MojAndroid

Švéd Peter Sunde má s bezpečnosťou a šifrovaním bohaté skúsenosti. Je totižto jedným zo zakladateľov serveru The Pirate Bay, na ktorom sa sústreďuje veľké množstvo torrentov.  Po nedávnych odhaleniach, že mobilné zariadenia sledujú viaceré svetové bezpečnostné agentúry sa rozhodol, že svoje skúsenosti ohľadom bezpečnosti uplatní aj v praxi. Založil projekt Hemlis, čo po švédsky znamená tajomstvo. Ide o nový komunikátor s takým vysokým stupňom šifrovania, že sa ku správam používateľov nebude vedieť dostať ani samotný Sunde, aj keby to niekedy potreboval alebo chcel.

hemlis

Hemlis bude jednoduchý komunikačný kanál podobný aplikáciám WhatsApp alebo iMessage. Oproti týmto aplikáciám má však jednu obrovskú výhodu – tzv. end-to-end šifrovanie. To zabezpečí maximálnu možnú ochranu každej komunikácie, ku ktorej dokonca nebudú môcť pristupovať ani autori aplikácie. Hoci Hemlis ešte nemá finálnu podobu, existuje niekoľko ukážok z aplikácie a toho, ako funguje. Samotná aplikácia Hemlis ponúkne pekné, čisté prostredie dizajnovo podobné systému iOS 7 a podľa slov autorov by mala byť základná aplikácia dostupná pre všetkých bezplatne. Priplatiť si budete musieť len v prípade bonusov, akými bude napríklad posielanie obrázkov, videí či iných súborov.

Aby sa aplikácia Hemlis dostala na mobilný trh s Android a iOS zariadeniami, potreboval vývojársky tím vyzbierať 100 000 dolárov. To sa im podarilo za menej ako dva dni a už v tejto chvíli majú k dispozícii viac ako 120 000 dolárov. Už za 5 USD získali predplatitelia možnosť predbežného prístupu k aplikácii a nazbierané peniaze svedčia o tom, že o aplikáciu je naozaj veľký záujem. Teraz nám už ostáva len počkať, kým sa aplikácia dostane do verejnej beta verzie a neskôr do finálnej podoby. O príchode tohto titulu vás budeme rozhodne informovať.

Zdroj: The Verge

12.7.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+