MojAndroid


Android Market bude bezpečnejší

Tvrdí to Hiroshi Lockheimer, viceprezident pre inžinierstvo, Android. V Android Markete sa objavila nová funkcia tzv. „vyhadzovača“ (Bouncer), ktorý bdie nad novými aplikáciami, pridávanými do Android Marketu a všetky aplikácie tak prechádzajú kontrolou.

Služba vykonáva rad analýz nových aplikácií, vývojárskych účtov a už nasadených aplikácii v Android Markete. Ak vývojár nasadí aplikáciu, služba ihneď zisťuje prítomnosť škodlivého kódu v aplikácii. Analyzovať sa budú všetky účty, aktualizácie a aj nové aplikácie.  Google tak chce zabrániť páchaniu trestnej činnosti, podvodom a zvýšiť tak bezpečnosť svojho Android Marketu.

Stiahnutia malware klesajú
V minuloročnom porovnaní prvého a druhého polroka roku 2011 údaje spoločnosti Google hovoria, že v sťahovaní malware z Android Marketu kleslo až o 40%. Pokles bol zaznamenaný práve v dobe, keď spoločnosti venujúce sa bezpečnosti aplikácii hlásili vzostup nebezpečného kódu. Spoločnosť Google začala v tomto smere pracovať na tom, aby sa eliminoval škodlivý kód aspoň v aplikáciách, ktoré sa nachádzajú v Android Markete.

Android malware menej účinný
Spoločnosť Google vsadila aj iné bezpečnostné pravidlá, ktoré eliminujú škodlivosť aplikácie v Android zariadeniach.

Sandbox: Platforma Android používa techniku ​​zvanú “sandbox”, je to virtuálna stena, ktorá zabraňuje komunikácii medzi aplikáciami, ktoré obsahujú škodlivý kód, ktorý by mohol komunikovať s ostatnými aplikáciami a napádať ich za účelom získavania dát.
Oprávnenia: Dôležitým bezpečnostným prvkom je sledovať pred inštaláciou aplikácie, aké vyžaduje oprávnenia na svoju činnosť vo vašom zariadení. Ak napríklad máte aplikáciu, ktorá vyžaduje posielanie SMS alebo uskutočňovanie hovorov a pritom sa jedná o aplikáciu používajúcu na svoju činnosť len pripojenie na internet, môžete riadiť svoju bezpečnosť priamo na základe informácií o oprávneniach, ktoré spoločnosť Google poskytuje pred každou inštaláciou aplikácií.
Odstránenie škodlivého softvéru: Android má vynikajúcu vlastnosť, že v prípade, že už ste napadnutí malware, stačí ho jednoducho odinštalovať a odstrániť. Škodlivá aplikácia sa neskryje, nezostanú po nej čiastkové súbory, ktoré by mohli ovplyvňovať váš systém. Android Market má taktiež vlastnosť, vzdialene spravovať vaše aplikácie a ich manažovanie na diaľku.

Google prostredníctvom Hiroshi Lockheimera sľubuje aj naďalej zvyšovanie bezpečnosti a neustálu prácu na tom, aby sa služby Android Marketu zlepšovali.

Otázka bezpečnosti Androidu je stále aktuálna, najmä po posledných „hrozbách“ ale aj v otázke bezpečnosti systému ako takého. Google však vykročil tou správnou cestou za lepším a ešte viac bezpečnejším operačným systémom Android, čo nás ako používateľov len teší.

Ako vy vnímate najnovšie bezpečnostné opatrenia od Google?

Zdroj: googlemobile.blogspot.com Foto: Google, Android Market

3.2.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+