MojAndroid

Mať doma vlastný server má hneď niekoľko výhod. Pomocou serveru môžete zdieľať jednoducho dáta medzi viacerými zariadeniami, pristupovať ku väčšiemu objemu dát bez nutnosti zapnutého PC, zdieľať dáta po sieti a podobne. Na servery sa väčšinou využívajú staršie PC, ktoré vám doma ležia v kúte a nevidíte v nich iné využitie. Čo však ak nemáte takýto PC a server potrebujete? Stačí, ak v šuflíku nájdete starý Android smartfón či tablet a nainštalujete do neho bezplatnú aplikáciu Servers Ultimate. Tá nielenže premení vaše staré Android zariadenie na plnohodnotný server, ale ponúka aj niektoré pokročilé funkcie a menšiu energetickú náročnosť.

Servers Ultimate spraví z vášho Android zariadenia plnohodnotný server typu DLNA, DNS, DDNS, Email (POP3 a SMTP), FTP(S), Proxy (tunneling), SMS Gateway, Time (NTP alebo TP), HTTP(S) a/alebo (secure) WebDAV. Autori do svojej aplikácie implementovali aj niekoľko bezpečnostných protokolov – FTPS Implicit, HTTPS a WebDAV cez HTTPS. To umožňuje vytvoriť server takmer každého druhu s prvotriednou ochranou, takže si naň môžete uložiť aj citlivé dáta a pristupovať k nemu plnohodnotne aj cez Wi-Fi či vzdialené zariadenie. Mnoho Android zariadení ponúka pamäť len vo forme microSD karty a vnútornej pamäte, ak však máte šťastie, vaš zariadenie bude podporovať aj protokol USB On-The-Go, takže naň môžete plnohodnotne pripojiť pomocou špeciálnej redukcie aj externý HDD. Potom sa z vášho Android zariadenia stane naozaj plnohodnotný server, ktorý je energeticky nenáročný a vďaka veľkosti ho môžete aj dobre ukryť.

      

      

Aplikácia Servers Ultimate je primárne určená pre vývojárov a ľudí, ktorí sa do serverov rozumejú, priemerný používateľ nastaveniami prejde len veľmi ťažko. Ak sa však aj napriek neznalosti rozhodnete takýto typ sevreru vytvoriť a nastaviť, prezrite si najprv príspevok autorov na XDA fóre, kde nájdete mnoho dobrých rád a nápadov, ako nastaviť či inak vylepšiť spomínaný server. Autori sú v otázke pomoci veľmi ochotní a preto sa na nich môžete obrátiť s akoukoľvek požiadavkou priamo v príspevku alebo pomocou ich developerskej stránky. Veríme, že aplikácia Ultimate Servers zažíva ešte len svoje začiatky a v blízkej budúcnosti autori svoju aplikáciu ešte vylepšia, poprípade pridajú nejakú novú funkciu. Dovtedy si túto aplikáciu môžete stiahnuť a plnohodnotne využívať, je bezplatná a podporuje všetky zariadenia s OS Android 2.1 a vyššie. Odkaz nájdete nižšie.

Verzia: 7.1.16
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 7.1.16
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: XDA

24.8.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+