MojAndroid

Európsky parlament schválil uznesenie, v ktorom vyzýva Európsku komisiu, aby zvážila oddelenie internetových vyhľadávačov od iných obchodných služieb.

Pred niekoľkými dňami sme vás informovali o iniciatíve nemeckých europoslancov, ktorí sa snažili v Európe presadiť rozdelenie spoločnosti Google na dve samostatné časti. Dôvodom mala byť príliš silná pozícia internetového giganta, podľa predstáv navrhovateľov by sa tak vyhľadávanie oddelilo od zvyšku jeho obchodných činností.

Spomínaný návrh bol Európskym parlamentom (EP) vo štvrtok 27. novembra 2014 schválený a poslanci vyzývajú Európsku komisiu (EK) na zváženie oddelenia vyhľadávačov od iných poskytovaných služieb. V schválenom uznesení zároveň parlament vyzýva EK, aby zabránila akémukoľvek zneužívaniu zo strany prevádzkovateľov vyhľadávačov pri uvádzaní prepojených služieb na trh, zdôrazňujúc pritom potrebu zabezpečiť nediskriminačný charakter internetového vyhľadávania.

Za spomínané uznesenie hlasovalo 384 poslancov Európskeho parlamentu, 174 ich bolo proti a 56 sa zdržalo hlasovania. Prirodzene, touto rezolúciou EP sa ešte nič nemení, má len odporúčajúci charakter a dá sa považovať skôr za isté gesto. Ďalšie kroky budú teraz závisieť predovšetkým od Európskej komisie, ktorej bola výzva adresovaná. Schválené uznesenie je však už teraz terčom kritiky, napríklad zo strany predsedu legislatívnej komisie dolnej komory amerického Kongresu Boba Googlattea. Ten v otvorenom liste vyjadril názor, že obsah rezolúcie je spolitizovaný a v skutočnosti neposlúži na ochranu spotrebiteľov.

Zdroje: europarl.europa.eu, engadget.com, zive.cz

28.11.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Seraphim

  dementi

 • Odkaz pre chujov v Európskom parlamente:
  Choďte už konečne do …

 • Patrik

  fakt hlupaci….

 • czesio

  Neschopní darmožráči nevedia stráviť fakt, že poctivá práca a efektívne myslenie vynáša viac ako tie ich klamstvá, podvody a krádeže.

 • Už v tom parlamente nemajú čo robiť… Osobne si myslím, že na stole majú dosť veľa vecí omnoho dôležitejších ako toto -_- A inak, k téme by som povedal len toľko, že oveľa radšej sa prihlásim len k vyhľadávaču a automaticky sa prihlásim aj do všetkého iného, čo potrebujem… =)

 • Fero

  Nezastávam sa teraz googla,len chcem povedať,že celá európska komisia a taktiež parlament, je len kopec kreténov, ktorí nás doslova vedú do záhuby.

 • jurasek

  Ti nech ohybaju banany radsej…

+