MojAndroid

Výrobcovia smartfónov s Androidom radi experimetujú, a to aj so samotnými operačnými systémami. Výborným príkladom je Huawei, ktorý ale bol svoj vlastný systém nútený vyvinúť kvôli reštrikciám zo strany USA. Vlastný operačný systém má však aj Xiaomi a nazýva sa HyperOS.

K týmto dvom čínskym firmám sa teraz pridáva ďalšia. Portál Gizmochina uvádza, že výrobca vivo práve predstavil operačný systém s názvom BlueOS. Výrobca je súčasťou spoločnosti BBK Electronics Corporation, do ktorej patrí napríklad aj OPPO, OnePlus či podznačka viva s názvom IQOO. Smartfóny vivo sa oficiálne predávajú aj na slovenskom trhu.

Bezpečnosť, smart funkcie a plynulosť

Výrobca hovorí, že nový systém vyvíja už od roku 2018 a navrhnutý bol tak, aby ponúkol viac možností v porovnaní s Androidom, ktorý je v niektorých smeroch obmedzený. Ide tiež o prvý operačný systém, ktorý je postavený na programovacom jazyku Rust.

Rust bol vyvinutý spoločnosťou Mozilla Research a prvýkrát bol verejnosti predstavený v roku 2010. Medzi jeho hlavné výhody patrí bezpečnosť, výkon a jednoduchosť.

vivo X90 Pro
vivo X90 Pro 

Operačný systém BlueOS je postavený na troch dôležitých pilieroch. Smart interakcie, plynulejšie používateľské prostredie a bezpečnosť používateľských dát. Čo sa týka výkonu, vivo hovorí, že systém využíva až o 67 percent menej operačnej pamäte ako Android a má lepšiu efektivitu renderovania o 48 percent.

Systém môže bežať na množstve zariadení, musia však spĺňať minimálne požiadavky. Jednou z nich je napríklad operačná pamäť s kapacitou aspoň 32 MB či procesor s frekvenciou aspoň 200 MHz. To znamená, že nie je určený vyslovene pre smartfóny, využívať ho môžu zariadenia smart domácnosti, smart hodinky a podobne.

Čo sa týka smartfónov, výrobca zatiaľ nezverejnil žiadne informácie o tom, či a kedy bude systém k dispozícii aj pre ne. Prvým zariadením s novým operačným systémom by mali byť hodinky vivo Watch 3.

Náš tip
Black Friday: Tieto smartfóny sú v zľavách, ktoré sa neodmietajú!
3.11.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+