MojAndroid

4ka má podľa najnovších informácií zmeniť poskytovateľa národného roamingu. Telekom, ktorého sieť 4ka využívala doteraz, má podľa zistení portálu MobilMania.sk nahradiť Orange, ktorý už so 4kou podpísal potrebné zmluvy o využívaní jej 2G siete.

Po novom tak budú zákazníci 4ky volať cez sieť Orangeu. Mobilní operátori sa na tom dohodli bez ďalších súdnych prieťahov a bez toho, aby ich k tomu donútil štátny regulátor. Presné ceny, na ktorých sa Orange a 4ka dohodli zatiaľ nie sú známe ako ani to, kedy dôjde ku zmene. Pravdepodobne však ku nej dôjde v priebehu nasledovných mesiacov. Otázne je, ci bude prechod rýchle alebo budú siete obidvoch operátorov, Orangeu a Telekomu, fungovať súčasne nejaký čas. Každopádne, konečný zákazník nebude mať na výber a po novom sa bude musieť pripájať k sieti Orangeu. Prepnutie siete by z používateľovej strany, ak nemá nastaveného operátora napevno, malo prebehnúť automaticky.

Pre zákazníka 4ky sa tak toho veľa nezmení. Orange pokrýva 2G sieťou 99% populácie a väčšinu územia Slovenska. Mobilný internet mimo sieť 4ky ostane teda viac menej rovnako pomalý ako doteraz. Prenosové rýchlosti neprekročia teoretické maximum 290Kb/s.

Doplnené stanovisko 4ky:

Spoločnosti SWAN Mobile, a. s. a Orange Slovensko, a.s. koncom februára podpísali Zmluvu o poskytovaní služieb národného roamingu. Bezprostredne po podpise zmluvy začali spolu úzko komunikovať technické tímy oboch operátorov s cieľom implementovať národný roaming v priebehu nasledujúcich mesiacov tohto roka.

Z pohľadu zákazníka 4ky sa po zmene zmluvného partnera nezmení nič, naďalej bude v lokalitách pokrytých vlastnou sieťou 4ky využívať prednostne túto 4G alebo 2G sieť, v miestach, ktoré zatiaľ 4ka pokryté nemá, sa automaticky prepne do siete zmluvného partnera. O začatí poskytovania našich služieb prostredníctvom siete Orange Slovensko budeme, spoločne s našim zmluvným partnerom, včas informovať.

14.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+