MojAndroid

Hoci na Slovensku sa zatiaľ iba pozvoľna začínajú presadzovať vysokorýchlostné mobilné siete 4G/LTE, vo svete už vznikajú úvahy nad ďalším vývojom 5G sietí. Európska komisia a juhokórejské ministerstvo vedy podpísali  v Soule dohodu, ktorá sa má týkať “prehĺbenia diskusie v oblasti budúcnosti internetu”. Zámerom je spoločne vyvíjať novú generáciu mobilného internetu vo forme 5G sietí spolu so zhodnotením ich vplyvu na sieťovú komunikáciu a cloud computing. Európska únia do spoločného projektu počas nasledujúcich siedmich rokov investuje 700 miliónov eur, priemyselné spoločnosti EÚ by mali postupne investovať až päťnásobne vyššiu sumu. Okrem vývoja by spolupráca mala byť zameraná aj na stanovenie 5G štandardov, keďže vývoj týchto sietí je ešte v plienkach a je potrebné dotiahnuť technické detaily.

Prednosťou 5G sietí by mala byť, prirodzene, rýchlosť. Konkrétny príklad rýchlosti takejto 5G siete uvádza stiahnutie 1 hodiny HD filmu iba za 6 sekúnd. Hoci pojem “1 hodina HD filmu” je dosť všeobecný a nie je presne dané o aký veľký súbor sa jedná, aj tak bude takáto rýchlosť porovnateľná s rýchlosťou pripojenia pomocou optických vlákien.

Budúca vízia 5G sietí však nezahŕňa len rýchlosť a šírku pásma, hoci aj to bude dôležité pri očakávanom raste zákazníkov, využívajúcich dátové siete. Naopak, tieto siete by sa mali stať základom pri budovaní tzv. inteligentných miest, v ktorých by boli navzájom prepojené a komunikovali budovy, vozidlá a celá infraštruktúra. Ak napríklad vaše auto zostane zablokované za kamiónom v zápche alebo zlých poveternostných podmienkach, váš 5G automobil dokáže streamovať video priamo z kamier, ktoré budú na kamióne umiestnené a vy tak uvidíte, čo sa deje vpredu. Vo vašom dome zatiaľ môže inteligentný termostat komunikovať s detektorom dymu a zo spoločne získaných údajov vyhodnotiť, či práve nevzniká požiar. Túto informáciu môže odoslať na váš mobil a prípadne aj priamo vyslať alarm na požiarnu stanicu. To sú len dva príklady, ale podobných možností bude v inteligentnom svete budúcnosti, v ktorom je všetko prepojené, nespočetne veľa.

Pochopiteľne, 5G pripojenie nie je vymoženosť, ktorú by sme mohli očakávať v niektorej z nasledujúcich generácií mobilných zariadení ako jedno z ďalších lákadiel výrobcov. Na to si ešte pár rokov musíme počkať, keďže s postupným zavádzaním do praxe sa ráta v rokoch 2020 až 2030. Predstavitelia EÚ však majú v súvislosti s novou generáciou mobilných veľké očakávania v oblasti hospodárskeho rastu a podpory medzinárodnej spolupráce.

Zdroj: wired.co.uk

18.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+