MojAndroid

FOTOAPARÁT & TERMOKAMERA – prvý smartfón svojho druhu

Hlavný fotoaparát v smartfóne CAT S60 má rozlíšenie 13 Mpix. Nachádza sa v ľavej časti zadného krytu a má pomerne veľkú optiku, pričom rovnakú veľkosť má aj termokamera FLIR nachádzajúca sa nad ním. Samotný fotoaparát patrí kvalitou skôr k priemeru, ale na zachytávanie momentiek vám poslúži. Pri zhoršených svetelných podmienkach si môžete posvietiť dvomi LED diódami (s dvomi teplotami, aby bola snímka farebne vyvážená) a fanúšikov selfie určite poteší predná 5 Mpix kamera. Videá s CAT S60 môžete zachytiť v rozlíšení 1080p pri 30 FPS, no k celkovo lepšej kvalite chýba v zariadení optická stabilizácia. Ukážky snímok a videa nájdete nižšie, v plnom rozlíšení si ich môžete stiahnuť na tomto odkaze.

cat-s60-fotoaparat_1 cat-s60-fotoaparat_2

Najväčším lákadlom pri kúpe tohto modelu je jednoznačne termokamera FLIR. V tomto zariadení je konkrétne umiestnený model FLIR Lepton® ktorý je označovaný za najmenší termomodul na svete. Základom jeho fungovania je LWIR, teda infračervený lúč s veľkými vlnovými dĺžkami (8 – 14 μm). Modul ponúka rozlíšenie 80 x 60 aktívnych pixelov, teplotnú citlivosť na úrovni do 0.050° C a rýchlosťou výpočtu teploty do 0,5 sekundy. Ak vás zaujíma, ako tento modul funguje, tak si prečítajte oficiálny datasheet (v angličtine), kde je princíp jeho fungovania vysvetlený do posledných detailov.

Cat-S60-recenzia-3

FLIR Lepton | Parametre:

  • technológia: nechladený VOx microbolometer,
  • veľkosť pixelov: 17 μm,
  • presnosť merania teploty: 0,050°C,
  • minimálna vzdialenosť od meraného objektu: 10 cm,
  • šošovka: f/1.1, kremíkový doublet,
  • výstup: 14-bitový, 8-bitový (s aplikovaným AGC),
  • odporúčaný rozsah meraných teplôt: -10 °C až +65 °C.
Meranie teploty ponúka presnosť na 0,05°C
Meranie teploty ponúka presnosť na 0,05°C

Samotná termokamera by bez pridružených aplikácií bola nepoužiteľná, a tak CAT doinštaloval do operačného systému niekoľko zaujímavých titulov. Priamo s termokamerou je prepojená aplikácia MyFLIR, ktorá je vlastne “fotoaparátom” pre termokameru. Priamo v tejto aplikácii nasnímate nejaký objekt, môžete si pozrieť v reálnom čase jeho teplotu, zvoliť si jeden z 9 režimov kamery, zachytiť video/panorámu/časozberné video, prípadne si zvoliť bod merania teploty. Zachytené snímky potom môžete otvoriť v aplikácii FLIR Tools, kde si môžete všetky tieto parametre dodatočne pozmeniť (režim, meranie teploty a podobne). Túto aplikáciu tiež môžete používať ako galériu pre vaše termo-snímky.

Ukážy z aplikácie FLIR Tools

Ukážky fotografií | CAT S60

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
28.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+