MojAndroid

Facebook je najväčšou sociálnou sieťou na svete. To sa odzrkadľuje aj na počte stiahnutí oficiálnej mobilnej aplikácie. Tú si už nainštalovalo vyše miliardy používateľov, a to hovoríme iba o obchode Play a platforme Android. Je ale zrejmé, že jedna aplikácia nemôže vyhovovať každému v tejto obrovskej mase ľudí. Preto vznikajú rôzne alternatívy, ktoré ponúkajú odlišný používateľský zážitok.

Facebook Lite

Jednou z najčastejších sťažností používateľov je veľká záťaž aplikácie Facebook na hardvér zariadenia, ako aj na množstvo spotrebovaných dát a dopad na výdrž batérie. Všetky tieto problémy z veľkej časti rieši oficiálna aplikácia Facebook Lite. Tá je primárne určená pre slabšie zariadenia a používateľov na rozvojových trhoch, no ocenia ju aj bežní používatelia. Ponúka všetky základné funkcie sociálnej siete, ako je zdieľanie príspevkov, komentovanie a prehliadanie, práca s upozorneniami a s udalosťami a mnohé ďalšie. Nenájdete tu niektoré pokročilejšie funkcie, no odmenou vám bude menšia spotreba dát a menší dopad na hardvér a výdrž batérie vo vašom zariadení.

Webová aplikácia Facebook

Svojho času veľmi populárny spôsob prístupu k Facebooku bola aj webová verzia aplikácie. Aj dnes sa nájde veľa používateľov, ktorí k sociálnej sieti pristupujú takýmto spôsobom. Výhodou toho je, že Facebook vám takto nezaberie miesto vo vnútornej pamäti vášho zariadenia. Ak si navyše pridáte odkaz na pracovnú plochu, pristupovanie k sociálnej sieti sa u vás nemusí vôbec zmeniť. Stačí prejsť do prehliadača Chrome, prejsť na stránku facebook.com, zvoliť možnosti vpravo hore a vybrať možnosť “Pridať na plochu”. Webová verzia teraz podporuje aj upozornenia, a tak môžete sociálnu sieť používať tak, ako ste zvyknutí. Nevýhodou môže byť niekedy pomalšie načítavanie rôznych stránok na sociálnej sieti, keďže tieto nebudú vždy uložené v pamäti cache a budú sa musieť načítavať odznova.

Tinfoil

Jedným z najpopulárnejších riešení pre alternatívnu aplikáciu Facebooku je Tinfoil. Ide o titul, ktorý vychádza z webovej verzie aplikácie, no pridáva celý rad zaujímavých funkcií. Používatelia určite ocenia možnosť zrušiť sledovanie aktivít sociálnou sieťou. Nemusíte sa tak obávať, že Facebook bude pre vás vytvárať marketingový profil na základe toho, čo robíte na sociálnej sieti ale aj mimo nej. Nechýbajú ale všetky potrebné funkcie, vďaka ktorým nebude problém prejsť na Tinfoil z oficiálnej mobilnej aplikácie.

Verzia: 1.7.7
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.7.7
Aktuálna cena: Zdarma

Metal

Ešte populárnejšou alternatívou ku klasickej Facebook aplikácii je Metal. Tá je výnimočná hneď vo viacerých smeroch. V prvom rade ide o nástroj, prostredníctvom ktorého je možné spravovať aj sociálnu sieť Twitter. Vďaka tomu budete môcť k dvom veľkým sociálnym sieťam pristupovať prostredníctvom jedinej aplikácie. Okrem toho je aplikácia originálna aj permanentným widgetom v notifikačnej lište. Tu môžete vykonávať rôzne úkony bez toho, aby ste museli vôbec otvárať aplikáciu. Potešia aj také drobnosti, ako možnosť zabezpečiť aplikáciu odtlačkom prsta a mnohé ďalšie.

Verzia: 8.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 8.1
Aktuálna cena: Zdarma

Swipe for Facebook

Jedným z najnovších prírastkov v rodine Facebook alternatív je aplikácia Swipe. Tá je tiež obalom pre webovú verziu aplikácie, pričom sa snaží čo najviac podobať na originálnu mobilnú aplikáciu sociálnej siete. To znamená, že prostredie a navigácia v ňom nebude robiť žiadne problémy. Napriek tomu je aplikácia úspornejšia a šetrnejšia k vášmu hardvéru a batérii. Potešia ale aj extra funkcie, keď ani tu nechýba možnosť zabezpečiť aplikáciu odtlačkom prsta. Nájdeme tu aj niekoľko farebných tém – klasickú bielu, tmavú nočnú a dokonca aj úplne čiernu, ktorá je vhodná pre AMOLED displeje.

Verzia: 7.2.14a
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 7.2.14a
Aktuálna cena: Zdarma

Čo používate vy?

Facebook už vyrástol do takých rozmerov, že už aj alternatívnych aplikácií je skutočne veľa. My sme v tomto článku pokryli iba tie najznámejšie, no určite sa medzi vami nájdu používatelia, ktorí majú nainštalovaný iný titul. Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom, či používate klasickú aplikáciu Facebook alebo niektorú z týchto alternatív, prípade sa podeľte o vlastného favorita.

26.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+