MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

OPERAČNÝ SYSTÉM | Android 8.0.0 Oreo

Zariadenie prišlo na trh s pomerne aktuálnym systémom vo verzii Android 8.0.0 Oreo. Hoci samotný tvorca systému, spoločnosť Google, už predstavil aj novší systém vo verzii Android 9.0 Pie, zatiaľ nemáme informácie o prípadnej aktualizácii pre toto zariadenie. Vzhľadom ku graficky mohutnej nadstavbe to však pravdepodobne nejaký ten čas potrvá. Výrobca však dbá na bezpečnosť a smartfón obsahuje vskutku aktuálny júlový bezpečnostný balíček, ktorý rieši zraniteľnosti systému Android a nadstavby ZenUI.

Systém ako taký je graficky upravený od výrobcu. Jeho rýchlosti to však neubralo a smartfón aj so svojím úsporným procesorom funguje rýchlo a bez nejakého väčšieho zaváhania. Na výslednom produkte tak koncový zákazník ocení aj optimalizáciu softvéru, ktorá rozhodne prebehla na výbornú a za to si výrobca Asus zaslúži ďalšiu pochvalu.

NADSTAVBA OD VÝROBCU | ZenUI 5.0

Graficky náročná nadstavba s názvom ZenUI 5.0 prináša systém Android dokonale prispôsobený pohľadu tohto taiwanského výrobcu. Prostredie je plné pestrých farieb a efektných tapiet. Obrazovka uzamknutia ponúka hneď sériu spomínaných tapiet, ktoré sa striedajú, nechýba základný widget s hodinami alebo skratka pre spustenie fotoaparátu. Na tejto obrazovke sa takisto odohráva skutočne rýchle odomknutie tvárou, ktoré fungovalo spoľahlivo. Telefón rozpoznal moju tvár v okuliaroch, ale aj bez nich, či dokonca v zhoršených svetelných podmienkach.

Po odomknutí sa každý používateľ dostane na domácu obrazovku, kde nechýba Google widget, widget pre hodiny a dátum a nejaké tie základné aplikácie. Karty Google sa nachádzajú následne na úplne ľavej obrazovke. K dispozícii je, samozrejme, aj možnosť vytvárania ďalších obrazoviek, kde je možné umiestniť ďalšie widgety alebo aplikácie a nechýba možnosť zobraziť dve aplikácie naraz, a to pod sebou.

Všetky aplikácie je následne možné nájsť v príslušnom menu s aplikáciami. Toto menu je k dispozícii šikovným gestom. Stačí potiahnuť po domácej obrazovke nahor. Opačné gesto na domácej obrazovke (potiahnutie nadol) následne stiahne notifikačnú lištu. Tá je takisto graficky upravená, no nechýbajú šikovné skratky obohatené o nejaké tie vylepšenia od výrobcu.

V rámci prostredia je možné nájsť okrem základných aplikácií od spoločnosti Google aj predinštalovanú aplikáciu pre platby mobilom s názvom Google Pay a tiež niekoľko titulov priamo od výrobcu. Asus prináša správcu súborov, vlastný dialer, vlastnú aplikáciu pre kontakty, ale aj kalkulačku, aplikáciu pre počasie (čerpá zo zdroja AccuWeather) či aplikáciu pre zmenu motívov a niekoľko ďalších titulov. Nejde však o prehnane veľké množstvo aplikácií, no niektoré aplikácie sa jednoducho svojimi funkciami “duplujú” (ako napríklad Galéria a Fotky Google). Optimalizácia samotného prostredia je však veľmi dobrá a Asus odviedol poriadny kus práce, za čo si rozhodne zaslúži pochvalu. Aj s úsporným hardvérom som sa nestretol so zasekunutím prostredia alebo so zdĺhavými reakciami.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

15.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+