Tesla na čele s Elonom Muskom nechce revolucionalizovať len automobilový priemysel, ale aj ten energetický, a to prostredníctvom nového produktu nazývaného Powerwall Home Battery. Ako už s názvu vyplýva, ide o batériu, ktorá v spojení s energiou získavanou zo Slnka, zabezpečí energeticky sebestačné fungovanie domácnosti. Batéria používa existujúcu lítium-iónovú technológiu vyvinutú spoločnosťou Tesla a môže byť jednoducho pripevnená k stene.
“Problémom súčasných batérii je, že sú nanič. Sú drahé, nespoľahlivé a zlé vo všetkých smeroch. Riešenie Tesly je odlišné”, povedal Musk na konferencii v Californii.
Podobne ako bežné batérie, aj Tesla Powerwall môže byť spojený s ďalšími batériami, ktorých počet môže byť až deväť. Vďaka nim môže pre domácnosť zabezpečiť spoľahlivý a najmä sebestačný zdroj elektrickej energie. Musk verí, že môže pomôcť ľuďom v rozvojových krajinách alebo v odľahlých oblastiach, kde je prísun elektriny najväčším problémom. Cieľom spoločnosti je však aj zbavenie ľudstva závislosti na fosílnych palivách, ktoré len v USA pri výrobe elektrickej energie vyprodukujú ročne 2 miliardy ton oxidu uhličitého.
Tesla ponúka dve verzie batérie, jedna s kapacitou 10 kWh, určená najmä pre účely zálohy energie, druhá 7 kWh optimalizovaná pre denné používanie. Obidve môžu byť napojené na solárne panely, pomocou ktorých sa dobíjajú. V noci je energia dodávaná priamo z batérií. Cena je 3500 dolárov pre 10 kWh verziu a 3000 dolárov pre menšiu s kapacitou 7 kWh. Navyše, Musk na pódiu odhalil aj batériu Powerpack s kapacitou 100 kWh s možnosťou skladania a zvyšovania kapacity. Tieto sú určené práve pre väčšie podniky, budovy, či mestá. Vlastne, celý večer, ktorý sprevádzal predstavenie nového produktu Tesly bol zásobovaný solárnou energiou z týchto batérií.
Powerwall od Tesly okrem solárnej energie môže pri nabíjaní používať aj energiu z rozvodnej siete, ktorú získava najmä v noci, kedy je cena energie najnižšia. Musk verí, že predajom 160 miliónov kusov nových batérii typu Powerpack by v USA zabezpečilo prechod rozvodnej siete na obnoviteľné zdroje energie, zatiaľ čo 900-miliónov by mohlo uspokojiť energetické potreby celého sveta.
Spoločnosť Tesla tak okrem elektrických automobilov a letov do vesmíru, bude chcieť v novom ambicióznom pláne zachrániť svet aj pomocou batérií a solárnej energie pre domácnosti alebo menšie podniky. My spoločnosti v jej snažení držíme palce.
“Je to v ľudských silách. Nie je to nemožné, je to niečo, čo môžeme zvládnuť. Zapojiť sa však budú musieť aj iné spoločnosti.” povedal Musk.
https://www.youtube.com/watch?v=yKORsrlN-2k
vyborne
Decentralizacia vyroby a rozvodu energii sa velkym korporaciam podnikajucim v tejto oblasti pacit nebude. Rovnako ako sa arabskym sejkom nebude pacit nova nafta od AUDI. Bude to este tazky boj. Ani nie tak s postojom ludi ako skor s legislativou. Vidno to velmi dobre na Slovensku. Zatial co v Nemecku su solarne panely snad na vsetkych plochach co len trochu natocenych k slnku, u nas sa zatrhla dalsia vystavba hoci aj velkokapacitnych solarnych elektrarni. Moj svagor ma na streche nedaleko Ulmu tusim sest takych panelov a nie len ze neplati za elektrinu mesacne vacsinou vobec nic, ale este mu elektrarne platia za dodavky do siete.
Je zrejme, ktory narod pouziva na spocitanie 1+1 kalkulacku, a ktory penazenku tych najbohatsich.
toto sa mi nezda az take revolucne, tesla to vie aj lepsie
Aby bol wow efekt dokonaly chybala tam informacia o zivotnosti zariadenia. Lebo povedat len kolko to stoji je “A”, ale kolko mi to vydrzi sluzit a teda zhodnotenie skutocnej ekonomickosti je dolezite “B”. A to nezaznelo…hadam sa to niekde coskoro objavi.
v inom clanku som sa docital zaruku na tieto baterie 5 rokov. Zivotnost tipujem dlhsiu, ale netipujem radsej :)
Batérie majú záruku 10 rokov s možnosťou dokúpenia ďalších 10. Takže so životnosťou by problém byť nemal.
Nikto im to nedovoli vyrabat, takych a podobnych pokusov tu uz bolo x. Aby niektori zarobili, musime pouzivat drahu energiu, drahe baterie, drahe mobily, drahe handry, skratka vsetko. Pritom ked sa niektorym veciam zacnete venovat, pridete na to, ze ich viete vyrobit ci zadovazit podstatne lacnejsie
Co je na tomto nove, to fakt nechapem. Li-Ion baterie su tu uz daku dobu, a nie je problem pospajat ich tak aby mali kapacitu tych 7, 10, alebo aj 100kWh.
Nabijanie slnkom u nas asi neprichadza do uvahy (leda zeby si niekto mal zbytocny pol hektar plochy, ktoru si zadrbe solarnymi panelmi). Dobijat ich “nocnym prudom” by asi islo, len otazka je ucinnost takehoto riesenia, a potom ci je to vobec legalne mozne. Ono je to v podstate nieco ako “precerpavacia elektraren”, akurat nepracuje s vodou a turbinami, ale s bateriou. Neviem ci je nieco take povolene pre sukromnikov. A tiez je otazka, za aku dobu (a ci vobec!) by sa vratila cena baterie. Ono tie Li-Ion clanky maju dost obmedzeny pocet nabijacich cyklov…
Nevidím dôvod, prečo by malo byť nelegálnym nabíjanie batérie. Výhodou týchto batérií je ukladanie energie napr. solárnym panelom na streche domu a jej využitie v čase, keď sa energia vyrobiť nedá (v noci). Batéria by mala byť dostatočne silná na to, aby uživila tv, svetlá, umývačku riadu a podobne. Úspora tu samozrejme bude, pretože večer a ráno už nebude potrebné energiu nakupovať, ale využije sa práve tá solárna. Zároveň solárna elektráreň vyrába najviac energie v čase, keď ju bežná domácnosť nepotrebuje (okolo obeda). Takéto batérie môžu mať veľký potenciál. Na nejaké hodnotenie je zatiaľ priskoro.
Ja som spominal otazku legalnosti pri dobijani baterie nocnym prudom. A co sa tyka solarnej energie, skus si spocitat aku plochu by museli mat solarne panely, aby tu 7kWh bateriu dokazali za priemerny den nabit.
Nechapem aky ma zmysel silnejsiu baterku pouzivat ako zalozny zdroj a slabsiu na denne pouzivanie.Prave ze slabsia staci ak vam na dve tri hodiny vypadne prud a ta silnejsia vykryje dennu spotrebu…Ale v konecnom dosledku to pri cene 3000 dolarov navratne nieje.Kurit s tym nemozete klimu to dlho neudrzi pretoze litiove akumulatory su stavane skor na dlhodoby nizky odber nie na vysoku zataz..
asi rataju s tym ze ta slabsia pobezi zaroven s dobijanim zo solarnej energie…pretoze vnoci toho slnka moc nesvieti :)
zbavit USA zavislosti na fosilnych palivach by bola ich smrt :D…to nikto z nich nikdy nedovoli…ani takej tesle :)
nie Solárne, ale Fotovoltaické . Solár ohrieva vodu :-)