovného pomocníka.

Zariadenie obsahuje aj populárny Game Launcher. Ten ponúka množstvo užitočných nástrojov, ktoré hranie zjednodušia. Umožňuje rýchle vypnutie upozornení počas hrania, možnosť zamknúť tlačidlá Nedávne a Späť, minimalizovať hru, spraviť snímku obrazovky alebo dokonca nahrať priebeh hry. Tabletu, samozrejme, nesmie chýbať ani funkcia Samsung Flow. Vďaka nej môžete Samsung telefón prepojiť s tabletom a pomocou neho prezerať oznámenia a odpovedať na správy z neho.

V systéme nechýba ani možnosť zabezpečeného priečinka. Do neho si používateľ jednoducho vloží súbory, ktoré nechce, aby videli ostatní a dostane sa k nim len po zadaní hesla, ktoré si sám nastaví.

Tablet je možné zabezpečiť pomocou hesla, skeneru tváre či dúhovky. Klasický skener odtlačkov prstov chýba. Je to hlavne z dôvodu, že naň proste nezostalo miesto. Tvár či dúhovky vám však tento tablet rozpozná bez akýchkoľvek problémov a funguje to dostatočne rýchlo. Rovnako nastavenie je jednoduché, rýchle a intuitívne.

Samsung Dex

Čo sa systému týka, dostávame sa k jednoznačne najzaujímavejšej funkcii. Nie je to však lej nejaká jednoduchá funkcia. Samsung Dex mení prostredie tabletu na nepoznanie. Stačí posunúť prstom zhora nadol a v rýchlych nastaveniach zapnúť túto možnosť. Potom počkáte pár sekúnd a zrazu sa pred vami nachádza prostredie, ktoré sa nápadne podobá tomu zo stolných počítačov či notebookov. Samozrejme, Samsung Dex už veľmi dobre poznáme. Dokonca sme vám priniesli aj jeho kompletnú recenziu. Dex sme mali možnosť vyskúšať na smartfónoch Samsungu. Na jeho spustenie je však potrebné špeciálne príslušenstvo, bez ktorého sa jednoducho nezaobídete.

Tu je ale všetko inak. DeX v tablete Samsung Galaxy Tab S4 funguje samostatne, bez nutnosti niečo k zariadeniu pripájať. Tu vidíme najväčší potenciál tejto funkcie. Pokiaľ sa chystáte na pracovnú cestu a potrebujete byť stále online, odpisovať na maily či pracovať, toto je tá správna voľba. Možnosť mať všetko podstatné v takto malom zariadení je naozaj skvelá. Síce úplne nenahradí počítač s kvalitnými programami, v ktorých pracujete, ale na základné a jemne pokročilé funkcie rozhodne stačí.

Prostredie nápadne pripomína prostredie Windowsu, základom je pracovná plocha, na ktorú si môžete pridávať zástupcov aplikácií. Veľmi zaujímavá by bola možnosť pridávania widgetov, ktorá nie je podporovaná. Základné rozloženie ovládacích prvkov na obrazovke je jednoduché. Vpravo dole sa nachádza lišta upozornení a rýchle nastavenia, vľavo zase 3 systémové tlačidlá: menu, multitasking a domov.

Pokiaľ so zariadením potrebujete seriózne pracovať, môžete sa tešiť na plnú optimalizáciu balíka Microsoft Office, ktorý funguje bezchybne. Pokiaľ využívate na editovanie textu Google Docs, taktiež sa nestretnete s nekompatibilitou. Fotografie môžete upravovať napríklad pomocou Adobe Photoshop, ktorý je taktiež optimalizovaný na prácu v DeX-e.

Nájdu sa však aj aplikácie, ktoré optimalizované nie sú, no používať sa dajú. Niektoré však v tomto režime vôbec ani neotvoríte a dostanete hlásenie o tom, že aplikácia nie je kompatibilná.

Konektivita: Všetko čo potrebujete v jednom zariadení

Najvýkonnejší Android tablet súčasnosti exceluje aj v konektivite. Na testovanie sme dostali verziu s WiFi aj LTE, no existuje len WiFi verzia, ktorá je o približne 50 € lacnejšia. V rámci sieťového pripojenia sme nenarazili na žiadne nedostatky. Telefonovanie s tabletom funguje, no pri uchu ho asi mať nebudete. Hlasitý odposluch s pomocou 4 reproduktorov je bezproblémový, rovnako kvalita zvuku na druhej strane je veľmi dobrá. Sú tu však určité obmedzenia, Signál mal tablet všade tam, kde ho majú aj nami testované smartfóny. Sila signálu je štandardná.

Zariadeniu samozrejme nechýba ani WiFi pripojenie, s jeho spoľahlivosťou neboli počas testovania žiadne problémy. Zariadeniu bohužiaľ chýba NFC pripojenie, no tabletom asi nebudete v obchodoch platiť pomocou tejto technológie a Google Pay. Bluetooth je v najnovšej verzii 5.0, nechýba ani anténa GPS. Celkovo sme s využívaním komunikačných schopností zariadenia veľmi spokojní, všetko fungovalo presne tak, ako by malo.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+