MojAndroid

Mobilný operačný systém Android rastie každým dňom neuveriteľnou rýchlosťou a teší sa zo stoviek miliónov používateľov a zároveň aj fanúšikov. Systém s takým rozmerom a potenciálom sa pomaly stáva vynikajúcou živnou pôdou pre škodcov, v podobe hackerov a ich škodlivého softvéru. Toto si pomaly začína všímať aj spoločnosť Google a prvé ochranné opatrenia môžeme sledovať napríklad vo verzií 4.2. Táto síce neprináša množstvo nových funkcií alebo zmien používateľského prostredia, no čo sa týka bezpečnosti, nájdeme tu nový skener malware. Avšak, staršie verzie sú odsúdené pre kúpu dodatočných antivirových aplikácií. Najnovšie správy ukazujú, že predpoveď spoločnosti ESET sa začína vypĺňať. Na scéne sa totižto objavil nový malware detekovaný v aplikácii “DroidCleaner” a jeho klonu “Superclean”, z obchodu Google Play.

Android malware

Victor Chebyshev, expert spoločnosti Kaspersky, zverejnil detaily novej hrozby, ktorá sa objaví po tom, čo používateľ nainštaluje aplikáciu DroidCleaner. Samotná aplikácia vyzerá na prvý pohľad schopne a ponúka veľmi mnoho funkcií, z ktorých je asi najzaujímavejšia tá, čo vám stiahne trójsky kôň do počítača, po pripojení cez USB kábel. Keď sa kôň usídli, dokáže využívať mikrofón počítača, aby nahrával vaše rozhovory a neskôr ich posielať zašifrované na neznámy server.

Aby to nebolo málo, pozrite si všetky schopnosti nového malwaru:

  • Posielanie SMS správ
  • Povolenie Wi-Fi
  • Zber informácií o zariadeni
  • Otvorenie ľubovoľných odkazov v prehliadači
  • Odoslanie celého obsahu  SD karty
  • Odoslanie ľubovoľného súboru (alebo priečinku) na hlavný server
  • Odoslanie všetkých SMS správ
  • Vymazanie všetkých SMS správ
  • Odoslanie všetkých kontaktov / fotografií / súradníc zo zariadenia na hlavný server

Google by mal naozaj nasadiť prísnejší schvaľovací proces každej aplikácie, ktorú sa akýkoľvek developer chystá zverejniť v Google Play. Vždy sme vám radili, aby ste sa vyhýbali inštalácií aplikácií mimo obchodu, no teraz naše rady ešte viac zúžime a odporúčime vám inštalovať len aplikácie, ktoré sú od dôveryhodných vývojárov a majú na konte množstvo stiahnutí.

Viac informácií s detailným popisom škodlivého kódu nájdete na tomto odkaze.

Zdroj: androidauthority, securelist

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+