MojAndroid

“Už viac nepotrebujete anti-vírusový program,” tvrdí Google. Od verzie Androidu 4.2 Jelly Bean totiž dokáže Google zoskenovať a skontrolovať aj aplikácie, ktoré si nenainštalujete z Google Play Store. Dokáže vás tak včas informovať o tom, že aplikácia, ktorú sa práve chystáte nainštalovať z neoficiálneho zdroja, je škodlivá. Perfektné, nemyslíte?! A ako to vlastne funguje?

Aby sme vám mohli vysvetliť, ako systém kontroly aplikácií funguje, je nutné, aby sme sa vrátili na začiatok tohto roka. Vo februári 2012 totižto Google verejnosti predstavil novú súčasť svojho obchodu s aplikáciami – tzv. Bouncer. Ide o systém, ktorý skenuje a analyzuje každú jednu aplikáciu, ktorú autori prihlásia na Google Play Store. Prečíta si jej zdrojový kód, otvorí si ju vo virtuálnom okne a pokiaľ aplikácia nevykazuje žiadnu škodlivú činnosť, schváli ju. Bouncer v aplikáciách hľadá súčasti kódov, ktoré reprezentujú škodlivú činnosť vo forme kradnutia osobných informácií (spyware, čísla platobných kariet, atď.) alebo vo forme posielania platených správ. Ak teda sťahujete aplikáciu z Google Play Store, máte 99,9% istotu, že nie je škodlivá. Prečo však chýba tých 0,01% ?

 

Nakoľko je Bouncer len programom a nie je dokonalý, stále existuje riziko, že sa na Play Store objaví aplikácia so škodlivým kódom. Toto riziko tu vždy bolo a vždy aj bude, nakoľko žiadny program nie je dokonalý. Jedným si však istí byť môžeme – hack-núť sa Bouncer nedá a ak prepustí cez filter škodlivú aplikáciu, ide o veľmi veľkú náhodu. A čo je na tom všetkom najlepšie? Bouncer od verzie Androidu 4.2 dokáže skenovať aj aplikácie, ktoré si nainštalujete z neoficiálnych zdrojov – ako napríklad Amazon AppStore či iné. A ako kontrola takýchto aplikácií funguje v praxi?

Po stiahnutí aplikácie otvoríte inštalačný súbor vo vašom Android zariadení. Systém automaticky zistí, že aplikácia nepochádza z oficiálneho zdroja (jej kód nebol overený Bouncerom) a vyzve vás, či chcete aplikáciu skontrolovať. Ak kliknete “Áno”, zariadenie odošle zdrojový kód aplikácie na vzdialený server, na ktorom Bouncer overí, či sa v kóde nenachádzajú škodlivé súčasti. Ak je všetko v poriadku, odošle vám spätnú väzbu s odkazom, že aplikácia je bezpečná. Samozrejme, ak ste si 100% istí, že aplikácia je bezpečná (napr. inštalujete vlastnú aplikáciu), môžete ju nainštalovať aj bez kontroly Bouncera, čo vám ušetrí niekoľko sekúnd. Vždy je tu však možnosť voľby.

Nová verzia operačného systému Android prináša aj zmenu v podobe inštalačnej obrazovky. Tá po novom nezobrazuje len povolenia aplikácie, ktoré potvrdíte inštaláciou, ale aj ikony jednotlivých povolení. Tým sa Android stal opäť o čosi osobnejším a namiesto čítania viet si už môžete prezrieť aj obrázky, a tak sa v zozname povolení jednoduchšie orientovať. Celkovo môžeme tieto zmeny označiť za revolučné a neostáva nám nič iné, len zložiť poklonu pred Google-om, ktorý spravil ďalší veľký krok v bezpečnosti svojich zariadení.

Zdroj: PhoneArena

3.11.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+