MojAndroid

Android 12 so sebou prinesie množstvo zaujímavých vylepšení. Vďaka testovacím verziám a informáciám priamo od spoločnosti Google máte veľmi dobrú predstavu o tom, čo všetko na naše smartfóny dorazí.

Nová verzia mobilného operačného systému sa vo veľkej miere točí okolo bezpečnosti. Ako používatelia získame omnoho lepší prehľad o tom, čo všetko sa v našom smartfóne vlastne deje. V prehľadnej sekcii sa dozvieme ku čomu všetkému jednotlivé aplikácie pristupujú a aké oprávnenia sme im udelili.

Je to vynikajúca vec a vítaná novinka. Ešte lepšou správou je však to, že na vykonanie takejto komplexnej kontroly nemusíme čakať do príchodu Android 12. Ako informuje portál XDA-Developers, šikovný programátor Rushikesh Kamewar ju pripravil vo forme vlastnej aplikácie.

Privacy Dashboard

Aplikácia s názvom Privacy Dashboard prináša exkluzívne bezpečnostné funkcie z Android 12 aj na staršie smartfóny. A dostupná je okamžite. Tešiť sa môžeme na prakticky identické rozhranie aj funkcionalitu.

Prehľad zobrazuje ktoré aplikácie pristupovali k fotoaparátu, určovaniu polohy či mikrofónu v ostatných 24 hodinách. Nechýba ani indikátor aktuálneho využívania týchto funkcií. V momente, kedy niektorá aplikácia k týmto veciam pristupuje, tak sa v pravom hornom rohu zobrazí názorná ikona. Pre tých, ktorí chcú mať ešte väčší prehľad je dostupné aj zobrazovanie upozornení.

Aj pre starší Android

Aplikácia rozhodne môže byť zaujímavým pomocníkom pri ochrane súkromia. Dostupná je úplne bezplatne a funguje aj na starších verziách Androidu. Vývojár konkrétne uvádza, že potrebuje Android 7.0 alebo novší, čo je skvelá správa pre ľudí, ktorí nemajú práve najnovší smartfón.

Drobnou nevýhodou je to, že aplikácia ako taká pre svoje fungovanie vyžaduje špeciálne systémové povolenia. Nakoľko má kontrolovať správanie ostatných aplikácií, tak nejde o nič nečakané.

Druhým problém je to, že aplikácia nemusí byť úplne presná pri identifikácií toho, kto práve pristupuje k mikrofónu, fotoaparátu či určeniu polohy. Upozorňuje na to aj jej tvorca. Korektne dokáže identifikovať iba aplikácie, ktoré sú aktuálne zobrazené na obrazovke. Stať sa môže napríklad aj to, že ak aplikáciu prekryje virtuálna klávesnica, tak pokus o používanie fotoaparátu bude priradený práve jej.

Privacy Dashboard
Privacy Dashboard
Developer: Rushikesh Kamewar
Price: Free
  • Privacy Dashboard Screenshot
  • Privacy Dashboard Screenshot
  • Privacy Dashboard Screenshot
  • Privacy Dashboard Screenshot
  • Privacy Dashboard Screenshot
  • Privacy Dashboard Screenshot
  • Privacy Dashboard Screenshot
  • Privacy Dashboard Screenshot
Náš tip
Toto sú všetky smartfóny, ktoré dostanú aktualizáciu na Android 12
26.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+