MojAndroid

Spoločnosť OnePlus sa stále drží používania 3,5 mm audio konektora, no v prípade budúcoročného modelu OnePlus 6T to bude inak. Aj táto spoločnosť sa pridá k tým, ktoré 3,5 mm jack zo svojich zariadení odstránili. Jediným veľkým výrobcom, ktorý tento konektor stále používa, je Samsung. Vzdali sa ho už spoločnosti Sony, Xiaomi, Huawei a pridávajú sa k nim ďalšie a ďalšie. Prinášame vám hlavné dôvody, prečo tento legendárny konektor zo smartfónov mizne.

Viac miesta pre batérie

Toto dáva zmysel. Odstránením priestoru pre 3,5 mm jack výrobcovia dostanú viac miesta vo vnútri zariadenia, ktoré sa snažia vyplniť hlavne väčšou batériou. Ako iste vieme, práve výdrž batérie je jedným z hlavných problémov dnešných smartfónov. Každý určite privíta väčšiu batériu, aj keď je to na úkor 3,5 mm jacku. V tomto prípade je zaujímavé, že napríklad HTC U11 3,5 mm jack neobsahuje a jeho kapacita batérie je rovných 3000 mAh. Jeho predchodca, HTC 10 však 3,5 mm audio konektor obsahuje a jeho batéria ponúka rovnakú kapacitu. Nemôžeme však zabudnúť na fakt, že novší model je vodeodolný a má tiež väčší displej a ponúka technológiu Edge Sense. Namiesto jacku však HTC U11 vďaka digitálnemu konektoru dáva používateľom slúchadlá s aktívnym potlačením okolitého hluku a technológiou USonic, ktorá dokáže automaticky prispôsobiť zvukový výstup na mieru sluchu poslucháča.

Nie je to však len o HTC. Vlnu odstraňovania tohto konektora začala spoločnosť Apple. Tu však tiež neplatí, že jeho odstránením dostali iPhony väčšie batérie. iPhone 6 s 3,5 mm jackom obsahoval batériu s kapacitou 1810 mAh, zatiaľ čo nový iPhone 8 bez neho má batériu s kapacitou 1821 mAh. Je to síce o chlp viac, ale povedzme si úprimne – nič moc.

Odstránením 3,5 mm jacku je možné vyrobiť tenšie a ľahšie zariadenie

Byť tenký je v dnešnej dobe trendom. Dnešné smartfóny dosahujú hrúbku priemerne len 8 milimetrov. Samozrejme, nájdu sa aj výnimky, niektoré sú tenšie, niektoré zase hrubšie. Rovnako je to aj s hmotnosťou. Čím menej, tým lepšie. V tomto prípade znovu uvedieme jeden príklad. LG V30 obsahuje batériu s kapacitou 3300 mAh, rozšíriteľné úložisko a duálny fotoaparát na zadnej strane. Jeho hmotnosť je 158 gramov. Na druhú stranu, 169 gramový HTC U11 neobsahuje 3,5 mm jack ani duálny fotoaparát a má menšiu batériu. Aj napriek tomu však váži o 11 gramov viac.

Keby sme takto mali porovnať iPhony, tak iPhone 6 váži 129 gramov, pričom obsahuje rovnako veľký displej ako iPhone 8 a má aj 3,5 mm jack. iPhone 8 je aj napriek tomu ťažší a váži 148 gramov. Nesmieme však zabúdať aj na fakt, že sú vyrobené z rôznych materiálov a iPhone 8 obsahuje displej s 3D touch, ktorý váži o pár gramov viac, ako displej iPhonu 6.

Budúcnosť je bezkáblová

S tým jednoznačne súhlasíme. Čím menej káblov, tým lepšie. Všetko by sme chceli mať jednoduchšie, bez zbytočného zdržovania a prepájania káblov. Na trhu sú stále lepšie a kvalitnejšie bluetooth slúchadlá, ktoré sa dnes dajú kúpiť za veľmi slušnú sumu. Ich najväčším problémom je nabíjanie. Musíte mať nabíjačku so sebou, prípadne v tom lepšom prípade použijete kábel od svojho smartfónu. Pokiaľ vám však dôjde energia na ceste, kde nemáte prístup k elektrickej zástrčke, máte problém. Hudbu si jednoducho nevypočujete. S káblovými slúchadlami sa vám to nemôže stať. Jedine v prípade, že by sa vybil váš smartfón.

Prieskumy však stále hovoria o tom, že 3,5 mm jack je žiadaný. Ľudia chcú mať na výber, my sa tiež cítime lepšie, keď vieme, že do nášho smartfónu zapojíme káblové aj bezkáblové slúchadlá a nie sme odkázaní len na jedno riešenie.

Ako to teda vlastne je?

Všetko z toho, čo sme napísali vyššie, je pravda. Odstránením 3,5 mm jacku získajú výrobcovia viac miesta vo vnútri svojich smartfónov, môžu ich vyrobiť tenšie a ľahšie, namiesto neho môžu do zariadení implementovať inú zaujímavú funkciu, ktoré zlepší jeho fungovanie. Keď sa na to pozrieme z druhej strany, odstránením jacku sa telefóny nestali tenšími a ľahšími, neobsahujú ani väčšiu batériu. Tak prečo potom tento konektor mizne? Môže za to určite aj trend, ktorý udala spoločnosť Apple. Či už sa nám to páči alebo nie, Apple je veľmi silným hráčom na trhu a má veľkú fanúšikovskú základňu. Aký je váš názor? Čo je hlavným dôvodom odstraňovania 3,5 jack konektora?

Obsahuje váš smartfón 3,5 mm jack konektor?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+