MojAndroid

Alkohol za volantom patrí medzi veľké problémy aj u nás. Množstvo dopravných nehôd má na starosti práve alkohol v krvi šoférov. Rovnaké nebezpečenstvo ale môže znamenať aj alkohol v krvi pri jazde na bicykli. Práve pre nezodpovedných cyklistov je určený nový zámok Alcoho-lock. Ten vám znemožní jazdu na bicykli v prípade, že ste pred tým pili alkohol. Aby toho nebolo málo, ešte na to upozorní aj niekoho z vašich blízkych.

Princíp zámku pritom nie je vôbec zložitý. Pred tým, ako si chcete sadnúť na bicykel, jednoducho fúknete do otvoru na zámku. Mechanizmus v zámku za pomoci mobilnej aplikácie zanalyzuje váš dych a v prípade, že v ňom zistí zvýšenú úroveň alkoholu, zámok sa neodomkne. Okrem toho bude na číslo vami zvoleného priateľa zaslaná SMS správa s upozornením. Tento váš známy sa potom môže rozhodnúť na diaľku deaktivovať zámok, no môže ho tiež nechať zamknutý a prinútiť vás ísť domov pešo.

Hoci tieto funkcie znejú veľmi zaujímavo, Alcoho-lock má aj niekoľko veľmi kontroverzných funkcií. Na jedno nabitie zvládne iba 40 testov a nie je zrejmé, čo sa stane so zamknutým bicyklom v prípade, že sa vybije batéria zámku. Ďalším problémom je cena – Alcoho-lock sa bude predávať za 250 USD, čo je skutočne vysoká suma za ponúkanú funkciu. Pre nenápravných cyklistov môže mať skutočnú hodnotu, no pre väčšinu bežných užívateľov zrejme nepôjde o lákavú ponuku. V každom prípade ale ide o zaujímavé zariadenie, ktoré má potenciál zabrániť vážnym dopravným nehodám. Pravdepodobne si ale budeme musieť počkať na ďalšiu verziu, prípadne dostupnejší model od iného výrobcu.

Zdroj: Alcoho-lock via engadget

10.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+