MojAndroid

Operačný systém Android poznáme najmä z našich smartfónov a tabletov. Android sa ale každou novou verziou približuje k plnohodnotným operačným systémom, ktoré je možné využívať aj na počítačoch. K tomuto účelu obyčajne slúžia na to určené zariadenia, tzv. Mini PC. Veľmi populárny je ale aj systém Android x86, ktorý výborne funguje aj na zariadeniach s procesorom od Intelu či AMD, ktorými sú poháňané naše notebooky a desktopy.

Pred nedávnom bola uverejnená nová verzia, ktorá je postavená na systéme Android 4.4.2 KitKat. Tá prináša množstvo vylepšení a funkcií, ktoré boli predstavené s touto verziou Androidu. Nainštalovať si ju môžete ako ďalší operačný systém aj na váš počítač, či ako primárny OS pre nevyužívaný netbook.

android-x86_02

Okrem nových funkcií systému KitKat prichádza táto verzia aj s ďalšími dôležitými novinkami. Patria medzi ne najmä možnosť prehrávať HD a Full HD video v aplikáciach, čo je umožnené novými kodekmi a pluginmi. Novinkou je aj hardvérová akcelerácia OpenGL ES pre zariadenia s grafickým čipom Intel a AMD Radeon. Poslednou veľkou novinkou je aj launcher v štýle systému Android KitKat, ktorým je v tomto prípade Trebuchet launcher známy zo systému Cyanogenmod.

Inštaláciu je možné previesť podobne, ako inštaláciu akéhokoľvek systému Linux alebo Ubuntu. Na tomto odkaze nájdete súbor potrebný k inštalácii s označením Android x86 4.4-r1.

Zdroj: Android x86 via Android Community

11.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

  • Ľubomír Skirka

    Som ho skúšal a velmi stabilny nie je.

+