MojAndroid

Dnešné smartfóny a tablety majú skutočne výkonný hardvér a disponujú nebývalým výkonom. S náročnými komponentmi, akými sú 1080p displeje, štvorjadrové procesory a stále výkonnejšie grafické čipy však nedokáže držať krok jedna mimoriadne podstatná „súčiastka“ – batéria.

wypsis solarne nabojanie smartfonu

Výrobcovia sa teda snažia spotrebu hardvéru optimalizovať a po softvérovej stránke prinášajú rôzne úsporné režimy, ich aktivácia však prakticky vždy znamená nejaké obmedzenie používateľa. Ďalším spôsobom je zvyšovanie kapacity batérií, takže napr. v aktuálnych vlajkových lodiach HTC One a Samsung Galaxy S4 nájdeme batérie s kapacitou 2300, resp. 2600 mAh, čo boli ešte pred časom nepredstaviteľné hodnoty. Bohužiaľ, tieto opatrenia vôbec nepostačujú a bežný smartfón treba nabíjať spravidla každý deň, pri náročnom aktívnom používaní sa výdrž môže rátať dokonca len na hodiny. Mnohé mobilné zariadenia súčasnosti majú navyše napevno zabudovanú batériu, takže jedinou alternatívou pre používateľov zostávajú externé nabíjačky so zabudovanými batériami.

Náš tip
Verbatim Ultra Slim Power Pack: Test miniatúrnej externej batérie

O inovatívnych technológiách, ktoré by mali od základov zmeniť svet batérií počúvame toho dosť, ani jedna sa však zatiaľ nedostala do praxe a najbližšie roky sa to zrejme ani nezmení. Jednou zo schodných ciest, ako tento výrazný nedostatok mobilných zariadení aspoň čiastočne zmierniť, by mohla byť implementácia solárnych panelov priamo do displeja, čo by mohlo predĺžiť čas medzi jednotlivými nabíjaniami. O niečo podobné sa snaží aj malý francúzsky startup SunPartner Group, ktorého cieľom je vyvinúť nový typ priehľadného panel, ktorý by mobilným zariadeniam dodal extra dávku energie priamo zo slnečného žiarenia. O predstavení podobného konceptu kolovali zvesti už pred MWC 2013, nakoniec však zostalo len pri fámach.

Náš tip
Nokia predstaví solárne nabíjaný smartfón na MWC [dohady]

Sun Partner to však nevzdáva, aktuálne testuje túto novú technológiu displeja s viacerými výrobcami, pričom tvrdí, že do prvých zariadení by sa mohla dostať už na začiatku budúceho roka. Základ takéhoto „solárneho displeja“ tvoria prúžky štandardných tenkovrstvových fotovoltaických článkov, ktoré sa striedajú s s klasickou priehľadnou vrstvou. Nad nimi sa nachádza vrstva drobných šošoviek, ktoré dokážu rozptýliť svetelné lúče z displeja mobilu takým spôsobom, že nepriehľadné solárne prúžky nie sú viditeľné.

Fotovoltaický displej od SunPartner Group

Priehľadnosť takéhoto displeja je v súčasnosti 82%, budúce verzie by sa však mali dostať na hodnotu okolo 90%. Výhodou je aj nízka cena, výrobné náklady telefónu, ktorý bude vybavený touto solárnou technológiou, stúpnu len o 2,30 dolára.

Veľmi dôležitou otázkou je však energetická efektivita fotovoltaického displeja, teda, či dodá zariadeniu dostatok šťavy na to, aby sa jeho prítomnosť s tablete či smartfóne vôbec oplatila. SunPartner Group tvrdí, že solárny displej predĺži výdrž batérie približne o 20% počas normálneho používania, samozrejme za predpokladu, že zariadenie sa bude nachádzať v prostredí s priamym dopadom slnečných lúčov.

Osobne sme pri otázke fotovoltaického displeja trochu skeptickí, hlavne kým nebudú k dispozícii skúsenosti z reálneho používania v praxi, hlavne v interiéroch. Otázny tiež bude vplyv takéhoto nabíjania na celkovú životnosť batérie.

Čo si o podobnom riešení myslíte vy? Kúpili by ste si telefón s solárnym displejom, ktorý by jeho výdrž dokázal predĺžiť o pätinu?

Zdroj: androidauthority.com

17.6.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+