MojAndroid

Možno patríte k tým, ktorí sú o niečo opatrnejší a svoje heslá či celkovú digitálnu stránku svojho života majú dobre zabezpečenú. No treba rátať aj s tým, že sú medzi nami i takí ľudia, ktorí len tak vyklopia svoje heslo na verejnosti. Či už patríte k jedným alebo druhým – ponúkame vám návod na to, ako o svoje údaje čo najjednodchšie prísť. Ak budete postupovať podľa našich rád, určite sa úspešného útoku raz dočkáte.

1. Jedno heslo na všetky účty!

Nezabudnite používať rovnaké heslo. Značne to totiž zjednoduší prácu kyber-útočníkom. Možno sa vám nič nestane aj pár rokov. Ale pokojne vyčkávajte ďalej. Raz to musí predsa prísť. Ak vám niekto zlomí jedno heslo, je tu pravdepodobnosť, že ho skúsi aj na iné kontá. Veľmi ho potešíte, ak sa dostane aj do vašich ďalších účtov. Mimochodom, podľa regulačného úradu Ofcom si až 55% používateľov zadáva rovnaké heslá do všetkých účtov.

android bezpecnost

2. Nemeňte svoje heslo!

Raz za čas sa hackerom podarí zverejniť databázu uniknutých hesiel. Tie môžu byť hoci aj staršie, no stále je tu veľká šanca, že niekto sa ich pokúsi preskúšať. Ak ste si už pár rokov nemenili heslo, ste na najlepšej ceste stať sa obeťou takéhoto náhodného skúšania. Gratulujeme. Ozaj, najlepšie spravíte, ak si ho rovno napíšete na papierik a necháte v blízkosti počítača. Poprípade si tam poznačte aj svoj PIN od bankokarty. Možno sa im zíde aj ten.

wifi-heslo

3. Otvárajte podozrivé maily!

Jeden nikdy, nevie, kedy mu môže šťastie padnúť z neba. Ak vám teda príde mail od neznámeho človeka či organizácie, že ste vyhrali v rumunskej lotérii, okamžite to otvorte. I keď tieto správy chodia už prevažne do spamu, raz za čas to prekontrolujte. Možno vám len Gmail závidí a radšej to skryje z vášho zraku upretého na primárnu poštu. Otvorili ste mail a vírus ste nedostali? Neplačte, je tu ešte ďalšia šanca, ako ho získať. Mail môže mať totiž aj prílohu. Ak ju i stiahnete a otvoríte, ignorujúc zúrivé varovanie vašej mailovej služby či antivírusového systému – ste pán. Teraz vám hrozí ukradnutie niektorých údajov a vy o tom dokonca nemusíte vôbec vedieť.

gmail 5.0

4. Prihlasujte sa všade, kde vás podozrivé maily presmerujú!

Banky nezvyknú posielať mailom výzvu na prihlásenie do internet bankingu. No ak zúfalo túžite po krádeži dát či nebodaj peňazí, prihláste sa do vašej banky i z podozrivého mailu s ešte podozrivejším odkazom. A že sa vám nepozdáva celá grafika “stránky vašej banky” na ktorú vás presmerovalo? No veď o to ide, stále máte možnosť sa vzdať a svoje prihlasovacie údaje sem nevložiť. Neváhajte, všetko to sem šupnite a sprostredkujete tak neoceniteľnú pomoc hackerom. Spamy tvoria vraj až 66% percent celej prevádzky mailov, takže šanca, že sa k vám niečo podobné dostane, je pomerne vysoká.

5. Ignorujte súkromie na sociálnych sieťach!

Ste predsa otvorený typ osobnosti, no nie? Čo tam po obmedzujúcich nastaveniach. Keď skrátka chcete všetkým oznámiť, že váš nadriadený je riadny, ehm, pako – tak to jednoducho urobíte. V žiadnom prípade neklikajte na ikonku “Nastavenia”, kde si korigujete, či to vidia iba vaši priatelia, alebo celá verejnosť. Ak si raz bude váš nádejný zamestnávateľ kontrolovať váš profil, bude vedieť, na čom je.

facebook-malver-titulka

6. Žiadne heslá k prístupu do smartfónov či počítačov!

Ste snáď paranoidný? Komu sa chce denne kontrolovať x-krát sprijaté správy s tým, že najskôr musí odblokovať telefón či uspatý počítač? Kašlite na to, veď vám nikto elektroniku neukradol už dlho. Ak niečo vezmú teraz, maximálne sa tak dostanú k vašim najosobnejším údajom. Prežili ste už aj horšie veci, no nie?

Ak sa chystáte akceptovať tieto neoceniteľné rady, blahoželáme. Práve ste sa stali ďalším nádejným terčom niektorého z útokov na vašu digitálnu bezpečnosť. Uniknuté fotografie z cloudov budú pekným začiatkom dňa. Samozrejme, ak chcete ostať v úplnom digitálnom bezpečí, všetkým vyššie spomínaným radám sa radšej vyhnite … a spravte presný opak :)

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+