MojAndroid

Mobilné aplikácie môžu uľahčiť viacero činností, či už ide o prácu, cestovanie, športovanie, sociálnu interakciu alebo rôzne koníčky. Pre ľudí býva koníčkom aj obyčajné varenie v domácnosti. Pre iných môže byť aj pracovnou činnosťou alebo len každodennou rutinou. V následujúcom článku si povieme pár tipov na Android aplikácie, ktoré vám uľahčia varenie alebo vás k nemu inšpirujú.

Recepty a Zdravé Varenie

Jednou z najobľúbenejších aplikácií na recepty v obchode Google Play sú Recepty a Zdravé Varenie (Cooking) od developera Craftlog. Narozdiel od iných konkurentov má dokonca slovenskú lokalizáciu. Do aplikácie sa prihlásite s pomocou svojho Google účtu a následne si vyberiete váš obľúbený druh jedál. Ten sa vám bude primárne zobrazovať na domovskej obrazovke, ale samozrejme si môžete vyhľadať aj recepty k iným jedlám. Pri každom ponúkanom recepte vidíte fotografiu jedla a hodnotenie od používateľov.

Po rozkliknutí receptu sa zobrazí zoznam ingrediencií a postup pre prípravu jedla. Plusom aplikácie je, že postup je väčšinou zobrazený aj video formou. Recepty sú publikované známymi blogermi alebo inými používateľmi, ktorých môžete sledovať. Rovnakú možnosť publikovať máte aj vy. Recept vytvoríte napísaním ingrediencií, postupu a pridaním fotografií alebo videa. Aplikácia je tak v podstate aj sociálnou službou, pretože o receptoch môžete diskutovať s inými používateľmi.

Tasty

Ďalšou obľúbenou aplikáciou je Tasty, ktorá ale bohužiaľ nie je lokalizovaná do slovenčiny. Do aplikácie sa môžte prihlásiť Google alebo Facebook účtom.  Recepty sa na domácej obrazovke a vo vyhľadávaní zobrazujú formou titulku a fotografie hotového jedla. Recept obsahuje jednotlivé ingrediencie jedla aj s množstvom, postup v anglickom jazyku a samozrejme nutričnými hodnotami.

Recepty si dokonca môžete uložiť do obľúbených pre neskoršie pozretie. Dobrou vlastnosťou je režim pre vegetariánov, ktorý schová všetky recepty obsahujúce mäso. Vyhľadávať jedlá môžete aj podľa ingrediencií, nutričných hodnôt, rýchlosti alebo náročnosti prípravy.

Verzia: 1.8.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.8.0
Aktuálna cena: Zdarma

Fit recepty

Pokiaľ držíte diétu alebo si proste snažíte držať štíhlu líniu, tak by pre vás mohla byť dobrým riešením aplikácia Fit recepty. Aplikácia má českú lokalizáciu. Recepty sú v nej radené podľa času pridania alebo obľúbenosti. Samozrejme tu nájdete aj radenie podľa kategórii jedál. Najlepšou vlastnosťou je vyhľadávanie, kde si môžete zadať, ktoré suroviny má alebo nemá recept obsahovať. To sa hodí hlavne v prípade, keď poznáte zoznam potravín vo vašej domácnosti.

Po kliknutí na recept vidíte nielen ingrediencie a postup prípravy, ale je celkový čas, čas varenia alebo počet porcií. Samozrejmosťou sú aj nutričné hodnoty a hodnotenia používateľov u každého receptu. Pokiaľ by vám nebola známa niektorá z ingrediencií receptu, môžete si ju vyhľadať v integrovanej encyklopédii s podrobným popisom a fotografiou.

Verzia: 3.0.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.0.0
Aktuálna cena: Zdarma

Kitchen Timer

Pri varení alebo pečení sa vám bude určite hodiť kuchynský budík, ktorý vás upozorní, aby ste si nepripiekli jedlo. V Google Play je ich viacero, ale Kitchen Timer má oproti väčšine jednú výhodu. Môžete si ho nastaviť pre všetky platne aj rúru sporáku. To sa hodí hlavne, ak varíte alebo pečiete viac jedál naraz.

Platne sporáku aj rúru máte zobrazené v aplikácii graficky šedou farbou. Po spustení prednastaveného alebo novo nastaveného časovaču sa virtuálne zapália a začne odpočet. Ku prednastavenému odpočtu si môžete zadefinovať aj typ jedla. Výbornou vlastnosťou je, že odpočet platní aj rúry sa zobrazuje v notifikačnej lište. Po uplynutí času začne smartfón zvoniť a vibrovať, aby ste dali jedlo zo sporáku preč.

Verzia: 2.6.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.6.1
Aktuálna cena: Zdarma

Kalorické tabuľky

Pokiaľ patríte k ľudom, ktorí počítajú každú kalóriu a neveríte nutričným hodnotám udávaným v receptoch, tak vám poslúži táto aplikácia. Kalorické tabuľky poslúžia aj mimo varenia na každodennú evidenciu energetického príjmu a energetického výdaja. To sa deje pomocou záznamu všetkých skonzumovaných potravín a vykonaných fyzických aktivít. Aplikácia ponúka výpočet odporúčanej energetickej bilancie v kalóriách (kcal) alebo v kilojouloch (kj).

Oskenovaním čiarového kódu potravín môžete získať bližšie informácie o ich zložení. Kalorické tabuľky využívajú denne aktualizovanú databázu, obsahujúcu energetické a nutričné hodnoty potravín dostupných v SR. Skonzumované potraviny môžete ukladať aj pomocou skenovania čiarového kódu na ich obale. Ako bonus je tu možnosť prepojenia s fitness aplikáciami ako je napríklad Google Fit.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Poznáte podobné aplikácie na varenie?

Ak je vašou záľubou varenie a poznáte podobné mobilné aplikácie na varenie pre platformu Android, môžete ich spomenúť v diskusii alebo na našom facebookovom profile.

17.2.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+