MojAndroid

Zatiaľ čo v našom detstve boli vrcholom zábavy guľôčky, futbalová lopta či hra na skrývačku, dnešné deti sa zabávajú úplne inak. Bez mobilu či tabletu si nevedia predstaviť ani cestu autom, pričom v mnohých veciach dokážu predčiť aj svojich rodičov. Našu prítomnosť, ale aj budúcnosť jednoznačne ovplyvnia technológie. A nie len tak hocijaké. Odborníci tvrdia, že do 15 až 20 rokov z trhu úplne zmiznú počítače a nahradia ich mobilné zariadenia. Tie už budeme iba pripájať k monitorom a externému príslušenstvu, z ktorého väčšina bude nositeľná. Či sa nám to páči alebo nie, inteligentnými nebudú len hodinky, ale všetko v našom okolí. Aj o tom je teória Internetu vecí. Každý spotrebič bude mať vlastnú IP adresu a komunikovať bude všetko zo všetkým. A stále.

Svetlú budúcnosť nositeľného príslušenstva si uvedomuje aj spoločnosť Intel. Tá vyhlásila súťaž Make It Wearable, ktorej víťazi môžu za najoriginálnejšie nositeľné príslušenstvo vyhrať až pol milióna dolárov. Sám Intel zastrešuje niekoľko startupov a spoločností, ktoré vyrábajú inteligentné doplnky. Za všetky spomenieme napríklad hodinky od firmy Basic, ktoré ponúkajú množstvo snímačov a senzorov. Tie dokážu komplexne sledovať vaše vitálne aktivity a informácie posielať na ďalšie spracovanie napríklad do vášho mobilného zariadenia. Trendom začína byť aj inteligentné oblečenie, ktoré má v sebe zabudované snímače, ktoré by ste inak museli nosiť napríklad na zápästí. Zaujímavosťou je, že sa príslušenstvo do budúcnosti sústredí len na jeden smer, jedno využitie. Zatiaľ čo dnes vidíme na trhu hodinky s množstvom funkcií, v budúcnosti tomu bude inak. Chcete ísť behať? Tak si oblečiete tričko so snímačom tepu. Chcete ísť do posilňovne? Tak si so sebou zoberiete inteligentné rukavice s akcelerometrom. Jednoducho na každú vec budete mať doma príslušenstvo, ktoré v prípade nevyužitia so sebou nezoberiete. Významovo to má zmysel najmä z hľadiska výdrže batérie či náročnosti na výrobu.

Inteligentné príslušenstvo môže mať všakovaké tvary. Napríklad to môže byť aj náramok na ruku, ktorý kontroluje vaše svaly.
Inteligentné príslušenstvo môže mať všakovaké tvary. Napríklad to môže byť aj náramok na ruku, ktorý kontroluje vaše svaly.

Jednou z najzaujímavejších vízií do budúcnosti sú inteligentné rukavice. V súťaži od Intelu sa objavil prototyp rukavíc ProGlove, ktoré sú určené najmä pre robotníkov v továrňach. Zatiaľ čo niekto zápasí s myšlienkou toho, že náš pohyb bude monitorovaný rukavicami, ďalší obraňujú tento projekt tým, že vám rukavice môžu v práci aj pomôcť. Napríklad vás navedú na správne kroky pri oprave nejakého stroja.

Predstavte si, že ste na aute dostali defekt. V kufri máte rukavicu, ktorú môžete bezdrôtovo pripojiť ku vášmu mobilu a rukavica automaticky vie, akú značku auta máte, ako často sa oň staráte, čo všetko o ňom viete. Potom vám priamo v mobile ukáže kroky potrebné na výmenu kolesa, pričom vás inteligentná rukavica upozorní, keď zoberiete do ruky zlú šróbu, budete ju zakrúcať príliš slabo alebo zoberiete do ruky zlý nástroj. Rovnaký pár inteligentných rukavíc vás ale môže naučiť aj hrať na klavíri, vyšívať, variť. Využití je mnoho. – povedal ProGlove CEO, Brian Krzanich

Samostatnou kategóriou sú drony. Tie nahradia nielen pozície poslíčkov, ale aj rýchlej zdravotnej pomoci, polície, či prácu kameramanov. Už dnes sa dajú kúpiť lietajúce roboty, ktorí zvládnu naraz viac vecí ako človek. Trendom do budúcnosti bude neustále zmenšovanie ich rozmerov a vylepšovanie ich výdrže na jedno nabitie. Však už dnes sa hovorí o dronoch s výdržou 6-8 hodín vo vzduchu, pričom takýto dron dokáže odniesť náklad o hmotnosti aj 5 kg. Zaujímavým je tiež koncept drona vo forme náramku. Stačí vystrieť ruku a dron sám vzlietne, vyletí nad vašu hlavu a urobí vám selfie fotku.

A čo mobily? Tie budú stále výkonnejšie a vydržia dlhšie na jedno nabitie. Nahradia nám počítače a jediné, čo v domácnosti budete potrebovať, bude monitor, klávesnica a myš. Všetko ostatné budete so sebou nosiť vo vrecku. Trendom budú aj na ďalej senzory – mobil vám odmeria tep, ale aj úroveň cukru v krvi, upozorní vás na hrozbu infarktu alebo vám povie, aké lieky potrebujete. Budúcnosť bude naozaj zaujímavá a nikto z nás si nateraz nevie predstaviť, čo nás čaká. Fantázii sa však medze nekladú, a tak každý z nás môže iba snívať o tom, čo nám budúcnosť prinesie.

Zdroj: Wired

1.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+