MojAndroid

S príchodom smartfónov sa rozšíril aj jeden špecifický druh príslušenstva. Na mysli máme power banky, resp. externé batérie, bez ktorých si mnohí z nás nevedia predstaviť existenciu. Na trhu je obrovské množstvo výrobcov a konkrétnych produktov a je iba veľmi ťažké nájsť to pravé riešenie pre vás. Značka Canyon prichádza s celým radom produktov v tejto kategórii, a tak sme sa im pozreli na zúbok.

Od 2600 po 16 000 mAh

Na test sa nám dostavilo celkovo osem batérií s kapacitou od 2600 po 16 000 mAh. Väčšina z nich má podobný dizajn aj funkcie, no niektoré sú predsa len trošku špecifické. V tomto teste si ukážeme najdôležitejšie vlastnosti každej z nich.

Canyon CNE-CPBF26: Záchrana na poslednú chvíľu

Najmenšia nami testovaná power banka má naozaj skromné rozmery a bez problémov ju ukryjete do dlane. S kapacitou 2600 mAh výrobca udáva, že vám telefón nabije 1x. Samozrejme, to je trošku prestrelená hodnota, teda pokiaľ nemáte starší iPhone s naozaj nízkou kapacitou batérie. Pri súčasných modeloch s 3000 mAh batériou a väčšou môžete rátať s nabitím na približne 60-70 %, aj to v tom lepšom prípade.

Power banka má jeden 1A výstup a nabíja sa pomocou microUSB konektora. Zaujímala nás ale aj hmotnosť, resp. relatívna hustota kapacity batérie v závislosti od hmotnosti. Tá je 67 gramov, čo znamená približne 38,8 mAh na 1 gram. Odporúčaná maloobchodná cena zariadenia je 9,99 EUR.

Canyon CNE-CPBF44: Spoľahlivá záloha

Druhá najmenšia power banka má už kapacitu, ktorá nabije takmer každý telefón doplna, aj keď výrobca udáva, že to zvládne až dvakrát. S kapacitou 4400 mAh a stále kompaktnými rozmermi ide o skvelé riešenie na cesty.

Znovu tu nájdeme microUSB vstup na dobíjanie a USB-A výstup, tentokrát už dvoj-ampérový. S hmotnosťou 119 gramov ponúka batéria necelých 37 mAh na 1 gram, čo je veľmi podobná hodnota ako v predchádzajúcom prípade. S cenou 14,99 EUR však ide o zaujímavé riešenie.

Canyon CNS-TPBP5: Moderné a ľahké riešnie

Pri pohľade na túto 5000 mAh power banku je jasné, že už ide do tuhého. Elegantné a extrémne tenké prevedenie vyzerá naozaj atraktívne. Okrem toho tu nájdeme aj lightning, pomocou ktorého môžete power banku dobíjať, čo je vítané vylepšenie najmä pre majiteľov iPhonov a iPadov.

Nechýbajú ani dva USB-A porty s výstupom 2A a aj dodatočný microUSB port na nabíjanie zariadenia. Okrem toho ide o zariadenie s lítium-polymérovou batériou, ktorá nepodlieha strate kapacity počas nepoužívania, čo je skutočne skvelá vlastnosť a oplatí sa za ňu priplatiť. S hmotnosťou 126 gramov sa dostaneme na hodnotu 39,68 mAh na 1 gram. To nie je oveľa lepšie ako v predchádzajúcich prípadoch, no napriek tomu sa za tento spratný dizajn platí – konkrétne 17,99 EUR.

Canyon CNE-CPBF78: Rezerva pre každý prípad

S týmto produktom sa už dostávame do kategórie zariadení, ktoré môžete využívať aktívne a nabijete s ním každý smartfón aspoň raz, niekedy aj 1,5x.

šKapacita 7800 mAh je skutočne dostatočná a ani v tomto prípade nechýbajú hneď 2 USB výstupy, no žiaľ iba microUSB vstup. Kompaktné telo a priemer 43,33 mAh na gram s cenou 19,99 EUR sú celkom lákavými kvalitami.

Canyon CNS-TPBP10: Praktický pomocník

S týmto produktom sa už dostávame na hranicu 10 000 mAh, a tak ide o zariadenie aj pre náročnejších používateľov. Znovu ide o model s tenkým profilom a aj lightning portom pre napájanie s rezervou v podobe microUSB portu. Aj v tomto prípade je výhodou, že zariadenie ponúka lítium-polymérovú batériu, ktorá nepodlieha priebežnému vybíjaniu počas doby, kedy sa power banka nepoužíva.

Nechýba ale jeden klasický USB 2,4A výstup, čo je už celkom slušná hodnota. Cena 25,99 EUR a hustota 46,08 mAh na 1 gram nie sú vôbec zlé.

Canyon CNE-CPBF100: Zaujímavá alternatíva

Canyon má vo svojom portfóliu aj ďalšiu 10 000 mAh batériu, ktorá má vlastné výhody aj nevýhody. Medzi tie horšie vlastnosti patrí hrubšie telo a hmotnosť až 275 gramov (iba 36,36 mAh na jeden gram).

Potešia však dva USB porty s výstupom 2,4A. Napájanie je však iba prostredníctvom microUSB. Cena je zaujímavých 22,99 EUR.

Canyon CNE-CPBF130: Robustný pracant

Pri kapacite 13 000 mAh sa už môžete spoľahnúť na externú batériu aj počas celého víkendu či viacerých dní. Telo je síce kompaktné, no hmotnosť 281 gramov už rozhodne pocítite.

Znovu tu nájdeme 2 USB výstupy, microUSB vstup pre napájanie a aj informačné LED diódy. Cena 25,99 EUR, ako aj hustota 46,26 mAh na 1 gram sú slušné.

Canyon CNE-CPBF160: Všestranný borec

Tu sa dostávame do finále. Táto power banka bude niekomu stačiť aj na týždňový výlet do prírody. Okrem telefónu môže druhým USB portom nabíjať napríklad baterku či iné zariadenie.

Stále tu nájdeme iba microUSB port pre nabíjanie. Hmotnosť 440 gramov je však už naozaj solídna a hustota 36,36 mAh na 1 gram nie je veľmi vysoká. Cena je na úrovni 32,99 EUR.

Verdikt: Ktorá je pre vás?

Canyon naozaj dokáže pokryť potreby každého používateľa. Od tých najmenej náročných, ktorí potrebujú power banku iba v prípade núdze, po tých najnáročnejších, ktorí by sa bez nej nezaobišli ani jeden deň. Najlepšie na tom je, že ani jeden testovaný produkt nestojí viac ako 20 EUR, takže ide o naozaj skvelé riešenia.

Nás najväčšmi oslovil model s 13 000 mAh batériou, ktorá má stále skvelú cenu a vynikajúcu hustotu energie na jeden gram. Všetky modely sú ale veľmi dobre spracované a ponúkajú jednoduché ovládanie. Musíte pri nich ale rátať s tepelnou stratou pri nabíjaní na úrovni 20-25%, no to je bežné pri väčšine ostatných batérií na trhu.

Produkty do testu zapožičala spoločnosť ASBIS SK.

12.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+