MojAndroid

Tatra banka prináša do sveta mobilných platieb úplne novú formu posielania peňazí. Už nemusíte prácne vypĺňať čísla účtov svojich priateľov alebo známych, stačí ak im peniaze pošlete na ich telefónne číslo prostredníctvom služby VIAMO. Tá po zaregistrovaní umožňuje jednoduché odosielanie platieb len v troch krokoch. Za obed, alebo napríklad pri skladaní sa na darček či platení za rôzne služby sa tak vyrovnáte aj bez hotovosti, len pomocou svojho mobilu. Na bankovú aplikáciu Tatra banka VIAMO sme sa bližšie pozreli aj v našej recenzii.

Zatiaľ len v Tatra banke a VÚB

VIAMO je v čase písania tejto recenzie dostupná len pre klientov Tatra banky a VÚB banky, v auguste má byť však spustená aj v ZUNO. Plnohodnotne ju teda na posielanie platieb využijete len v týchto bankách. Prijímať ich však môžu klienti všetkých bánk na Slovensku. Stačí sa registrovať na stránke VIAMO, ktorá prepojí ich telefónne číslo s číslom bankového účtu. Pred začatím používania služby si však na viamo.sk musia vytvoriť profil aj klienti podporovanej banky.

Registráciu do VIAMO zvládne skutočne každý. Je rýchla, jednoduchá a pozostáva len z niekoľkých krokov. Na mobile alebo na počítači prostredníctvom nej systém overí telefónne číslo a prepojí ho s bankovým účtom a službou VIAMO. Počas registrácie budete vyzvaní na zadanie vašich osobných údajov ako meno, priezvisko, e-mail a samozrejme prístupové heslo, pomocou ktorého sa budete prihlasovať do profilu na www.viamo.sk. Pochopiteľne, je nutné vyplniť aj číslo bankového účtu.

S VIAMO pošlete peniaze jednoducho a rýchlo

Aplikácia Tatra banka VIAMO je maximálne jednoduchá a používateľský prívetivá. Je rozdelená do troch záložiek, pričom v prvej z nich sa zobrazuje prehľad odoslaných a prijatých transakcií s ich dátumom, sumou a popisom. Ak je telefónne číslo registrované vo VIAMO, tak sa priamo zobrazí aj meno, ku ktorému je priradené. K dispozícii je detail transakcie, v ktorom je možné na prijatú platbu odpovedať odoslaním zvolenej čiastky, prípadne už v minulosti zrealizovanú platbu zopakovať. Nové kontakty sa dajú uložiť priamo do mobilu.

tatra banka viamo tatra banka viamo_2 tatra banka viamo_3

Druhá záložka je najdôležitejšia a slúži na odosielanie platieb na telefónne číslo. Vo formulári stačí vyplniť kontakt – komu ju budete posielať, sumu a prípadne aj správu pre lepšiu identifikáciu platby. Posielanie peňazí je naozaj veľmi jednoduché a pozostáva len z troch krokov. Okrem vyplnenia vyššie uvedených údajov a stlačenia tlačidla “Odoslať platbu”, budete kvôli bezpečnosti musieť platbu potvrdiť aj štvormiestnym PIN kódom.

Tretia záložka slúži len pre poskytnutie informácií o službe VIAMO. Dozviete sa niečo o samotnej aplikácii, o tom ako sa používa, prípadne získate kontakty, na ktoré sa v prípade problémov môžete obrátiť.

Limity a bezpečnosť

S aplikáciou Tatra banka VIAMO je možné jednorazovo posielať sumy od 1 centa až po 150 eur. Denný limit je momentálne nastavený taktiež na 150 eur, takže viac ako túto sumu počas dňa cez VIAMO nepošlete. Na účely, pre ktoré bola táto služba vytvorená to ale bohato postačuje a pravdepodobne sa pri jej používaní nestretnete so situáciou, kedy by ste potrebovali poslať viac peňazí. Denný limit môže navyše slúžiť aj ako bezpečnostná poistka, ktorá zabráni prípadnému nadmernému prečerpaniu peňazí na účte. V prípade krádeže alebo straty telefónu s aplikáciou Tatra banka VIAMO sa taktiež nemusíte báť zneužitia. Každá transakcia je potvrdzovaná 4-miestnym PIN kódom. Ak ho zadáte trikrát chybne, aplikácia sa zablokuje. Navyše, aplikáciu si sami môžete deaktivovať aj na diaľku vo vašom profile na www.viamo.sk alebo zavolaním do banky. Inak sú platby cez VIAMO rovnako bezpečné ako pri internetbankingu alebo bežných bankových aplikáciách.

viamo2

Využití je viacero

VIAMO je priam ideálne pri vyrovnávaní účtov napríklad za obed, pri posedení na pive alebo na akejkoľvek akcii, kde by ste sa na zaplatenie účtu museli skladať so svojimi priateľmi a známymi. Rýchlo a bezproblémovo môžete poslať peniaze svojim priateľom, ktorí potrebujú narýchlo požičať, dať svojim deťom vreckové, splatiť prehratú stávku alebo zaplatiť za zvezenie autom. Situácií, kedy môžete VIAMO využiť, je skutočne veľa a je už len na samotných používateľoch, kde a kedy ho použijú.

Na koniec môžeme už len povedať, že VIAMO je na poli mobilných platieb skutočne unikátom. Posielanie peňazí maximálne zjednodušuje a sprístupňuje aj menej technicky zdatným používateľom. Aplikácii Tatra banka VIAMO v skutočnosti nie je čo vyčítať, jediné, čo by sme v budúcnosti radi uvideli, je podpora platieb pomocou NFC. Napríklad, ak ku sebe priložíte dva smartfóny s nainštalovaným VIAMO, údaje o platbe by sa automaticky vyplnili a po vyplnení PIN kódu používateľom by došlo aj na odoslanie zvolenej sumy. Podobný princíp by mohol fungovať aj pri rozšírenejšej technológii Bluetooth. Služba VIAMO je pre klientov Tatra banky dostupná úplne zadarmo v rámci balíku Tatra Personal, čo platí aj o transakciách v tejto službe. V obchode Play je aplikácia dostupná úplne bezplatne.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
28.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+