MojAndroid

Začiatkom tohto týždňa ponúkol Google prvú skutočnú ukážku operačného systému Android Honeycomb (verzia 3.0). Hoci sme už predtým videli krátke videoklipy a obrázky, až do minulého utorka nemal svet ešte možnosť vidieť Android 3.0 naozaj v akcii a naživo.

Viem si celkom predstaviť, že tisíce majiteľov Samsung Galaxy Tabu sa pri sledovaní live prezentácie pýtalo samých seba či, a kedy sa Honeycomb dostane aj na ich tablet. A som si istý, že mnohí majitelia Android telefónov dúfajú, že si Android 3.0 nájde cestu aj na ich zariadenie. Ale bude Honeycomb určený aj pre smartfóny? Alebo je určený iba pre tablety? Odpoveď je pravdepodobne niekde uprostred.

Hoci hovorca Googlu povedal v stredu pre PCMag, že verzia 3.0 je určená len pre tablety, tiež povedal, že niektoré funkcie z tejto aktualizácie “dorazia časom aj na telefóny.”

Pri pohľade na oficiálnu stránku funkcií Honeycombu na Android blogu, môžete vidieť, že táto verzia OS Android je “špeciálne optimalizovaná pre zariadenia s obrazovkami väčších rozmerov, najmä tablety.” Vzhľadom k tomu, koľko vecí (widgety, zložiek a odkazy), môžete umiestniť na pracovnú plochu, je zrejmé, že nebudete schopní urobiť to isté na 4-palcovom displej. Napriek tomu, to však neznamená, že sa na našich mobilných telefónoch nikdy nedočkáme vylepšených notifikácií, panelu akcií, či ďalších vylepšení.

Kým hlavným cieľom Honeycombu je spraviť používateľské prostredie celkovo prirodzenejšie a intuitívnejšie, prináša aj niekoľko nových funkcií. Napríklad, je ťažké si predstaviť, že Google obmedzí video chat len na tablety. A to isté platí aj pre upravenú klávesnicu a vylepšené možnosti kopírovania a vkladania.

Na druhej strane je dosť pravdepodobné, že Android 2.4 (Ice Cream Sandwich) bude obsahovať mnoho funkcií Honeycombu. Počas roku 2011 by malo pribúdať stále viac nových dvojjadrových telefónov, ktoré by mali byť viac než dostatočne vybavené na to, aby zvládli animácie, carousely a ďalšie graficky náročné vizualizácie. Asi nebudem ďaleko od pravdy, keď poviem že v jednej z ďalších verzií OS Android sa dočkáme podpory pre hardvérovú akceleráciu alebo viacjadrovej architektúry.

Pravdepodobne nakoniec aj tak nezávislé vývojárskej komunity “roztrhajú” Honeycomb na kúsky a posnažia sa dostať čo najviac z jeho vylepšení aj na mobilné telefóny. Z doterajších skúseností sa v tomto myslím môžeme spoľahnúť minimálne na tím Cyanogen-u.

Mám podozrenie, že niektoré, ak nie všetky, zo základných nástrojov a aplikácií Androidu 3.0, si nájdu svoje cestičku aj do mobilných telefónov. Podobne ako to Google urobil s rozdelením Google Maps, Gmail a YouTube, je celkom možné, že jednotlivé funkcie budú optimalizované pre Froyo alebo Gingerbread. Rád by som na mojom telefóne videl napr. novú variantu widgetov pre kalendár a Gmail, so skrolovaním a viacerými podstránkami.

Zdroj: CNET

7.2.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+