MojAndroid

Spoločnosť OnePlus sa stále drží používania 3,5 mm audio konektora, no v prípade budúcoročného modelu OnePlus 6T to bude inak. Aj táto spoločnosť sa pridá k tým, ktoré 3,5 mm jack zo svojich zariadení odstránili. Jediným veľkým výrobcom, ktorý tento konektor stále používa, je Samsung. Vzdali sa ho už spoločnosti Sony, Xiaomi, Huawei a pridávajú sa k nim ďalšie a ďalšie. Prinášame vám hlavné dôvody, prečo tento legendárny konektor zo smartfónov mizne.

Viac miesta pre batérie

Toto dáva zmysel. Odstránením priestoru pre 3,5 mm jack výrobcovia dostanú viac miesta vo vnútri zariadenia, ktoré sa snažia vyplniť hlavne väčšou batériou. Ako iste vieme, práve výdrž batérie je jedným z hlavných problémov dnešných smartfónov. Každý určite privíta väčšiu batériu, aj keď je to na úkor 3,5 mm jacku. V tomto prípade je zaujímavé, že napríklad HTC U11 3,5 mm jack neobsahuje a jeho kapacita batérie je rovných 3000 mAh. Jeho predchodca, HTC 10 však 3,5 mm audio konektor obsahuje a jeho batéria ponúka rovnakú kapacitu. Nemôžeme však zabudnúť na fakt, že novší model je vodeodolný a má tiež väčší displej a ponúka technológiu Edge Sense. Namiesto jacku však HTC U11 vďaka digitálnemu konektoru dáva používateľom slúchadlá s aktívnym potlačením okolitého hluku a technológiou USonic, ktorá dokáže automaticky prispôsobiť zvukový výstup na mieru sluchu poslucháča.

Nie je to však len o HTC. Vlnu odstraňovania tohto konektora začala spoločnosť Apple. Tu však tiež neplatí, že jeho odstránením dostali iPhony väčšie batérie. iPhone 6 s 3,5 mm jackom obsahoval batériu s kapacitou 1810 mAh, zatiaľ čo nový iPhone 8 bez neho má batériu s kapacitou 1821 mAh. Je to síce o chlp viac, ale povedzme si úprimne – nič moc.

Odstránením 3,5 mm jacku je možné vyrobiť tenšie a ľahšie zariadenie

Byť tenký je v dnešnej dobe trendom. Dnešné smartfóny dosahujú hrúbku priemerne len 8 milimetrov. Samozrejme, nájdu sa aj výnimky, niektoré sú tenšie, niektoré zase hrubšie. Rovnako je to aj s hmotnosťou. Čím menej, tým lepšie. V tomto prípade znovu uvedieme jeden príklad. LG V30 obsahuje batériu s kapacitou 3300 mAh, rozšíriteľné úložisko a duálny fotoaparát na zadnej strane. Jeho hmotnosť je 158 gramov. Na druhú stranu, 169 gramový HTC U11 neobsahuje 3,5 mm jack ani duálny fotoaparát a má menšiu batériu. Aj napriek tomu však váži o 11 gramov viac.

Keby sme takto mali porovnať iPhony, tak iPhone 6 váži 129 gramov, pričom obsahuje rovnako veľký displej ako iPhone 8 a má aj 3,5 mm jack. iPhone 8 je aj napriek tomu ťažší a váži 148 gramov. Nesmieme však zabúdať aj na fakt, že sú vyrobené z rôznych materiálov a iPhone 8 obsahuje displej s 3D touch, ktorý váži o pár gramov viac, ako displej iPhonu 6.

Budúcnosť je bezkáblová

S tým jednoznačne súhlasíme. Čím menej káblov, tým lepšie. Všetko by sme chceli mať jednoduchšie, bez zbytočného zdržovania a prepájania káblov. Na trhu sú stále lepšie a kvalitnejšie bluetooth slúchadlá, ktoré sa dnes dajú kúpiť za veľmi slušnú sumu. Ich najväčším problémom je nabíjanie. Musíte mať nabíjačku so sebou, prípadne v tom lepšom prípade použijete kábel od svojho smartfónu. Pokiaľ vám však dôjde energia na ceste, kde nemáte prístup k elektrickej zástrčke, máte problém. Hudbu si jednoducho nevypočujete. S káblovými slúchadlami sa vám to nemôže stať. Jedine v prípade, že by sa vybil váš smartfón.

Prieskumy však stále hovoria o tom, že 3,5 mm jack je žiadaný. Ľudia chcú mať na výber, my sa tiež cítime lepšie, keď vieme, že do nášho smartfónu zapojíme káblové aj bezkáblové slúchadlá a nie sme odkázaní len na jedno riešenie.

Ako to teda vlastne je?

Všetko z toho, čo sme napísali vyššie, je pravda. Odstránením 3,5 mm jacku získajú výrobcovia viac miesta vo vnútri svojich smartfónov, môžu ich vyrobiť tenšie a ľahšie, namiesto neho môžu do zariadení implementovať inú zaujímavú funkciu, ktoré zlepší jeho fungovanie. Keď sa na to pozrieme z druhej strany, odstránením jacku sa telefóny nestali tenšími a ľahšími, neobsahujú ani väčšiu batériu. Tak prečo potom tento konektor mizne? Môže za to určite aj trend, ktorý udala spoločnosť Apple. Či už sa nám to páči alebo nie, Apple je veľmi silným hráčom na trhu a má veľkú fanúšikovskú základňu. Aký je váš názor? Čo je hlavným dôvodom odstraňovania 3,5 jack konektora?

Obsahuje váš smartfón 3,5 mm jack konektor?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Efan

  O koľko viac miesta získajú výrobcovia na tie baterky??? A hlavne keď ich majú urobene pozdĺžne a nie stvorcovo a ďalšia vec no koľko váži ten konektor??? Zadný kryt váži omnoho viac!!!

 • Devilkin

  Nie je pravda, že zariadenie bez 3,5mm jack-u je lahšie, pretože zariadenia s 3,5mm jack-om sú odľahčené o tú dierku ;-)

 • Parki

  …a teraz tie skutočné dôvody:
  1. Nezmyselne sa opičia po Apple
  2. Nezmyselne sa opičia po Apple
  3. Nezmyselne sa opičia po Apple

 • V ankete chýba ešte že ” ANO ALE VOBEC TO NEPOTREBUJEM” :) proste zaobisiel by som sa bez 3,5mm Jack , v dnešnej dobe su adaptery na vsetko, niej e problem usb-C na 3,5jack :)
  Samsung Galaxy Note 8

  • Lendo

   No dakujem,adaptery na vsetko…

   • musiš to brať pozitívne aspon máš dlhšiu šnúru na sluchatka , samozrejme podla toho aký adaptér používaš / budeš používať , do buducnosti asi bude polovica modelov bez 3,5mmJack-u.

 • Sxe

  Vhodnejšie by bolo riešiť otázku, prečo dal Apple preč jack. Prečo to robia ostatní výrobcovia, to vieme :) . No prečo práve s týmto Apple začal a ako sa mu podarilo spraviť z toho globálnu “fíčr” nových smartfónov… budúcnosť je bezdrôtová a prítomnosť vysí na nabíjačkách.

  • Jacob

   Možno to vôbec bude pravda, ale je to len možno moja dedukcia a celkovo názor, keďže vlastne vtedy ako vyšiel iPhone 7 bez jacku tak vyšli vtedy tuším aj bezdrôtové slúchadlá od Apple, a aby si ich ľudia kupovali tak odstránili jack, lebo radšej si niekto kúpi slúchadlá za 20€ alebo menej ako tie ich za 100€.
   Napríklad ja som si myslel najprv, že tam kde bol jack dali druhý reproduktor aby počúvanie z mobilu bolo lepšie, ale prd, stále funguje iba jeden reproduktor a tá druhá vec čo vyzerá presne ako reproduktor potom neviem čo je, napadá ma jedine mikrofón ale nejaký moc veľký :D

   • Sxe

    Je to tak. No stále mi ostáva otázne, prečo marketing jednej firmy, takto ovplyvnil všetkých výrobcov, práve v odstránení jacku. Chápem, že sa výrobcovia navzájom kopírujú vo funkciách, v pridávaní blbostí, ale, že budú kopírovať aj odstraňovanie komponentov, to som si nemyslel :) .
    Čo sa týka tých otvorov, tak v jednom dierke je naozaj mikrofón, ostatné sú len dekoračné :D . A myslím, že to bude prípad aj nových iPhonov.

    • skoda9635

     Keby len v odstránení jacku. Iphone X nám ukázal vyrezanú obrazovku (pre puntičkárov áno Essential Phone a Sharp boli prví s výrezom ale tie mobily nie sú až tak populárne žeby ten trend začali) a zrazu majú výrez 2 z 3 telefónov, ktoré sa v tomto roku predstavia.

     • Jacob

      @punkton:disqus hej, to tiež nechápem prečo kopírujú. Zistil som to potom ako som to napísal, že vlastne to je iba dekorácia a skôr, že to je aby mobil nebol z jednej strany ťažší, a že to posilňuje vodeodolnosť. Keby tam dali reproduktor a vedľa neho mikrofón tak nepoviem nič, ale takto nerozumiem už vôbec odstráneniu jacku keďže by tam určite nezavadzal :/
      @skoda9635:disqus pravda, ale aj tak neviem ako iným mne osobne sa ten výrez nepáči, ani to, že iPhone ide už zlou cestou, Stevovi Jobsovi išlo o to aby telefóny boli také, že ich ovládaš jednou rukou, ale teraz? iPhone 8 je posledný 4,7″ mobil, zároveň posledný mobil bez výrezu, ale teraz je otázka, dobre minulý rok iPhone X s výrezom, tento rok znova “lepšie” iPhony X s výrezom a čo budúci rok? Zase väčší telefón? Čo príde o rok? Dajú Edge s ktorým začal Samsung pri S6? :D

     • Sxe

      Tomu ešte rozumiem, že kopírujú výrez.

    • yanick

     Výrobcovia riešia rovnaké problémy, ale nemôžu ich riešiť rovnakým spôsobom kvôli tomu, že trh nereaguje na všetkých výrobcov rovnako. Čiže, podľa môjho názoru nejde o to, že niekto kopíruje Apple, ale o to, že Apple je schopný uviesť nový trend na trh a trh ho akceptuje. Potom môžu prísť ostatní, menší výrobcovia a nepocítia to na tržbách.
     Ale treba priznať, že odstránenie jacku by asi tak hladko neprešlo ani Applu, ak by neponúkol alternatívy, lightning slúchadlá, redukciu a AirPods

  • FERO

   Mám pre teba novinku, prvá dala preč jack Motorola AKA Lenovo a nie apple.

   • Sxe

    Fuh díky, tak v tom prípade všetci nasledujú Číňanov. Aká to úľava.

    • FERO

     A aký smartfón pred IBM Simon mal 3.5 mm jack? Je sranda ako všetci všetko pripisujú applu. Wau apple bolo prvé či už ide o niečo dobré, alebo zlé, ale v 99,99 % prípadov apple len okopírovalo nápad niekoho iného a využilo ho v svoj prospech.

 • Tibor Hanko

  O čom bol tento článok?
  Pochopil som to správne, že ste sa nám snažili vysvetliť, že odstránením 3,5 mm konektora :
  1.) majú telefóny väčšiu baterku aj keď je rovnaká ako s modelmi s 3,5 mm konektorom
  2.) sú tenšie a ľahšie, aj keď nie sú
  3.) budúcnosť je bezkáblová a preto už teraz tie káble dáme preč
  aby ste nakoniec zhrnuli, že tie dôvody čo uvádzate sú vlastne nezmysel?

  Alebo ešte stále trvá u vás uhorková sezóna a niečo napísať treba?

 • zeus

  A co kdyz je to priprava na duslednejsi dodrzovani DRM?

+