MojAndroid

Je bežným javom, že dopravné spoločnosti sa snažia svojím cestujúcim zvyšovať komfort počas cesty ich dopravnými prostriedkami. Neinak tomu je aj v mestskej hromadnej doprave (MHD) v Bratislave. Dopomôcť má k tomu aj rozširovanie bezplatného Wi-Fi pripojenia, ktoré by malo byť v 266 vozidlách, čo predstavuje takmer polovicu vozového parku. Na pondelkovom brífingu o tom informoval primátor mesta Ivo Nesrovnal a Marián Áč, riaditeľ úseku generálneho riaditeľa Dopravného podniku Bratislava (DPB).

Primátor mesta k tomu povedal:

Bratislavčania budú môcť čas cestovania využiť nielen na obdivovanie mesta alebo svojich spolucestujúcich, ale aj na to, na čo internet človek potrebuje. To znamená, na vybavenie si pošty, platobných príkazov, resp. získanie informácií.

Tento krok považuje za veľmi cennú službu verejnosti, pričom takýmto počtom vozidiel s Wi-Fi pripojením predbehla Bratislava mestá ako Viedeň, Praha či Budapešť. Doteraz bolo bezplatné Wi-Fi pripojenie testované v 48 autobusoch. Marián Áč k tomu dodáva:

Záujem bol naozaj veľký. V priemere sme mali okolo 390.000 prihlásení za mesiac.

Aktuálne sa zavádza do 50 autobusov a do 60 nových električiek. Zároveň dodávka 90 nových autobusov a 18 nových elektrobusov už je vybavených Wi-Fi pripojením. Všetky vozidlá sú označené piktogramom. Internet je vysokorýchlostný, dátovo a časovo neobmedzený. Rozširovanie bezplatného internetového pripojenia do ďalších vozidiel je jedným z krokov v rámci prípravy Bratislavy ako smart city. Koncept projektu už hlavné mesto predstavilo odbornej verejnosti, vyjadrovať sa k nemu bude môcť aj verejnosť i mestskí poslanci. Primátor poukazuje zároveň na používanie platobných kariet ako nosičov cestovného lístka, geografický informačný systém (GIS) s informáciami o tom, čo je v kompetencii hlavného mesta a čo nie, rozširovanie elektronizácie služieb poskytovaných mestom či plány na zriadenie integrovaného obslužného miesta, napr. na vybavenie výpisu z registra trestov, obchodného registra alebo katastra nehnuteľností na jednom mieste na bratislavskom magistráte.

6.3.2018
Zdroj: TASR

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+