MojAndroid

Tesla na čele s Elonom Muskom nechce revolucionalizovať len automobilový priemysel, ale aj ten energetický, a to prostredníctvom nového produktu nazývaného Powerwall Home Battery. Ako už s názvu vyplýva, ide o batériu, ktorá v spojení s energiou získavanou zo Slnka, zabezpečí energeticky sebestačné fungovanie domácnosti. Batéria používa existujúcu lítium-iónovú technológiu vyvinutú spoločnosťou Tesla a môže byť jednoducho pripevnená k stene.

“Problémom súčasných batérii je, že sú nanič. Sú drahé, nespoľahlivé a zlé vo všetkých smeroch. Riešenie Tesly je odlišné”, povedal Musk na konferencii v Californii.

Podobne ako bežné batérie, aj Tesla Powerwall môže byť spojený s ďalšími batériami, ktorých počet môže byť až deväť. Vďaka nim môže pre domácnosť zabezpečiť spoľahlivý a najmä sebestačný zdroj elektrickej energie. Musk verí, že môže pomôcť ľuďom v rozvojových krajinách alebo v odľahlých oblastiach, kde je prísun elektriny najväčším problémom. Cieľom spoločnosti je však aj zbavenie ľudstva závislosti na fosílnych palivách, ktoré len v USA pri výrobe elektrickej energie vyprodukujú ročne 2 miliardy ton oxidu uhličitého.

Tesla ponúka dve verzie batérie, jedna s kapacitou 10 kWh, určená najmä pre účely zálohy energie, druhá 7 kWh optimalizovaná pre denné používanie. Obidve môžu byť napojené na solárne panely, pomocou ktorých sa dobíjajú. V noci je energia dodávaná priamo z batérií. Cena je 3500 dolárov pre 10 kWh verziu a 3000 dolárov pre menšiu s kapacitou 7 kWh. Navyše, Musk na pódiu odhalil aj batériu Powerpack s kapacitou 100 kWh s možnosťou skladania a zvyšovania kapacity. Tieto sú určené práve pre väčšie podniky, budovy, či mestá. Vlastne, celý večer, ktorý sprevádzal predstavenie nového produktu Tesly bol zásobovaný solárnou energiou z týchto batérií.

powerwall_front_angle

Powerwall od Tesly okrem solárnej energie môže pri nabíjaní používať aj energiu z rozvodnej siete, ktorú získava najmä v noci, kedy je cena energie najnižšia. Musk verí, že predajom 160 miliónov kusov nových batérii typu Powerpack by v USA zabezpečilo prechod rozvodnej siete na obnoviteľné zdroje energie, zatiaľ čo 900-miliónov by mohlo uspokojiť energetické potreby celého sveta.

Spoločnosť  Tesla tak okrem elektrických automobilov a letov do vesmíru, bude chcieť v novom ambicióznom pláne zachrániť svet aj pomocou batérií a solárnej energie pre domácnosti alebo menšie podniky. My spoločnosti v jej snažení držíme palce.

“Je to v ľudských silách. Nie je to nemožné, je to niečo, čo môžeme zvládnuť. Zapojiť sa však budú musieť aj iné spoločnosti.” povedal Musk.

https://www.youtube.com/watch?v=yKORsrlN-2k

3.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+