MojAndroid

Možno si pamätáte, že sme písali o potenciálne nebezpečných aplikáciach pre Android a ako sa im čo najlepšie vyhnúť. Ukázalo sa, že v niektorých prípadoch vás ani opatrnosť neuchráni. Vyšetrovanie Wall Street Journal odhalilo, že mnoho aplikácií odosiela osobné údaje bez toho aby ste o tom vedeli! Štúdia sa zamerala na sledovanie dátových tokov 101 aplikácií pre Android a iOS a výsledky sa vám vôbec nemusia páčiť.

Ukázalo sa, že až 56 aplikácii odosiela unikátne ID číslo telefónu iným spoločnostiam (ID môže byť použité pre vytváranie profilov telefónu pre marketingové účely), 47 informuje iných o vašej polohe a 5 odosiela osobné údaje ako je vaše meno, vek, pohlavie a iné informácie dostupné prostredníctvom vášho telefónu. Tieto sú ďalej predávané reklamným spoločnostiam (asi si viete predstaviť ako ich dokážu využiť).

Napríklad “TextPlus 4”, jedna z populárnych aplikácii pre iOS predáva unikátne ID ôsmim reklamným spoločnostiam a informáciu o vášom veku a pohlaví dvom znich. “Paper Toss”, najlepšie predávaná aplikácia pre Android a iOS , odosiela ID telefónu a veľmi populárna aplikácia pre internetové radio Pandora pridáva k tomu aj vek, pohlavie a vašu aktuálnu polohu. Zatiaľ čo program ako je Pandora, umožňuje pri inštalácii odosielanie údajov zakázať, mnohé túto možnosť neponúkajú a odosielajú údaje na pozadí bez vášho vedomia. Na zozname odosielateľov je mnoho iných aplikácii, ktoré si môžete podrobne pozrieť na blogu Wall Street Journal.

22.12.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+