MojAndroid

Akvizícia sociálnej navigácie Waze spoločnosťou Google nehrá do karát gigantovi s jablkom v logu. Apple sa o zakúpenie navigácie Waze usiloval už dlhšiu dobu a po svojom neúspechu sa rozhodol situáciu konkurencii o niečo sťažiť. Dal si totižto patentovať technológiu, na ktorej je navigácia Waze postavená a tým postavil Google do nepríjemnej situácie. V najbližšej dobe tak môžme očakávať ďalšie patentové spory a súdenie sa o pokuty a poplatky za používanie.

apple-maps1

Google aj Apple ponúkajú svojim zákazníkom navigačné riešenie. Zatiaľ čo Google ponúka svoje Google Mapy úspešne používateľom oboch platforiem už niekoľko rokov, Apple svoje Apple Mapy predstavil len prednedávnom a hneď zaznamenal aj neúspech spôsobený ich nedokonalým spracovaním, zlým navigovaním a ďalšími nedostatkami. Kúpou spoločnosti Waze chcel svoje mapy Apple vylepšiť a pridať do nich funkcionalitu, ktorá by zvýšila konkurencieschopnosť aplikácie. To sa im však nepodarilo, a tak na to Apple išiel od začiatku – patentoval si systém tzv. “sociálnej navigácie”. Tá je založená na zdieľaní rýchlosti a ďalších údajov od používateľov, ktorí sú na cestách, čím je možné odovzdať ďalším šoférom informácie o kolóne, prácach na cestách, či inom dopravnom obmedzení. Doteraz takéto služby ponúkala práve navigácia Waze, avšak ako sa zdá, nemala tento princíp patentovaný.

Podobný systém chcel do svojej navigácie zaviesť aj TomTom, ten však neuspel kvôli silnej konkurencii. V súčastnosti ponúka veľmi podobné informácie aj RDS TMC služba spoločnosti Garmin, ktorá túto novinku predstavila len zhruba pred mesiacom. Správy tohto typu umožňujú na základe rýchlosti vodičov upozorniť ostatných na nehodu, zápchu, obmedzenie alebo dočasné zmenenie rýchlosti na ceste. Uvidíme, ako sa Apple po priznaní patentu zachová a či sa bude so spoločnosťou Google súdiť. Rovnako sme zvedaví aj na to, ako a kedy Apple takúto novinku integruje do svojich máp a či to výrazne ovplyvní ich obľúbenosť medzi používateľmi. Čo si o tom myslíte vy?

Náš tip
Google kúpil Waze, poznáme dôvody a plány spoločnosti

Zdroj: AppleInsider

6.7.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

31 odpovedí na “Apple nezískal Waze, tak si dal patentovať ich technológiu”

    • dajme si patentovat schopnost rozbit kazdy iphone ktory sa ku mne priblizi :-D “patent cislo 5495651321bla bla dovoluje vlastnikovy akeho kolvek android zariadenia rozbit akekolvek apple zariadenie v okoli 2metrov od vlastnika androidu ” :-D alebo nieco podobne :-Dpodobne dristy patentuje apple :-D

  1. Nechajte ich tak nech si patentuju co chcu, ved posledne spory so Samsungom nakoniec pomohli prave Samsungu :-) A vlastne sa aj cudujem, ze waze si to nedal patentovat ako prvy v preslavenej americkej paranoidnej spolocnosti. No co uz, nakoniec aj tak rozhoduju spotrebitelia, takze je to na nas :-)

    • Lebo to nie su Amici a mozno ich ani nenapadlo, ze sa to da patentovat. Podla tohto som asi mimo, ale vzdy som si myslel, ze sa daju patentovat len inovativne veci, ktore doteraz neexistovali a su fakt unikat. Ale to, co robia v USA je fakt len vtip. Ako niekto moze patentovat to ze zdielam informaciu o rychlosti ? Ved zdielanie ako take je tu uz roky, ci uz pomocou emailu, socialnych sieti alebo inych applikacii. Stale je to len zdielanie nejakej informacie (status, rychlost, to je jedno). No choreeeeeeeeeeeee

  2. ak toto uzná medzinárodný patentový úrad, tak potom si už môže robiť kto chce, čo chce, to že sa od začiatku výpočtového veku nápady kradnú je všeobecne známe, ale patentovať si niečo čo už iný x rokov používa, tak to už môžu len tí bez chrbtovej kosti…

  3. myslim, ze takyto patent nie je uznatelny v sudnom spore, ked ocividne existovali sluzby pouzivajuce tieto funkcnosti pred Appleom. Apple by musel dokazat, ze to robil pred danou firmou, ktoru zaluje, co je defacto nemozne.

  4. vase rozhorcenie je bezpredmetne, tieto pseudo patenty sluzia len ku konkurencnemu boju mezdzi korporaciami kde nakoniec dojde k niakemu “hlupemu” vyrovnaniu (“patent na koleso patentovany v amerike neplati pre europu”), podla mojho nazoru tym ze, niekto nieco vymysli neznamena ze to patri len jemu a moze to pouzivat len on (kam by sa potom tato civilizacia posunula? preco cina tak napreduje?) urcite by mal mat clovek co to “vymyslel” prospech/proviziu nie vsak sucasny “patent”

Pridaj komentár

+