MojAndroid

Zrejme mnohí z nás niekedy riešili problém, na aký časový interval nastaviť vypnutie displeja na svojom mobilnom zariadení. Príliš krátky interval môže spôsobiť, že sa nám displej mobilu bude vypínať pričasto, naopak, dlhý interval rozsvietenia môže zapríčiniť nadmerné vybíjanie batérie. Ideálna doba zrejme ani neexistuje, keďže mobil je všestranné zariadenie a v rozdielnych situáciách by sa hodila rozdielne dlhá doba rozsvietenia jeho displeja.

Gravity Screen Off

S podobným problémom sa stretol aj seniorský člen fóra xda-developers.com s nickom Plexnor, ktorého otravovalo, že musí neustále stláčať tlačidlo zapínania, hoci svoj telefón potrebuje len na pár sekúnd. Rozhodol sa preto vytvoriť aplikáciu, ktorá by displej aktivovala a deaktivovala automaticky. Výsledkom jeho snahy je Gravity Screen Off, teda aplikácia, ktorá dokáže sama rozsvietiť displej, keď telefón vyberiete z vrecka a vypnúť ho, keď ho tam vrátite, alebo položíte na stôl.

Aplikácia na svoje fungovanie potrebuje dáta z dvoch senzorov – gravitačného a senzoru priblíženia. V praxi to funguje asi tak, že keď si vkladáte telefón do vrecka „hlavou dole“, aplikácia pri určitom stupni náklonu aktivuje senzor priblíženia a ako náhle je ten prekrytý, displej sa vypne. Ak svoj telefón položíte na stôl a aplikácia niekoľko sekúnd nezaznamená z gravitačného senzoru zmenu polohy, displej takisto vypne.

Obdobná situácia nastáva pri aktivácii displeja. Tá sa udeje buď na základe odkrytia senzoru priblíženia, alebo po detekovaní pohybu gravitačným senzorom. Naopak, keď telefón držíte v ruke, aplikácia na základe zisteného uhla a drobných pohybov ponechá displej rozsvietený.

Gravity Screen Off 1 Gravity Screen Off 2 Gravity Screen Off 3

Veľkou výhodou aplikácie sú skutočne široké možnosti nastavení. Môžete si tak určiť uhly, pri ktorých sa bude displej vypínať pri vložení do vrecka, alebo položení na stôl prípadne tiež citlivosť na pohyby, vďaka ktorým zostáva displej aktivovaný. Samozrejme, ktorúkoľvek z funkcií aplikácie je možné aj úplne vypnúť, napr. aby telefón nebral do úvahy dáta zo senzoru priblíženia. Pokiaľ vás zaujíma energetická náročnosť aplikácie, autor uvádza, že pri bežnom používaní za jeden deň si pre seba ukrojí približne 5% kapacity batérie. Pre tých, ktorí chcú podporiť snahu autora, je k dispozícii aj platená verzia.

Aplikáciu sme otestovali na dvoch telefónoch a až na občasné menšie nedostatky fungovala presne tak, ako deklarujú autori. Nie každému však tento spôsob aktivovania displeja musí vyhovovať, preto je najlepšie odskúšať si ju vlastnoručne. Podotýkame, že aplikácia displej iba rozsvieti, aktivácia potiahnutím prsta po displeji, alebo obdobným spôsob zostáva stále aktívna. Ak by ste chceli vypnúť aj tú, odporúčame vám vydarený program No lock, ktorý túto činnosť zvláda na jednotku a nechýba mu ani praktický widget.

Verzia: 1.1.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.1.1
Aktuálna cena: Zdarma

Samozrejme, dôrazne upozorňujeme, že súčasné aktivovanie displeja gravitačným senzorom a zároveň odstránenie uzamykania displeja je potenciálne nebezpečné a môže viesť napríklad k nevedomej aktivácii hovorov, keď máte telefón vo vrecku. Sú však situácie, kde sú oba spôsoby veľmi praktické, napríklad u tabletu, ktorý používate len v pohodlí domova.

Zdroj: xda-developers.com

Verzia: 3.17.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.17.0
Aktuálna cena: Zdarma

7.6.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+