MojAndroid

Android logoAndroid je jeden z najmladších mobilných otvorených operačných systémov, vďaka ktorému opäť ožíva pojem „smartfón“. Systém Android bol vyvinutý spoločnosťou Android Inc., ktorú neskôr odkúpil Google a spravil z neho platformu s obrovským potenciálom stať sa najrozšírenejším operačným systémom v mobiloch, tabletoch, notebookoch, automobiloch či v televízii.

História operačného systému Android siaha až do roku 2005, keď v júli odkúpila spoločnosť Google malú firmu Android Inc., ktorá vyrábala softvér pre mobilné telefóny. Google už vtedy vnímal potenciál mobilných zariadení a takýmto spôsobom sa tento gigant snažil vstúpiť aj na trh mobilných telefónov. Tím viedol Andy Rubin, ktorému sa podarilo vytvoriť platformu na báze systému Linux. Prvé špekulácie o tom, že Google plánuje vstup na mobilný trh sa objavili ešte v decembri 2006. Google potvrdil svoje zámery o pripravovanom vlastnom Google telefóne.

Prichádza Android

T-Mobile G1Google si v septembri 2007 podal viacero žiadostí o patentovanie aplikácií pre mobilné telefóny. Platforma Android bola oficiálne ohlásená 5. novembra 2007, kedy bolo súčasne založené aj konzorcium Open Handset Alliance (OHA), ktoré presadzuje otvorené štandardy v mobilných zariadeniach. OHA má momentálne viac ako 34 členov a združuje výrobcov hardvéru, softvéru a telekomunikačné spoločnosti. V roku 2008 bola vydaná prvá verejne dostupná verzia Android 1.0. Všetky súčasti tejto platformy sú k dispozícii pod licenciou Apache free-software and Open-source license. Na prvý telefón s OS Android sa však čakalo takmer celý rok. Prvým telefónom s OS Android sa tak stal smartfón HTC Dream, známy aj ako T-Mobile G1. Bolo to presne 23. septembra 2008.

Android je v súčasnosti druhý najmladší mobilný operačný systém. Po Androide predstavil svoj operačný systém Bada len odvážny Samsung, a to počas tohtoročného kongresu MWC 2010 v Barcelone. Medzi najvačších konkurentov Androidu patrí OS Symbian, iPhone OS, Windows Mobile a BlackBerry od kanadskej spoločnosti RIM. Android je však od svojho počiatku populárny najmä svojím otvoreným prístupom. Vďaka tejto filozofii si nachádza stále vačšie množstvo fanúšikov medzi vývojármi aj používateľmi. Obľúbený je určite aj pre svoje intuitívne prostredie a množstvu praktických funkcií. Rozšíriť funkčnosť systému je totiž možné cez Android aplikácie, ktoré je možné sťahovať cez Android Market. Market je obchod s aplikáciami, kde si môžete vybrať z množstva platených, ale aj neplatených aplikácií a hier. Momentálne Android Market pokoril hranicu 100.000 aplikácií, čo je za tak krátku dobu fungovania vynikajúce číslo. Za App Store však stále zaostáva a nepoteší ani správa, že platené aplikácie si na Slovensku stále nekúpite. Jednoducho to nie je v súčasnosti podporované. Musíte sa uspojiť len s bezplatnými aplikáciami.

Jednoduchosť je základ

Prostredie operačného systému Android tvorí tri až sedem základných domácich obrazoviek, pričom zhora je k dispozícii informačný panel. Jednoduchým pohybom prsta do strán sa pohybujete medzi obrazovkami, prípadne stačí použiť trackball alebo optický touchpad. Domáca obrazovka, ako aj každá plocha prostredia, je plne prispôsobiteľná. Vy sami si môžete zvoliť, či si na ňu vložíte ikonky aplikácií, adresáre, hry alebo widgety. Aplikácie sú štandartne uložené v menu, zoradené podľa abecedy. Jednoduchým potržaním aplikácie si ju viete presunúť priamo na plochu a tak zjednodušiť prístup k často používaným aplikáciám. Informačný panel slúži na zobrazovanie rôznych upozornení s informáciami o sťahovaní a inštalovaní aplikácií, rôzne notifikácie, informácie o zmeškaných hovoroch, či prijatých SMS a ďalšie.

Ovládanie Androidu je možné troma štandardnými tlačidlami: Home (Domov), Menu a Back (Späť). Množstvo smartfónov má navyše aj osobitné tlačidlo pre Search (vyhľadávanie), prípadne tlačidlo trackball, optický touchpad a podobne. Android však nemá len jedno grafické prostredie, platforma totiž umožňuje rôzne nadstavby priamo od jednotlivých výrobcov. Najznámejšia nadstavba prostredia je HTC Sense, ktoré má spolu až sedem obrazoviek. HTC si Android prispôsobilo nielen po grafickej stránke, ale pridalo aj niekoľko ďalších funkcií a widgetov. Ďalšie známe nadstavby sú Timescape a Mediascape od Sony Ericsson, Motoblur od Motoroly a Samsung implementuje do svojich androidov nadstavbu nazvanú TouchWiz.

Ktorý mám?

Od prvého vydania prešiel operačný systém Android zaujímavým vývojom a vylepšeniami. Funkcie mu pribúdajú a je neustále dospelejší. Prvým updatom bola verzia Android 1.5 Cupcake a posledným je toľko opisovaná aktuálna verzia Android 2.2 FroYo. Na Slovensku sú aktuálne dostupné android smartfóny s verziami OS Android 1.6, 2.0/2.1 i najnovšia 2.2. Pre niektoré smartfóny s nižšou verziou softvéru ponúka výrobca bezplatný update na vyššiu, takto sa potešili napríklad majitelia smartfónov HTC Desire. Naopak a žiaľ, pre majiteľov väčšiny smartfónov s OS Android 1.6 nebude existovať možnosť updatu systému na vyššiu verziu. Taký Samsung Galaxy Tab sa zase už rovno na trhu objavil s najnovším OS Android 2.2 FroYo. Najdôležitejšie vylepšenia jednotlivých verzií OS Android nájdete v tabuľke, ktorú sme pre vás pripravili.

Celý článok nájdete v aktuálnom čísle časopisu BC Mobil.

28.10.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+