MojAndroid

Mobilné telefóny a smartfóny ako také neboli vždy vhodné pre fotenie momentiek. Hoci naše nároky na ne neboli vždy tak veľké a pred niekoľkými rokmi nám doslova postačovalo VGA rozlíšenie, dnes tomu tak už nie je. Vývoj technológií napreduje aj v tejto oblasti, čoho dôkazom je aj rodina zariadení spoločnosti Samsung. Od predstavenia prvého Galaxy S smartfónu ubehlo už takmer 6 rokov a za tento čas sa toho veľa zmenilo. Fotoaparáty v mobiloch postupne nahrádzajú bežné kompakty a stávajú sa čoraz častejšie nástrojom, ktorým zachytávame dôležité momenty v našich životoch. Ako sa ale skutočne zlepšila kvalita snímačov a optiky za posledné roky? To sme sa rozhodli zistiť porovnaním najpopulárnejšej Android rodinky zariadení. Samozrejme, hovoríme o Samsung Galaxy S sérii, ktorá debutovala v roku 2010 zariadením s názvom Samsung Galaxy S, neskôr k nemu pribudli ďalšie, vrátane Galaxy SII, Galaxy S3, Galaxy S4, Galaxy S5, až po najnovšie Samsungy Galaxy S6 a S6 edge.

FOTOTEST

1. záber

Prvý záber jednoznačne najlepšie zvládol Galaxy S6 a Galaxy S5. Zachytávajú najviac detailov a najlepšie sa vyrovnali aj s veľkým dynamickým rozsahom.

 

2. záber

3. záber

4. záber

5. záber

Farebné najvernejšie snímky vytvorili novšie modely, pričom na vykreslení detailov sa pozitívne opäť prejavilo vyššie rozlíšenie.

6. záber

Rozdiel naprieč generáciami je najmenej viditeľný pri objektoch fotených z blízka.

7. záber

8. záber

Na svetle je rozdiel medzi jednotlivými modelmi menej viditeľný, no rozdiel v detailoch snímkov sa nedá prehliadnuť. To isté platí aj o úrovni šumu, ktorého prítomnosť je najviac viditeľná pri Samsungu Galaxy S.

 

9. záber

10. záber

Fotenie v šere už na prvý pohľad lepšie zvládajú novšie modely. Najlepšie náročné svetelné podmienky zvláda ale Samsung Galaxy S6

11. záber

Pri tomto zábere sa nám jeden snímok z Galaxy SII stratil, môžete však vidieť porovnanie ostatných generácií

12. záber

Najväčší rozdiel medzi prvou a poslednou generáciou smartfónov je viditeľný v nočných snímkach

Ako ste mohli vidieť z predchádzajúcich fotografií, vývoj išiel za posledne roky viditeľne dopredu. Snímače sú citlivejšie, majú vyššie rozlíšenie a generujú menej šumu. Farebná vernosť aj dynamický rozsah snímačov sa tiež dočkali vylepšení, nehovoriac o optickej stabilizácii, ktorá je ale prítomná až v poslednej generácii. Tá ale v reálnych podmienkach umožňuje lepšie zachytiť objekty v zhoršených svetelných podmienkach a rozdiel budete vidieť aj pri natáčaní videa, ktoré je plynulejšie a menej roztrasené. Nehovoriac o tom, že posledné dve verzie Galaxy smartfónov dokážu zachytiť aj 4K videá. (Fotografie v plnom rozlíšení si môžete stiahnuť tu)

17.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+