MojAndroid

Každý rok sa objavujú informácie o tom, že nové čipy v mobilných zariadeniach sú o desiatky percent výkonnejšie, ako predchádzajúce modely a že budú znamenať revolúciu v tom, ako naše zariadenia používame. Objektívne musíme povedať, že v poslednom období nebol pokrok až taký znamenitý. Áno, hrubý výpočtový výkon stúpa, rovnako, ako každodenný výkon zariadení. Klesá aj zaťaženie batérie, vďaka čomu vydržia naše zariadenia dlhšie, ako pred dvomi či tromi rokmi. Spoločnosť ARM aj tentokrát sľubuje, že budúci rok bude prelomový a že nové čipy nás výrazne priblížia k tomu, aby telefóny úplne nahradili počítače.

Docieliť by to spoločnosť chcela procesorom Cortex A-72 spolu s grafickým čipoom Mali T-880. Nárast vo výkone by mal znamenať, že nové zariadenia budú skutočne prvé, ktoré umožnia tvoriť obsah tak, ako sme na to zvyknutí na počítačoch. Niektorí odborníci vidia budúcnosť využitia smartfónov s takto vysokým výkonom v pripojení k väčšej obrazovke, zrejme k monitoru, vďaka čomu by smartfón slúžil ako miniatúrny počítač pri pripojení k monitoru a v ostatnom čase by slúžil ako klasický telefón.

cortex-a72-cover

Výrobca uvádza, že nový procesor je až 50-krát výkonnejší, ako technológia spred piatich rokov. Nový grafický čip Mali T-880 by mal zasa dopomôcť k tomu, aby bolo možné na mobilných zariadeniach zobraziť ešte viac náročného multimediálneho obsahu. Oba čipy sú vyrobené 16 nm výrobným procesom, vďaka čomu spotrebujú až o 75% menej energie, ako čipy z minulého roku. Na skutočné výkonnostné a kvalitatívne testy si však budeme musieť ešte počkať.

Zdroj: CNET via PhoneArena

4.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+